Konferencja w siedzibie SLD: Lewica wobec bogactwa
[2008-03-17 04:42:53]
Pierwszy z panelistów, doktor filozofii i etyk Tomasz Czakon, był nieobecny z powodu choroby. Jego referat odczytał prowadzący spotkanie Leszek Lachowiecki. Autor podejmował w nim próbę odpowiedzi na pytanie, kiedy bogactwo jest uzasadnione etycznie. Jako drugi głos zabrał prof. dr hab. Tadeusz Kowalik. Profesor argumentował, że gospodarki współczesnych państw nie są rynkowe, lecz mieszane: rynkowo-państwowe. Ilustracją tej tezy było omówienie przez profesora gospodarek Stanów Zjednoczonych, Japonii, Korei i państw skandynawskich. Kowalik podjął też polemikę z poglądami Josepha Schumpetera, według którego zasadniczym źródłem innowacji i postępu w gospodarce są działania skłonnych do ryzyka jednostek, motywowanych głównie chęcią zysku. Sukcesy państw skandynawskich w budowie gospodarki opartej na wiedzy dowodzą, że autentyczna innowacyjność nie jest pochodną agresywnego egoizmu, lecz wynika z inwestycji w kapitał ludzki i infrastrukturę socjalną. Kolejny panelista, socjolog Krzysztof Jasiecki, wskazywał na liczne trudności w badaniu elit bogackich w Polsce. Oficjalne dane, oparte na rozliczeniach podatkowych, są zdaniem Jasieckiego mało wiarygodne, gdyż najzamożniejsi Polacy unikają płacenia podatków w Polsce, stosując takie wybiegi, jak rejestrowanie firm w rajach podatkowych takich jak Monako czy Hongkong, zakładanie kont zagranicznych, pozyskiwanie statusu rezydenta, czy wpłacanie darowizn na Kościół. Jasicki dowodził, że pod względem rozwarstwienia społecznego Polska przypomina bardziej kraje takie jak Turcja czy Rosja niż państwa Unii Europejskiej. Wreszcie głos zabrał Łukasz Foltyn. Jego zdaniem zysk kapitalisty bierze się głównie z wyzysku pracownika. Bogaci ludzie na ogół wcale nie pracują, tylko żyją z kapitału inwestowanego przez wyspecjalizowane fundusze. Nie są związani z krajem, w którym się urodzili, gdyż często mają po kilka paszportów. Pieniądze, które kapitaliści zagarnęli w wyniku wyzysku, wracają następnie do ludzi biednych za pośrednictwem systemu bankowego w postaci kredytów i pożyczek. Kryzys związany niemożliwością spłacenia tych kredytów jest widoczny obecnie w Stanach Zjednoczonych. W dyskusji skoncentrowano się na propozycjach konkretnych działań, mających na celu zmniejszenie rozwarstwienia dochodów. Służyć temu mogłyby wysokie podatki dla najbogatszych, a także regulacje w zakresie dystrybucji dochodu na poziomie zakładu pracy, na przykład ustalenia, że zarobki menedżera mogą być maksymalnie cztery razy wyższe od zarobków pracowników. Zgłoszono też pomysł wprowadzenia minimalnej stawki godzinowej za pracę. Zaletą tego rozwiązania byłoby to, że objęło by ono także osoby zatrudnione na umowę o dzieło lub umowę zlecenie. |
- Blog Radosława S. Czarneckiego: Syndrom wybrania
- Blog Radosława S. Czarneckiego: Materializacja frustracji i gniewu
- Pod prąd!: Trzaskowski połknie lewicę
- Blog Radosława S. Czarneckiego: Nauka o religiach winna łączyć a nie dzielić
- Blog Radosława S. Czarneckiego: Syndrom Pigmaliona i efekt Golema
- Warszawska Socjalistyczna Grupa Dyskusyjno-Czytelnicza
- Warszawa, Jazdów 5A/4, część na górze
- od 25.10.2024, co tydzień o 17 w piątek
- Fotograf szuka pracy (Krk małopolska)
- Kraków
- Socialists/communists in Krakow?
- Krakow
- Poszukuję
- Partia lewicowa na symulatorze politycznym
- Discord
- Teraz
- Historia Czerwona
- Discord Sejm RP
- Polska
- Teraz
- Szukam książki
- Poszukuję książek
- "PPS dlaczego się nie udało" - kupię!!!
- Lca
9 lutego:
1905 - Rewolucja 1905 r.: przed Hutą Katarzyna w Sosnowcu rosyjskie wojsko otworzyło ogień do protestujących robotników kilku zakładów pracy, zabijając 40 i raniąc około 150 osób.
1919 - W Warszawie ukazał się 1. numer tygodnika "Przełom", organu KPRP.
1926 - Podczas demonstracji bezrobotnych w Kaliszu doszło do starć z policją i wojskiem; zginęło 9 demonstrantów, a 60 zostało rannych
1931 - Urodził się Thomas Bernhard, austriacki pisarz i dramaturg, uważany za jednego z najwybitniejszych reprezentantów literatury niemieckojęzycznej.
1938 - XIII Brygada Międzynarodowa im. Jarosława Dąbrowskiego jako jedna z ostatnich jednostek wojsk republikańskich opuściła Hiszpanię, przekraczając granicę z Francją.
1943 - Urodził się Joseph Stiglitz, ekonomista amerykański, noblista, krytyk neoliberalnej globalizacji.
1944 - Zginął ppor. Arkadiusz Degler ps.”Grad”, Szefa Sztabu Armii Ludowej na Okręg Częstochowski, członka ZWM.
1948 - Urodził się Guy Standing, brytyjski ekonomista, specjalista w zakresie rynku pracy, profesor University of London, twórca i współprzewodniczący Basic Income Earth Network.
1950 - Amerykański senator Joseph McCarthy oskarżył 200 pracowników Departamentu Stanu o bycie komunistami.
2001 - 9 osób zginęło, gdy łódź podwodna USS Greeneville staranowała japoński kuter rybacki u wybrzeży Hawajów.
?