Kraków: Marsz Tolerancji

[2008-04-27 12:12:51]

26 kwietnia, po raz czwarty, przez ulice Krakowa przeszedł Marsz Tolerancji, który był najważniejszym punktem odbywającego się wówczas Festiwalu "Kultura dla Tolerancji".

Marsz rozpoczął się od oddania hołdu poległym i złożenia kwiatów przy Grobie Nieznanego Żołnierza. Następnie tysiącosobowy (według szacunków policji), wielobarwny tłum przemaszerował ulicami Krakowa i - po raz pierwszy od czterech lat - przez Rynek Główny. Skandowano hasła: "Wolność, równość, tolerancja", "Homofobię da się leczyć", "Seksualizm, radykalizm, rewolucja" czy "Rynek Krakowski nie będzie faszystowski".

Przyszliśmy tutaj zamanifestować sprzeciw wobec dyskryminacji i nienawiści... Jesteśmy normalnymi polskimi robotnikami. Sama jestem zwyczajną sprzedawczynią w sklepie, która chce np. zawrzeć legalny związek ze swoją partnerką - mówili w wypowiedziach dla mediów uczestnicy pochodu.

W opozycji do Marszu Tolerancji, ugrupowania skrajnie prawicowe zorganizowały dwie kontrmanifestacje. Jeszcze przed jego rozpoczęciem, działacze Młodzieży Wszechpolskiej zgromadzili się w ramach pikiety na Rynku Głównym. Później - równolegle do Marszu Tolerancji - odbyła się nielegalna manifestacja innych grup neofaszystowskich, w tym Narodowego Odrodzenia Polski. W stronę uczestników Marszu Tolerancji poleciały jajka, kamienie, butelki, petardy czy farba. Przeciwnicy Marszu, liczący łącznie ok. 400 osób, zostali oddzieleni kordonem policji. Sześcioro z nich zatrzymano.

W manifestacji wzięli udział przedstawiciele organizacji LGBT oraz ugrupowań politycznych takich, jak Młodzi Socjaliści, Stowarzyszenie Młoda Socjaldemokracja, Unia Lewicy III RP czy Zieloni 2004.

Tego samego dnia, odbyła się debata - zorganizowana przez okręg krakowski i nowopowstałą Platformę LGBT Młodych Socjalistów pod hasłem "Europejskie standardy praw LGBT, a problemy w Polsce". Podnoszono tematykę dotyczącą sytuacji prawno-społecznej LGBT w Polsce i na świecie, homofobicznych mitów i stereotypów, kulturowego podłoża zjawisk dyskryminacyjnych oraz emancypacji mniejszości w kontekście historii ruchu lewicowego. Dyskusja skupiła się na poszukiwaniu źródeł homofobii i pomysłów przeciwdziałaniu dyskryminacji ze względu na orientację seksualną. Uczestnicy spotkania zgodzili się, że działania na rzecz osób homoseksualnych należy podejmować nie tylko na poziomie krajowym, ale i europejskim.

Damian Chodorek


drukuj poleć znajomym poprzedni tekst następny tekst zobacz komentarze


lewica.pl w telefonie

Czytaj nasze teksty za pośrednictwem aplikacji LewicaPL dla Androida:



Warszawska Socjalistyczna Grupa Dyskusyjno-Czytelnicza
Warszawa, Jazdów 5A/4, część na górze
od 25.10.2024, co tydzień o 17 w piątek
Fotograf szuka pracy (Krk małopolska)
Kraków
Socialists/communists in Krakow?
Krakow
Poszukuję
Partia lewicowa na symulatorze politycznym
Discord
Teraz
Historia Czerwona
Discord Sejm RP
Polska
Teraz
Szukam książki
Poszukuję książek
"PPS dlaczego się nie udało" - kupię!!!
Lca

Więcej ogłoszeń...


22 lutego:

1840 - W Deutz urodził się August Bebel, jeden z twórców i liderów niemieckiej socjaldemokracji.

1846 - Rewolucja krakowska: Rząd Polski ogłosił zniesienie poddaństwa i pańszczyzny, obiecał parobkom uposażenie z dóbr narodowych, a rzemieślnikom utworzenie warszatów narodowych.

1848 - Wiosna Ludów: we Francji wybuchła rewolucja lutowa.

1900 - Likwidacja drukarni "Robotnika" przez rosyjską policję.

1944 - Urodził się Ryszard Bugaj, polityk i ekonomista. Działacz opozycji w okresie PRL, współzałożyciel Solidarności Pracy (1990) oraz Unii Pracy (1992), przewodniczący UP w latach 1993–1997.

1948 - 58 osób zginęło, a 123 zostały ranne w zamachu bombowym w Jerozolimie, przeprowadzonym przez żydowską organizację terrorystyczną Irgun.

1949 - Zawieszenie broni w wojnie izraelsko-arabskiej.

1954 - Po raz pierwszy podano dzieciom szczepionkę przeciwko polio.

2014 - Matteo Renzi z Partii Demokratycznej został premierem Włoch.


?
Lewica.pl na Facebooku