Jak wyrzucić z pracy ciężarną kobietę?

[2008-05-18 13:25:08]

Jeśli w firmie nie funkcjonują związki zawodowe, pracodawca ma prawo wręczyć wypowiedzenie kobiecie ciężarnej, która naruszyła podstawowe obowiązki służbowe - taka jest najważniejsza konkluzja artykułu opublikowanego w piątkowym wydaniu dziennika "Rzeczpospolita" autorstwa Ewy Przedwojskiej, asystentki sędziego Sądu Najwyższego w Izbie Pracy, Ubezpieczeń Społecznych i Spraw Publicznych.

Autorka opisuje sytuację prawną po uchwale Sądu Najwyższego z 18 marca tego roku, powołującej się na swobodę pracodawcy i pracownika w decydowaniu o tym, jak długo będzie trwało zatrudnienie i wynikające z tego tytułu prawo do rozwiązania stosunku pracy. Tryb rozwiązania umowy o pracę z ciężarną kobietą może być jednak warunkowany przez uzyskanie zgody bądź brak sprzeciwu np. związków zawodowych.

Jeśli jednak kobieta w ciąży nie należy do organizacji związkowej albo jeśli w zakładzie pracy nie istnieje organizacja związkowa, to - zdaniem Sądu Najwyższego - dopuszczalne jest rozwiązanie umowy o pracę bez wypowiedzenia w okresie ciąży pracownicy. Taki scenariusz może stać się zjawiskiem powszednim ze względu na bardzo niski wskaźnik uzwiązkowienia w Polsce, a także utrudnienia i szykany w stosunku do pracowników pragnących powołać organizację związkową, bądź przystąpić do już istniejących komórek związków zawodowych.

Krzysztof Kobrzak


drukuj poleć znajomym poprzedni tekst następny tekst zobacz komentarze


lewica.pl w telefonie

Czytaj nasze teksty za pośrednictwem aplikacji LewicaPL dla Androida:



Warszawska Socjalistyczna Grupa Dyskusyjno-Czytelnicza
Warszawa, Jazdów 5A/4, część na górze
od 25.10.2024, co tydzień o 17 w piątek
Fotograf szuka pracy (Krk małopolska)
Kraków
Socialists/communists in Krakow?
Krakow
Poszukuję
Partia lewicowa na symulatorze politycznym
Discord
Teraz
Historia Czerwona
Discord Sejm RP
Polska
Teraz
Szukam książki
Poszukuję książek
"PPS dlaczego się nie udało" - kupię!!!
Lca

Więcej ogłoszeń...


12 lutego:

1906 - We Lwowie rozpoczął swe obrady VIII Zjazd PPS, który zaaprobował taktykę lewicy partyjnej.

1921 - Urodził się Raniero Panzieri, włoski polityk, pisarz i teoretyk marksistowski, znany jako założyciel operaizmu.

1926 - Powstała lewicowa partia ludowa Stronnictwo Chłopskie; programowo zbliżona do PSL "Wyzwolenie"; prezes - Andrzej Waleron.

1970 - W izraelskim nalocie na zakłady metalowe koło Abu Zabal w Egipcie zginęło 70 osób.

1988 - Zmarł Witold Kula, historyk, w latach 1950–1986 profesor Uniwersytetu Warszawskiego, przedstawiciel polskiej szkoły historii społeczno-gospodarczej.

1989 - Zmarł Thomas Bernhard, austriacki pisarz i dramaturg, uważany za jednego z najwybitniejszych reprezentantów literatury niemieckojęzycznej.

2008 - W USA zakończył się 3-miesięczny strajk scenarzystów.


?
Lewica.pl na Facebooku