Wrocław: Represje i szykany na związkowcach w FagorMastercook
[2008-07-11 14:46:09]
9 lipca dwóch wiceprzewodniczących zakładowych struktur WZZ "Sierpień 80" otrzymało dyscyplinarny zamiar wypowiedzenia umów o pracę. Jako powód podaje się odejście od stanowisk pracy i wzięcie udziału w organizowaniu referendum strajkowego. Dodatkowo, Marcinowi Niewiarze zarzucono niestawienie się w pracy 4 lipca. Tego dnia związkowiec był na konsultacjach w siedzibie Komisji Krajowej związku, co uprzednio na piśmie zgłosił pracodawcy. Wypowiedzenie umów o pracę dostali także związkowcy NSZZ "Solidarność", który poparł zorganizowany przez "Sierpień 80" strajk ostrzegawczy i który brał udział w przeprowadzaniu referendum strajkowego. 18 lipca oba związki planują przeprowadzić pikietę przed bramą zakładu. Na przełomie czerwca i lipca br. FagorMastercook bez podania przyczyny rozwiązał umowy o pracę lub ich nie przedłużył osobom należącym do WZZ "Sierpień 80", co do pracy których nigdy nie było żadnych zastrzeżeń i którzy otrzymali pozytywne opinie swoich bezpośrednich przełożonych. Zwolniono m.in. karmiącą dziecko kobietę czy samotną matkę tylko po to, by dać ostrzeżenie innym pracownikom do nie angażowania się w działania podejmowane przez ten związek zawodowy. Decyzją Komisji Krajowej "Sierpnia 80" sprawę szykan i represji członków i sympatyków związku przez pracodawcę skierowano do prokuratury zarzucając Zarządowi firmy łamanie Ustawy o związkach zawodowych i utrudnianie prowadzenia sporu zbiorowego. Wniosek o stosowną kontrolę trafił też do Państwowej Inspekcji Pracy. Wielka szkoda, że strona pracodawcy boi się konfrontacji na argumenty przy stole rozmów i działając z niskich pobudek postępuje w sposób nie tylko niezgodny z prawem, ale i godzący w dobre imię samego zakładu - ocenił szef WZZ "Sierpień 80", Bogusław Ziętek. |
- Blog Radosława S. Czarneckiego: Syndrom wybrania
- Blog Radosława S. Czarneckiego: Materializacja frustracji i gniewu
- Pod prąd!: Trzaskowski połknie lewicę
- Blog Radosława S. Czarneckiego: Nauka o religiach winna łączyć a nie dzielić
- Blog Radosława S. Czarneckiego: Syndrom Pigmaliona i efekt Golema
- Warszawska Socjalistyczna Grupa Dyskusyjno-Czytelnicza
- Warszawa, Jazdów 5A/4, część na górze
- od 25.10.2024, co tydzień o 17 w piątek
- Fotograf szuka pracy (Krk małopolska)
- Kraków
- Socialists/communists in Krakow?
- Krakow
- Poszukuję
- Partia lewicowa na symulatorze politycznym
- Discord
- Teraz
- Historia Czerwona
- Discord Sejm RP
- Polska
- Teraz
- Szukam książki
- Poszukuję książek
- "PPS dlaczego się nie udało" - kupię!!!
- Lca
8 lutego:
1805 - Urodził się Louis Auguste Blanqui, francuski socjalista utopijny, działacz i rewolucjonista.
1858 - Urodził się Szymon Dickstein (Diksztajn), pseudonim Jan Młot, jeden z prekursorów polskiego ruchu socjalistycznego, działacz Wielkiego Proletariatu, popularyzator marksizmu, tłumacz pierwszego tomu „Kapitału”.
1894 - W Warszawie rozpoczął się II Zjazd PPS, który wybrał pierwsze kierownictwo partii, Centralny Komitet Robotniczy oraz postanowił wydawać pismo "Robotnik".
1905 - 3000 robotników strajkowało o w hucie Hantkego w Rakowie k. Częstochowy, domagając się m.in. 8-godzinnego dnia pracy i podwyżki płacy o 30%.
1919 - Wydano dekret uznający związki zawodowe za reprezentację ogółu pracowników.
1921 - Zmarł Piotr Kropotkin, rosyjski uczony i rewolucjonista, z racji arystokratycznego pochodzenia i znaczenia dla ruchu anarchistycznego przełomu wieków, zwany anarchistycznym księciem.
1924 - W Carson City w USA przeprowadzono pierwszą na świecie egzekucję w komorze gazowej.
1962 - Paryska policja zamordowała 9 związkowców z CGT uczestniczących w demonstracji przeciwko OAS i wojnie w Algierii.
1963 - Władze USA zakazały swoim obywatelom podróży na Kubę.
2008 - Partia Polska Lewica została zarejestrowana przez Sąd Okręgowy w Warszawie.
?