Czechy: Stehlíková chce wzmocnić pozycję kobiet

[2008-08-02 08:31:29]

30 procent kobiet na stanowiskach kierowniczych i zniwelowanie 18-procentowej różnicy pomiędzy wynagrodzeniami kobiet i mężczyzn - to najnowsze wyzwania, jakie stawia przed sobą i swoim ministerstwem Džamila Stehlíková. Szefowa resortu do spraw praw człowieka i mniejszości narodowych chce w ten sposób sprawić, aby Czechy spełniały standardy Unii Europejskiej.

Kobiety już dziś uzyskują wyższe wykształcenie niż mężczyźni i to powinno zacząć się przekładać wreszcie na ich pozycję społeczną i uzyskiwane wynagrodzenie - powiedziała, wywodząca się z Partii Zielonych (Strana Zelených), Stehlíková. Dla realizacji postawionych przed sobą celów, ministerka chciałaby wykorzystać dwa rodzaje instrumentów. Po pierwsze, byłyby to parytety, czyli wprowadzenie wymogu obsadzenia odpowiedniej liczby miejsc kobietami. Po drugie, ministerstwo - wspólnie z organizacjami pozarządowymi - miałoby prowadzić społeczną kampanię edukacyjną na rzecz równości kobiet i mężczyzn.

Ministerstwo chce także do końca roku przeprowadzić audyt w rządzie i podległych mu instytucjach, który wykaże, jaki jest stosunek liczby zatrudnionych kobiet do liczby zatrudnionych mężczyzn, a także jak kształtują się wynagrodzenia tych dwu grup. Bez przeprowadzania audytu wiadomo jednak, że gdy chodzi o funkcje ministerialne, to Džamila Stehlíková jest obecnie jedną z dwu kobiet w kilkunastoosobowym rządzie premiera Mirka Topolánka.

Organizacje pozarządowe - takie jak ProEquality i Nowy Związek na rzecz Równości Kobiet i Mężczyzn - z zadowoleniem przyjęły deklaracje Stehlíkovej. Przedstawiciele organizacji zapowiadają, że opracują propozycje programów szkolnych, wprowadzających tematykę genderową. Organizacje chętnie przywołują także przykład Norwegii, która wprowadziła przymus zatrudnienia przynajmniej 40 proc. kobiet na stanowiskach kierowniczych pod groźbą odpowiedzialności karnej i administracyjnej.

Bartłomiej Kacper Przybylski


drukuj poleć znajomym poprzedni tekst następny tekst zobacz komentarze


lewica.pl w telefonie

Czytaj nasze teksty za pośrednictwem aplikacji LewicaPL dla Androida:



Warszawska Socjalistyczna Grupa Dyskusyjno-Czytelnicza
Warszawa, Jazdów 5A/4, część na górze
od 25.10.2024, co tydzień o 17 w piątek
Fotograf szuka pracy (Krk małopolska)
Kraków
Socialists/communists in Krakow?
Krakow
Poszukuję
Partia lewicowa na symulatorze politycznym
Discord
Teraz
Historia Czerwona
Discord Sejm RP
Polska
Teraz
Szukam książki
Poszukuję książek
"PPS dlaczego się nie udało" - kupię!!!
Lca

Więcej ogłoszeń...


8 lutego:

1805 - Urodził się Louis Auguste Blanqui, francuski socjalista utopijny, działacz i rewolucjonista.

1858 - Urodził się Szymon Dickstein (Diksztajn), pseudonim Jan Młot, jeden z prekursorów polskiego ruchu socjalistycznego, działacz Wielkiego Proletariatu, popularyzator marksizmu, tłumacz pierwszego tomu „Kapitału”.

1894 - W Warszawie rozpoczął się II Zjazd PPS, który wybrał pierwsze kierownictwo partii, Centralny Komitet Robotniczy oraz postanowił wydawać pismo "Robotnik".

1905 - 3000 robotników strajkowało o w hucie Hantkego w Rakowie k. Częstochowy, domagając się m.in. 8-godzinnego dnia pracy i podwyżki płacy o 30%.

1919 - Wydano dekret uznający związki zawodowe za reprezentację ogółu pracowników.

1921 - Zmarł Piotr Kropotkin, rosyjski uczony i rewolucjonista, z racji arystokratycznego pochodzenia i znaczenia dla ruchu anarchistycznego przełomu wieków, zwany anarchistycznym księciem.

1924 - W Carson City w USA przeprowadzono pierwszą na świecie egzekucję w komorze gazowej.

1962 - Paryska policja zamordowała 9 związkowców z CGT uczestniczących w demonstracji przeciwko OAS i wojnie w Algierii.

1963 - Władze USA zakazały swoim obywatelom podróży na Kubę.

2008 - Partia Polska Lewica została zarejestrowana przez Sąd Okręgowy w Warszawie.


?
Lewica.pl na Facebooku