Gruzińskie zbrodnie wojenne w Południowej Osetii będą udokumentowane

[2008-08-13 14:02:16]

Specjalny rosyjski komitet dochodzeniowy pod przewodnictwem Biura Prokuratora Generalnego rozpoczął zbieranie dowodów i dokumentowanie zbrodni wojennych dokonanych w Osetii Południowej przez armię Gruzji. Zbadane też mają być bezpośrednie związki władz Gruzji z tymi przestępstwami. Zbierane dowody mają posłużyć nie tylko rosyjskiemu wymiarowi sprawiedliwości, ale zostaną także przekazane międzynarodowym ciałom zajmującym się zbrodniami wojennymi. Obecnie w Południowej Osetii pracuje stuosobowa grupa dochodzeniowa, która prowadzi wywiady z miejscową ludnością, która doświadczyła przemocy.

Mówi się o 1400 zabitych cywilach (wcześniej mówiło się nawet o dwóch tysiącach). W pierwszym dniu swojej ofensywy przeciwko Osetii Południowej gruzińska armia użyła do ostrzelania miasta wyrzutni typu GRAD, co pokazywały nawet zachodnie massmedia, w tym BBC. Te same zdjęcia pokazane w telewizji polskiej komentowane były sugestiami o rosyjskim ostrzale Gruzji. Wyrzutnie GRAD służą do ostrzału dywanowego, niemożliwe jest szczegółowe ustalenie celu. Pociski wystrzelone z tych wyrzutni w kierunku miasta niszczą zatem przypadkowe cele. Według przedstawicieli władz Rosji, gruzińska armia dopuszczała się także podpalania schronów przeciwlotniczych, w których schronieni byli Osetyjczycy.

Bartłomiej Zindulski


drukuj poleć znajomym poprzedni tekst następny tekst zobacz komentarze


lewica.pl w telefonie

Czytaj nasze teksty za pośrednictwem aplikacji LewicaPL dla Androida:



Warszawska Socjalistyczna Grupa Dyskusyjno-Czytelnicza
Warszawa, Jazdów 5A/4, część na górze
od 25.10.2024, co tydzień o 17 w piątek
Fotograf szuka pracy (Krk małopolska)
Kraków
Socialists/communists in Krakow?
Krakow
Poszukuję
Partia lewicowa na symulatorze politycznym
Discord
Teraz
Historia Czerwona
Discord Sejm RP
Polska
Teraz
Szukam książki
Poszukuję książek
"PPS dlaczego się nie udało" - kupię!!!
Lca

Więcej ogłoszeń...


8 lutego:

1805 - Urodził się Louis Auguste Blanqui, francuski socjalista utopijny, działacz i rewolucjonista.

1858 - Urodził się Szymon Dickstein (Diksztajn), pseudonim Jan Młot, jeden z prekursorów polskiego ruchu socjalistycznego, działacz Wielkiego Proletariatu, popularyzator marksizmu, tłumacz pierwszego tomu „Kapitału”.

1894 - W Warszawie rozpoczął się II Zjazd PPS, który wybrał pierwsze kierownictwo partii, Centralny Komitet Robotniczy oraz postanowił wydawać pismo "Robotnik".

1905 - 3000 robotników strajkowało o w hucie Hantkego w Rakowie k. Częstochowy, domagając się m.in. 8-godzinnego dnia pracy i podwyżki płacy o 30%.

1919 - Wydano dekret uznający związki zawodowe za reprezentację ogółu pracowników.

1921 - Zmarł Piotr Kropotkin, rosyjski uczony i rewolucjonista, z racji arystokratycznego pochodzenia i znaczenia dla ruchu anarchistycznego przełomu wieków, zwany anarchistycznym księciem.

1924 - W Carson City w USA przeprowadzono pierwszą na świecie egzekucję w komorze gazowej.

1962 - Paryska policja zamordowała 9 związkowców z CGT uczestniczących w demonstracji przeciwko OAS i wojnie w Algierii.

1963 - Władze USA zakazały swoim obywatelom podróży na Kubę.

2008 - Partia Polska Lewica została zarejestrowana przez Sąd Okręgowy w Warszawie.


?
Lewica.pl na Facebooku