Fico: "Kosowa nie uznamy, to zamknięty temat"

[2008-08-19 17:31:47]

Słowacki premier Robert Fico zapowiedział po raz kolejny, że jego kraj nie uzna niepodległości Kosowa. Polityk powiedział, że uznanie niepodległości Kosowa byłoby możliwe tylko wówczas, gdyby zaszły poważne zmiany w prawno-międzynarodowej sytuacji tego terytorium.

Nie widzę w obecnej chwili przestrzeni dla zmiany naszego stanowiska, ponieważ w przypadku proklamowania niepodległości Kosowa doszło do ciężkiego naruszenia prawa międzynarodowego. Słowacja jest małym państwem, a małe państwo nie ma innych instrumentów działania niż prawo międzynarodowe. Nie mamy tarczy antyrakietowej ani bomby atomowej, żebyśmy mogli robić co nam się na świecie podoba. Jako broni możemy w dyskusjach używać tylko paragrafów prawa międzynarodowego. Jesteśmy przekonani, że w przypadku niepodległości Kosowa zostało naruszone to prawo i dlatego nie widzimy możliwości zmiany naszego stanowiska. Dla nas temat Kosowa jest w tej chwili zamknięty - powiedział Fico dziennikarzom agencji prasowej SITA.

Słowackie władze nie będą także honorowały dokumentów wystawionych przez władze Kosowa. Tymczasem Kosowo już przygotowuje się do emisji paszportów dla swoich obywateli. Nie uznajemy niepodległości Kosowa, więc też ich dokumentów. Nadal będziemy honorować dokumenty wystawione przez Serbię i władze stabilizacyjne ONZ - powiedział rzecznik słowackiego MSZ Ján Škoda. To by było śmieszne, gdybyśmy uznawali paszporty Kosowa, ponieważ paszport jest wyraźnym sygnałem, że pochodzi się z tego właśnie państwa. A my nie uznajemy tego państwa - stwierdził premier Fico.

Problemem kosowskich paszportów będzie musiała zająć się Unia Europejska. Trwają już dyskusje, czy paszporty kosowskie będą uznawane i czy na ich podstawie będzie można ubiegać się o uzyskanie europejskiej wizy. A jeśli nawet będzie istniała taka możliwość, to pojawia się pytanie, czy do wiz dla obywateli Kosowa będzie miało zastosowanie porozumienie o uproszczonym ruchu wizowym pomiędzy Unią Europejską a Serbią, które przewiduje obniżenie ceny wizy UE z 60 do 35 euro.

Słowacja konsekwentnie opowiada się przeciwko uznaniu niepodległości Kosowa. Również prezydent Słowacji Ivan Gašparovič twierdził, że nie widzi na razie możliwości uznania tego państwa. Jedyną siłą polityczną na Słowacji, która opowiadała się za uznaniem niepodległości Kosowa, jest Partia Węgierskiej Koalicji - ugrupowanie mniejszości węgierskiej. Właśnie kwestią licznej mniejszości węgierskiej tłumaczy się takie, a nie inne stanowisko władz Słowacji wobec Kosowa.

Przeciwko niepodległości Kosowa zdecydowanie opowiadają się także Hiszpania i Rumunia.

Bartłomiej Kacper Przybylski


drukuj poleć znajomym poprzedni tekst następny tekst zobacz komentarze


lewica.pl w telefonie

Czytaj nasze teksty za pośrednictwem aplikacji LewicaPL dla Androida:



Warszawska Socjalistyczna Grupa Dyskusyjno-Czytelnicza
Warszawa, Jazdów 5A/4, część na górze
od 25.10.2024, co tydzień o 17 w piątek
Fotograf szuka pracy (Krk małopolska)
Kraków
Socialists/communists in Krakow?
Krakow
Poszukuję
Partia lewicowa na symulatorze politycznym
Discord
Teraz
Historia Czerwona
Discord Sejm RP
Polska
Teraz
Szukam książki
Poszukuję książek
"PPS dlaczego się nie udało" - kupię!!!
Lca

Więcej ogłoszeń...


8 lutego:

1805 - Urodził się Louis Auguste Blanqui, francuski socjalista utopijny, działacz i rewolucjonista.

1858 - Urodził się Szymon Dickstein (Diksztajn), pseudonim Jan Młot, jeden z prekursorów polskiego ruchu socjalistycznego, działacz Wielkiego Proletariatu, popularyzator marksizmu, tłumacz pierwszego tomu „Kapitału”.

1894 - W Warszawie rozpoczął się II Zjazd PPS, który wybrał pierwsze kierownictwo partii, Centralny Komitet Robotniczy oraz postanowił wydawać pismo "Robotnik".

1905 - 3000 robotników strajkowało o w hucie Hantkego w Rakowie k. Częstochowy, domagając się m.in. 8-godzinnego dnia pracy i podwyżki płacy o 30%.

1919 - Wydano dekret uznający związki zawodowe za reprezentację ogółu pracowników.

1921 - Zmarł Piotr Kropotkin, rosyjski uczony i rewolucjonista, z racji arystokratycznego pochodzenia i znaczenia dla ruchu anarchistycznego przełomu wieków, zwany anarchistycznym księciem.

1924 - W Carson City w USA przeprowadzono pierwszą na świecie egzekucję w komorze gazowej.

1962 - Paryska policja zamordowała 9 związkowców z CGT uczestniczących w demonstracji przeciwko OAS i wojnie w Algierii.

1963 - Władze USA zakazały swoim obywatelom podróży na Kubę.

2008 - Partia Polska Lewica została zarejestrowana przez Sąd Okręgowy w Warszawie.


?
Lewica.pl na Facebooku