Fico: "Kosowa nie uznamy, to zamknięty temat"
[2008-08-19 17:31:47]
![]() Nie widzę w obecnej chwili przestrzeni dla zmiany naszego stanowiska, ponieważ w przypadku proklamowania niepodległości Kosowa doszło do ciężkiego naruszenia prawa międzynarodowego. Słowacja jest małym państwem, a małe państwo nie ma innych instrumentów działania niż prawo międzynarodowe. Nie mamy tarczy antyrakietowej ani bomby atomowej, żebyśmy mogli robić co nam się na świecie podoba. Jako broni możemy w dyskusjach używać tylko paragrafów prawa międzynarodowego. Jesteśmy przekonani, że w przypadku niepodległości Kosowa zostało naruszone to prawo i dlatego nie widzimy możliwości zmiany naszego stanowiska. Dla nas temat Kosowa jest w tej chwili zamknięty - powiedział Fico dziennikarzom agencji prasowej SITA. Słowackie władze nie będą także honorowały dokumentów wystawionych przez władze Kosowa. Tymczasem Kosowo już przygotowuje się do emisji paszportów dla swoich obywateli. Nie uznajemy niepodległości Kosowa, więc też ich dokumentów. Nadal będziemy honorować dokumenty wystawione przez Serbię i władze stabilizacyjne ONZ - powiedział rzecznik słowackiego MSZ Ján Škoda. To by było śmieszne, gdybyśmy uznawali paszporty Kosowa, ponieważ paszport jest wyraźnym sygnałem, że pochodzi się z tego właśnie państwa. A my nie uznajemy tego państwa - stwierdził premier Fico. Problemem kosowskich paszportów będzie musiała zająć się Unia Europejska. Trwają już dyskusje, czy paszporty kosowskie będą uznawane i czy na ich podstawie będzie można ubiegać się o uzyskanie europejskiej wizy. A jeśli nawet będzie istniała taka możliwość, to pojawia się pytanie, czy do wiz dla obywateli Kosowa będzie miało zastosowanie porozumienie o uproszczonym ruchu wizowym pomiędzy Unią Europejską a Serbią, które przewiduje obniżenie ceny wizy UE z 60 do 35 euro. Słowacja konsekwentnie opowiada się przeciwko uznaniu niepodległości Kosowa. Również prezydent Słowacji Ivan Gašparovič twierdził, że nie widzi na razie możliwości uznania tego państwa. Jedyną siłą polityczną na Słowacji, która opowiadała się za uznaniem niepodległości Kosowa, jest Partia Węgierskiej Koalicji - ugrupowanie mniejszości węgierskiej. Właśnie kwestią licznej mniejszości węgierskiej tłumaczy się takie, a nie inne stanowisko władz Słowacji wobec Kosowa. Przeciwko niepodległości Kosowa zdecydowanie opowiadają się także Hiszpania i Rumunia. |
- Blog Radosława S. Czarneckiego: Syndrom wybrania
- Blog Radosława S. Czarneckiego: Materializacja frustracji i gniewu
- Pod prąd!: Trzaskowski połknie lewicę
- Blog Radosława S. Czarneckiego: Nauka o religiach winna łączyć a nie dzielić
- Blog Radosława S. Czarneckiego: Syndrom Pigmaliona i efekt Golema
- Wsparcie na rzecz funkcjonowania projektu Czerwony Goździk
- https://zrzutka.pl/evh9hv
- Do 18 maja
- Warszawska Socjalistyczna Grupa Dyskusyjno-Czytelnicza
- Warszawa, Jazdów 5A/4, część na górze
- od 25.10.2024, co tydzień o 17 w piątek
- Fotograf szuka pracy (Krk małopolska)
- Kraków
- Socialists/communists in Krakow?
- Krakow
- Poszukuję
- Partia lewicowa na symulatorze politycznym
- Discord
- Teraz
- Historia Czerwona
- Discord Sejm RP
- Polska
- Teraz
- Szukam książki
- Poszukuję książek
22 lipca:
1879 - Urodził się Janusz Korczak, pisarz, pedagog, działacz społeczny. Prekursor walki o prawa dziecka. Zgładzony w Treblince, gdzie do końca pozostał ze swymi podopiecznymi.
1908 - W Londynie zmarł Randal Cremer, brytyjski lider związkowy, rzecznik arbitrażu międzynarodowego, laureat Pokojowej Nagrody Nobla 1903.
1919 - Przestała działać ostatnia w Polsce Rada Delegatów Robotniczych.
1944 - W Lublinie ogłoszono Manifest PKWN.
1946 - Urodził się Danny Glover, amerykański aktor, producent i reżyser o lewicowych poglądach.
1946 - Syjonistyczne organizacje Irgun i Lehi dokonały zamachu bombowego na hotel King David w Jerozolimie, w którym mieściła się brytyjska kwatera główna. Zginęło 91 osób, a 45 zostało rannych.
1952 - Uchwalono konstytucję PRL. Przyjęto m.in. nowa nazwę państwa PRL, zniesiono urząd prezydenta, zastąpiony Radą Państwa.
1977 - Chiny: Deng Xiaoping został przywrócony do władzy.
1986 - Socjaldemokraci z PSOE wygrali wybory parlamentarne w Hiszpanii.
2002 - Rozpoczął się letni obóz ECOSY w Weissenbach am Attersee w Austrii.
2011 - Prawicowy ekstremista Anders Breivik dokonał zamachów na siedzibę premiera Norwegii w Oslo, w którym w wyniku wybuchu bomby zginęło 8 osób, a następnie na uczestników obozu młodzieżówki Norweskiej Partii Pracy na wyspie Utoya, gdzie zastrzelił 69 osób.
?