Warszawa: Spotkanie o argentyńskiej fabryce Zanon

[2008-09-29 23:58:08]

Kilkadziesiąt osób wzięło 28 września udział w zorganizowanym przez warszawskie środowiska anarchistyczne spotkaniu o przejętej przez pracowników argentyńskiej fabryce Zanon.

Historię oraz obecną sytuację fabryki przedstawiła jej pracownica Rosa Maldovano.

W 2001 roku Zanon, znany zakład wytwarzający ceramikę, został porzucony przez właścicieli. Robotnicy nie pozwolili na wywiezienie maszyn i sami uruchomili produkcję. W 2005 roku udało im sie zalegalizować istnienie kooperatywy, która funkcjonuje po dziś dzień. W ciągu ostatnich lat udało im się znacząco zwiększyć produkcję, a także zatrudnić nowych pracowników.

Zakład jest zarządzany poprzez kilkudziesięciu koordynatorów poszczególnych wydziałów, a wszystkie istotne decyzje są podejmowane na odbywających się regularnie zgromadzeniach załogi.

Pytania uczestników spotkania dotyczyły między innymi ustalania płac w ramach kooperatywy.
Rosa wyjaśniła, że obecnie wszyscy pracownicy otrzymują równowartość ok. 800 USD, co jest sumą wyższą niż w czasach gdy fabryka znajdowała się w rękach prywatnych. Zatrudnieni w warunkach szkodliwych dla zdrowia mają jeszcze prawo do dodatków.

Uczestnicy spotkania chcieli również wiedzieć jak wygląda kwestia zwalniania pracowników nie wywiązujących się ze swoich obowiązków.
Rosa stwierdziła, że takie przypadki były bardzo rzadkie. Od czasu powstania kooperatywy zwolniono kilka osób, którym udowodniono kradzież zakładowego mienia. Zadecydowały o tym zgromadzenia załogi, na których podejrzani o kradzież mieli prawo do obrony.

Władze wielokrotnie podejmowały próby przejęcia fabryki siłą. Za każdym razem były one jednak uniemożliwiane przez robotników, gotowych użyć broni w obronie swoich miejsc pracy. Obecna kampania informacyjna o sprawie Zanona jest związana z groźbą wykupu fabryki za długi zaciągnięte jeszcze przez prywatnego właściciela, a przez to nie uznawane przez kooperatywę.

Piotr Ciszewski


drukuj poleć znajomym poprzedni tekst następny tekst zobacz komentarze


lewica.pl w telefonie

Czytaj nasze teksty za pośrednictwem aplikacji LewicaPL dla Androida:



Wsparcie na rzecz funkcjonowania projektu Czerwony Goździk
https://zrzutka.pl/evh9hv
Do 18 maja
Warszawska Socjalistyczna Grupa Dyskusyjno-Czytelnicza
Warszawa, Jazdów 5A/4, część na górze
od 25.10.2024, co tydzień o 17 w piątek
Fotograf szuka pracy (Krk małopolska)
Kraków
Socialists/communists in Krakow?
Krakow
Poszukuję
Partia lewicowa na symulatorze politycznym
Discord
Teraz
Historia Czerwona
Discord Sejm RP
Polska
Teraz
Szukam książki
Poszukuję książek

Więcej ogłoszeń...


1 lipca:

1867 - Portugalia: Zniesiono stosowanie kary śmierci.

1876 - Zmarł Michał Bakunin, rosyjski myśliciel, rewolucjonista. Uznawany za jednego z ojców anarchizmu, a ściślej - jego kolektywistycznej wersji.

1879 - Urodził się Léon Jouhaux, francuski działacz związkowy. Założyciel CGT-Force Ouvrierè . Współzałożyciel MOP i Międzynarodowej Konfederacji Związków Zawodowych. 1951 Pokojowa Nagroda Nobla.

1921 - Chiny: Założono Komunistyczną Partię Chin (KPCh).

1956 - Prasa radziecka opublikowała utajniony do tej pory, choć od dawna znany na Zachodzie, fragment testamentu Lenina ostrzegający przed samowładztwem Stalina.

1980 - Po podwyżkach cen żywności strajki w Lublinie i zablokowanie węzła kolejowego.

1994 - Jaser Arafat powrócił do Strefy Gazy po 27 latach spędzonych na wygnaniu.

2000 - Odbył się XXXVI Kongres PPS; przewodniczącym RN został Piotr Ikonowicz, a przewodniczącym CKW Cezary Miżejewski.

2019 - Laurentino Cortizo z Demokratycznej Partii Rewolucyjnej został prezydentem Panamy.


?
Lewica.pl na Facebooku