WRS o sekciarstwie "Koalicji Antyfaszystowskiej" (akt.)
[2008-11-09 03:58:16]
Komisja Krajowa stowarzyszenia "Wolność - Równość – Solidarność" odniosła się do opublikowanego na portalu Indymedia ogłoszenia tzw. "Koalicji Antyfaszystowskiej", czyli nieformalnej grupy związanej z warszawskim środowiskiem anarchistycznym.
Autorzy ogłoszenia wezwali do zorganizowania w dniu 11 listopada demonstracji antyfaszystowskiej. W tekście ogłoszenia znalazła się jednocześnie informacja: na demonstracji nie chcemy jakichkolwiek symboli partyjnych ani czerwonych flag. 11 listopada w Warszawie to nie miejsce na lewicową propagandę.
Jak czytamy w oświadczeniu KK WRS ten fragment ogłoszenia wzbudził zażenowanie władz stowarzyszenia.
Komisja Krajowa WRS za szczególnie szkodliwy uważa zakaz "używania czerwonej flagi". Zakaz ten jest przejawem politycznego sekciarstwa oraz rozbijania, i tak podzielonego już, ruchu antyfaszystowskiego. Zdziwienie Komisji budzi również sformułowanie, że "11 listopada nie jest miejscem na lewicową propagandę", zważywszy na fakt iż to właśnie lewicowcy, w tym właśnie anarchiści, zawsze stanowili pierwszy front walki z faszyzmem. Do dnia dzisiejszego - front jednolity - czytamy w oświadczeniu WRS.
Ponieważ nie ma zgody na podobne postępowanie KK WRS oświadcza, że ani Stowarzyszenie, ani też jego członkowie i członkinie nie wezmą udziału w tej politycznej awanturze wywołanej przez tzw. "Koalicję Antyfaszystowską" - konkludują autorzy oświadczenia.
***
Po krytyce z jaką spotkało się to oświadczenie w wielu środowiskach działacze "Koalicji Antyfaszystowskiej" przyznali, że użyli niefortunnego sformułowania, a na blokadę marszu ONR zapraszają całą antyautorytarną lewicę niezależnie od kolorów flag.
Nie życzymy sobie natomiast symboli partii politycznych, ani ugrupowań dążących do wprowadzenia rządów totalitarnych - stwierdzają organizatorzy protestu.
1905 - Rewolucja 1905 r.: przed Hutą Katarzyna w Sosnowcu rosyjskie wojsko otworzyło ogień do protestujących robotników kilku zakładów pracy, zabijając 40 i raniąc około 150 osób.
1919 - W Warszawie ukazał się 1. numer tygodnika "Przełom", organu KPRP.
1926 - Podczas demonstracji bezrobotnych w Kaliszu doszło do starć z policją i wojskiem; zginęło 9 demonstrantów, a 60 zostało rannych
1931 - Urodził się Thomas Bernhard, austriacki pisarz i dramaturg, uważany za jednego z najwybitniejszych reprezentantów literatury niemieckojęzycznej.
1938 - XIII Brygada Międzynarodowa im. Jarosława Dąbrowskiego jako jedna z ostatnich jednostek wojsk republikańskich opuściła Hiszpanię, przekraczając granicę z Francją.
1943 - Urodził się Joseph Stiglitz, ekonomista amerykański, noblista, krytyk neoliberalnej globalizacji.
1944 - Zginął ppor. Arkadiusz Degler ps.”Grad”, Szefa Sztabu Armii Ludowej na Okręg Częstochowski, członka ZWM.
1948 - Urodził się Guy Standing, brytyjski ekonomista, specjalista w zakresie rynku pracy, profesor University of London, twórca i współprzewodniczący Basic Income Earth Network.
1950 - Amerykański senator Joseph McCarthy oskarżył 200 pracowników Departamentu Stanu o bycie komunistami.
2001 - 9 osób zginęło, gdy łódź podwodna USS Greeneville staranowała japoński kuter rybacki u wybrzeży Hawajów.