Argentyna: Nacjonalizacja funduszy emerytalnych
[2008-11-21 11:45:40]
Reformy zaproponowała prezydent Cristina Fernández de Kirchner, wywodząca się z lewego skrzydła ruchu peronistów. Wcześniej poparła je niższa izba argentyńskiego parlamentu, teraz stosunkiem głosów 46 do 18 zaakceptował je Senat. Prawicowa opozycja twierdzi, że nacjonalizacja funduszy emerytalnych to zamach na prawo własności, który ma służyć załataniu dziury w budżecie państwa i zyskaniu nadwątlonego poparcia społecznego dla władz. Jak jednak mówią deputowani rządzących peronistów, reforma jest jedynym sposobem na ochronę pieniędzy Argentyńczyków przed rezultatami kryzysu. - Jego koszty - zwracają uwagę rządzący - fundusze przerzucają na emerytów. To dlatego w zeszłym roku średnie świadczenia emerytalne obniżyło się w Argentynie o ok. 20 proc. Fundusze emerytalne są kolejnym znacjonalizowanym w Argentynie sektorem gospodarki. Przejmowanie kontroli przez państwo nad prywatnymi firmami jest elementem stopniowego wychodzenia z zapaści z lat 2001-2002, w którą kraj wepchnęły narzucane mu przez Międzynarodowy Fundusz Walutowy neoliberalne programy "naprawcze". Podczas kadencji poprzedniego prezydenta, Nestora Kirchnera, męża Cristiny Fernández, Argentyna zrenacjonalizowała m.in. usługi pocztowe, koleje i wodociągi. |
- Blog Radosława S. Czarneckiego: Syndrom wybrania
- Blog Radosława S. Czarneckiego: Materializacja frustracji i gniewu
- Pod prąd!: Trzaskowski połknie lewicę
- Blog Radosława S. Czarneckiego: Nauka o religiach winna łączyć a nie dzielić
- Blog Radosława S. Czarneckiego: Syndrom Pigmaliona i efekt Golema
- Warszawska Socjalistyczna Grupa Dyskusyjno-Czytelnicza
- Warszawa, Jazdów 5A/4, część na górze
- od 25.10.2024, co tydzień o 17 w piątek
- Fotograf szuka pracy (Krk małopolska)
- Kraków
- Socialists/communists in Krakow?
- Krakow
- Poszukuję
- Partia lewicowa na symulatorze politycznym
- Discord
- Teraz
- Historia Czerwona
- Discord Sejm RP
- Polska
- Teraz
- Szukam książki
- Poszukuję książek
- "PPS dlaczego się nie udało" - kupię!!!
- Lca
8 lutego:
1805 - Urodził się Louis Auguste Blanqui, francuski socjalista utopijny, działacz i rewolucjonista.
1858 - Urodził się Szymon Dickstein (Diksztajn), pseudonim Jan Młot, jeden z prekursorów polskiego ruchu socjalistycznego, działacz Wielkiego Proletariatu, popularyzator marksizmu, tłumacz pierwszego tomu „Kapitału”.
1894 - W Warszawie rozpoczął się II Zjazd PPS, który wybrał pierwsze kierownictwo partii, Centralny Komitet Robotniczy oraz postanowił wydawać pismo "Robotnik".
1905 - 3000 robotników strajkowało o w hucie Hantkego w Rakowie k. Częstochowy, domagając się m.in. 8-godzinnego dnia pracy i podwyżki płacy o 30%.
1919 - Wydano dekret uznający związki zawodowe za reprezentację ogółu pracowników.
1921 - Zmarł Piotr Kropotkin, rosyjski uczony i rewolucjonista, z racji arystokratycznego pochodzenia i znaczenia dla ruchu anarchistycznego przełomu wieków, zwany anarchistycznym księciem.
1924 - W Carson City w USA przeprowadzono pierwszą na świecie egzekucję w komorze gazowej.
1962 - Paryska policja zamordowała 9 związkowców z CGT uczestniczących w demonstracji przeciwko OAS i wojnie w Algierii.
1963 - Władze USA zakazały swoim obywatelom podróży na Kubę.
2008 - Partia Polska Lewica została zarejestrowana przez Sąd Okręgowy w Warszawie.
?