Lublin: "Marsz w obronie miejsc pracy"

[2003-09-13 19:50:30]

Kilkaset osób wzieło dzisiaj udział w proteście zorganizowanym w Lublinie przez Region Środkowowschodni NSZZ "Solidarność". Manifestanci przeszli z Placu Litewskiego przez centrum miasta w akompaniamencie gwizdków i trąbek. Nieśli ze sobą klepsydry z nazwami zakładów zlikwidowanych w województwie lubelskim w ostatnich latach m.in. odlewnia żeliwa "Ursus", "Eda" Poniatowa, "Żelatyna" Puławy, "Unitra" Lubartów, "Bolmar" Bodaczów, zakłady mięsne w Zamościu i Lublinie.

Protestujący przez około godzinę pikietowali Urząd Wojewódzki. Zdetonowano kilka petard oraz wręczono petycję z postulatami. Zalepiono także tabliczki z nazwami urzędów plakatem na którym widniał napis: "Zakład pogrzebowy Miller i kolesie, oddział w Lublinie. Lubelski Grabarz Wojewódzki". Wznosili antyrządowe hasła m.in. "Miller-killer, ludzi dusi, bierze przykład z Białorusi".

Przewodniczący "Solidarności" na Lubelszczyźnie Marian Król powiedział, że związek nie może zgodzić się na likwidację kolejnych zakładów pracy oraz, że to władze ponoszą znaczną winę za bezrobocie i upadek przedsiębiorstw.

Delegacje protestujących przyjął wojewoda Andrzej Kurowski oraz przedstawiciele władz samorządowych. Kurowski protestował przeciwko, jego zdaniem nieprawdziwej tezie, że w obliczu tej sytuacji władze wojewódzkie zachowują się bezczynnie. Wezwał protestujących do wzięcia udziału w posiedzeniu Wojewódzkiej Komisji Dialogu Społecznego.

Manifestanci wręczyli wojewodzie petycje w której domagają się m.in.zmniejszenia bezrobocia, zatrzymania rosnących kosztów utrzymania, przeciwdziałania korupcji i rozliczenia winnych afer gospodarczych.

Protest zakończył się odśpiewaniem hymnu narodowego oraz pieśni "Boże coś Polskę".
Lubelski protest budzi we mnie mieszane uczucia. Jak najbardziej popieram prospołeczne i antyrządowe postulaty demonstrantów. Nie ulega dla mnie wątpliwości, że słusznie upominają się o los najuboższych grup społecznych mojego województwa. Z drugiej jednak strony nie mogę oprzeć się wrażeniu, że zmonopolizowanie słusznego skądinąd protestu przeciw władzy przez siłę która odpowiada na równi z elitami PZPR-owskimi za resturację w Polsce ustroju kapitalistycznego nie przysłuży się celowi tego protestu. Gdybyby była to demonstracja podobna do protestu śląskich górników, ponad podziałami wśród związków, jej intencje byłyby dla mnie jednoznacznie pozytywne.

Szymon Martys


drukuj poleć znajomym poprzedni tekst następny tekst zobacz komentarze


lewica.pl w telefonie

Czytaj nasze teksty za pośrednictwem aplikacji LewicaPL dla Androida:



Warszawska Socjalistyczna Grupa Dyskusyjno-Czytelnicza
Warszawa, Jazdów 5A/4, część na górze
od 25.10.2024, co tydzień o 17 w piątek
Fotograf szuka pracy (Krk małopolska)
Kraków
Socialists/communists in Krakow?
Krakow
Poszukuję
Partia lewicowa na symulatorze politycznym
Discord
Teraz
Historia Czerwona
Discord Sejm RP
Polska
Teraz
Szukam książki
Poszukuję książek
"PPS dlaczego się nie udało" - kupię!!!
Lca

Więcej ogłoszeń...


12 lutego:

1906 - We Lwowie rozpoczął swe obrady VIII Zjazd PPS, który zaaprobował taktykę lewicy partyjnej.

1921 - Urodził się Raniero Panzieri, włoski polityk, pisarz i teoretyk marksistowski, znany jako założyciel operaizmu.

1926 - Powstała lewicowa partia ludowa Stronnictwo Chłopskie; programowo zbliżona do PSL "Wyzwolenie"; prezes - Andrzej Waleron.

1970 - W izraelskim nalocie na zakłady metalowe koło Abu Zabal w Egipcie zginęło 70 osób.

1988 - Zmarł Witold Kula, historyk, w latach 1950–1986 profesor Uniwersytetu Warszawskiego, przedstawiciel polskiej szkoły historii społeczno-gospodarczej.

1989 - Zmarł Thomas Bernhard, austriacki pisarz i dramaturg, uważany za jednego z najwybitniejszych reprezentantów literatury niemieckojęzycznej.

2008 - W USA zakończył się 3-miesięczny strajk scenarzystów.


?
Lewica.pl na Facebooku