Węgry: Kolejarze protestują przeciwko pomysłom nowego premiera
[2009-05-08 12:12:46]
![]() Protest kolejarskich związkowców jest odpowiedzią na przedstawiony przez nowego premiera Węgier Györgya Gordona Bajnaia pakiet reform antysocjalnych. Rząd chce odebrać pracownikom przedsiębiorstw sektora publicznego oraz emerytom szereg uprawnień socjalnych, między innymi tak zwane trzynastki. Zlikwidowane miałyby zostać także świadczenia rodzinne, a wynagrodzenia w sektorze publicznym - zamrożone do 2012 roku. György Gordon Bajnai jest szefem węgierskiego rządu od 14 kwietnia, kiedy to w drodze konstruktywnego wotum nieufności zastąpił na tym stanowisku skompromitowanego Ferenca Gyurcsánya. Bajnai z wykształcenia jest ekonomistą. Wcześniej pracował w sektorze bankowym, a później sprawował funkcję szefa Narodowej Agencji Rozwoju i urząd ministra rozwoju narodowego w rządzie swojego poprzednika. Nie należy do żadnej partii politycznej, jednak uzyskał poparcie Węgierskiej Partii Socjalistycznej (Magyar Szocialista Párt) i Związku Wolnych Demokratów - Węgierskiej Partii Liberalnej (Szabad Demokraták Szövetsége – a Magyar Liberális Párt). Rząd Bajnaia postawił sobie za cel zmniejszenie długu publicznego Węgier oraz walkę z rosnącym bezrobociem. |
- Blog Radosława S. Czarneckiego: Syndrom wybrania
- Blog Radosława S. Czarneckiego: Materializacja frustracji i gniewu
- Pod prąd!: Trzaskowski połknie lewicę
- Blog Radosława S. Czarneckiego: Nauka o religiach winna łączyć a nie dzielić
- Blog Radosława S. Czarneckiego: Syndrom Pigmaliona i efekt Golema
- Warszawska Socjalistyczna Grupa Dyskusyjno-Czytelnicza
- Warszawa, Jazdów 5A/4, część na górze
- od 25.10.2024, co tydzień o 17 w piątek
- Fotograf szuka pracy (Krk małopolska)
- Kraków
- Socialists/communists in Krakow?
- Krakow
- Poszukuję
- Partia lewicowa na symulatorze politycznym
- Discord
- Teraz
- Historia Czerwona
- Discord Sejm RP
- Polska
- Teraz
- Szukam książki
- Poszukuję książek
- "PPS dlaczego się nie udało" - kupię!!!
- Lca
8 lutego:
1805 - Urodził się Louis Auguste Blanqui, francuski socjalista utopijny, działacz i rewolucjonista.
1858 - Urodził się Szymon Dickstein (Diksztajn), pseudonim Jan Młot, jeden z prekursorów polskiego ruchu socjalistycznego, działacz Wielkiego Proletariatu, popularyzator marksizmu, tłumacz pierwszego tomu „Kapitału”.
1894 - W Warszawie rozpoczął się II Zjazd PPS, który wybrał pierwsze kierownictwo partii, Centralny Komitet Robotniczy oraz postanowił wydawać pismo "Robotnik".
1905 - 3000 robotników strajkowało o w hucie Hantkego w Rakowie k. Częstochowy, domagając się m.in. 8-godzinnego dnia pracy i podwyżki płacy o 30%.
1919 - Wydano dekret uznający związki zawodowe za reprezentację ogółu pracowników.
1921 - Zmarł Piotr Kropotkin, rosyjski uczony i rewolucjonista, z racji arystokratycznego pochodzenia i znaczenia dla ruchu anarchistycznego przełomu wieków, zwany anarchistycznym księciem.
1924 - W Carson City w USA przeprowadzono pierwszą na świecie egzekucję w komorze gazowej.
1962 - Paryska policja zamordowała 9 związkowców z CGT uczestniczących w demonstracji przeciwko OAS i wojnie w Algierii.
1963 - Władze USA zakazały swoim obywatelom podróży na Kubę.
2008 - Partia Polska Lewica została zarejestrowana przez Sąd Okręgowy w Warszawie.
?