Londyn: Dwudniowy strajk pracowników metra

[2009-06-10 23:46:22]

Od 9 czerwca pracownicy londyńskiego metra prowadzą dwudniowy strajk zorganizowany przez transportowy związek RMT. Pracownicy domagają się poprawy sytuacji płacowej i zabezpieczenia ich miejsc pracy przed skutkami kryzysu, w szczególności przed planami zwolnień grupowych, które mogą dotknąć tysiące pracowników londyńskiego transportu. Przed stacjami metra i biurami firmy zorganizowano pikiety. Strajk ma ogromny wpływ na życie w stolicy, której płynne funkcjonowanie zależy w dużej mierze od działania metra.

Wyrazy dezaprobaty wobec strajkujących wyraził oczywiście prawicowy burmistrz Londynu Boris Johnson, który w konflikcie między pracownikami i pracodawcami jasno opowiada się po stronie tych drugich. Johnson odrzucił ostatnio zaproszenie do rozmów skierowane przez RMT. Związkowcy uważają, że to Boris Johnson przekonał zarząd firmy do pójścia na konfrontację z pracownikami. Zarówno pracodawcy jak i burmistrz utrzymują, że strajk nie odnosi sukcesu a to dlatego, że udało im się zorganizować skuteczny transport zastępczy. Dodatkowo, kierownictwo innego związku, Aslef, działającego w londyńskim metrze i zrzeszającego głównie maszynistów, nie przyłączyło się do akcji strajkowej i wezwało swoich członków do pójścia do pracy. Dzięki temu część linii metra utrzymano w ruchu. Mimo decyzji kierownictwa Aslef, duża część szeregowych członków nie zdecydowała się na pójście do pracy i tym samym włączyła się do walki o swoje prawa. Związek RMT wystosował apel do innych szeregowych członków Aslef o uszanowanie linii strajkowych i poparcie akcji strajkowej, która jest także w ich interesie.

Bezpośrednim powodem strajku była decyzja zarządu o wycofaniu się z umów zawartych ze związkiem a spełniających dużą część postulatów pracowniczych. Na ogólną atmosferę rozgoryczenia wśród pracowników złożyło się także to, że szefowie firmy wykorzystują sądy do walki ze związkowcami oraz to, że represjom poddawani są związkowi przedstawiciele. Za strajkiem, w specjalnym wewnętrznym głosowaniu, opowiedziało się 85 proc. pracowników zrzeszonych w RMT. Decyzję o głosowaniu za strajkiem ułatwiły pracownikom informacje o masowym poparciu dla akcji strajkowej w głosowaniu przeprowadzonym w zeszłym tygodniu w związku pocztowców CWU.

Bartłomiej Zindulski


drukuj poleć znajomym poprzedni tekst następny tekst zobacz komentarze


lewica.pl w telefonie

Czytaj nasze teksty za pośrednictwem aplikacji LewicaPL dla Androida:



Warszawska Socjalistyczna Grupa Dyskusyjno-Czytelnicza
Warszawa, Jazdów 5A/4, część na górze
od 25.10.2024, co tydzień o 17 w piątek
Fotograf szuka pracy (Krk małopolska)
Kraków
Socialists/communists in Krakow?
Krakow
Poszukuję
Partia lewicowa na symulatorze politycznym
Discord
Teraz
Historia Czerwona
Discord Sejm RP
Polska
Teraz
Szukam książki
Poszukuję książek
"PPS dlaczego się nie udało" - kupię!!!
Lca

Więcej ogłoszeń...


9 lutego:

1905 - Rewolucja 1905 r.: przed Hutą Katarzyna w Sosnowcu rosyjskie wojsko otworzyło ogień do protestujących robotników kilku zakładów pracy, zabijając 40 i raniąc około 150 osób.

1919 - W Warszawie ukazał się 1. numer tygodnika "Przełom", organu KPRP.

1926 - Podczas demonstracji bezrobotnych w Kaliszu doszło do starć z policją i wojskiem; zginęło 9 demonstrantów, a 60 zostało rannych

1931 - Urodził się Thomas Bernhard, austriacki pisarz i dramaturg, uważany za jednego z najwybitniejszych reprezentantów literatury niemieckojęzycznej.

1938 - XIII Brygada Międzynarodowa im. Jarosława Dąbrowskiego jako jedna z ostatnich jednostek wojsk republikańskich opuściła Hiszpanię, przekraczając granicę z Francją.

1943 - Urodził się Joseph Stiglitz, ekonomista amerykański, noblista, krytyk neoliberalnej globalizacji.

1944 - Zginął ppor. Arkadiusz Degler ps.”Grad”, Szefa Sztabu Armii Ludowej na Okręg Częstochowski, członka ZWM.

1948 - Urodził się Guy Standing, brytyjski ekonomista, specjalista w zakresie rynku pracy, profesor University of London, twórca i współprzewodniczący Basic Income Earth Network.

1950 - Amerykański senator Joseph McCarthy oskarżył 200 pracowników Departamentu Stanu o bycie komunistami.

2001 - 9 osób zginęło, gdy łódź podwodna USS Greeneville staranowała japoński kuter rybacki u wybrzeży Hawajów.


?
Lewica.pl na Facebooku