Chávez: O solidarność z Hondurasem
[2009-06-30 14:13:59]
Puczyści, na których czele stanął obwołany tymczasowym prezydentem przewodniczący Kongresu Roberto Micheletti, usiłują legitymować się sfabrykowanym listem Zelayi, w którym jakoby składa on dymisję. Nie dość powiedzieć, że to potępiamy. Domagamy się demonstracji solidarności z narodem Hondurasu i prezydentem Manuelem Zelayą - powiedział Chávez, stwierdzając, że pucz w Hondurasie jest puczem przeciwko nam wszystkim. Stwierdził też: Negocjacje z tymi puczystami są niemożliwe. Muszą ustąpić. W obliczu tych puczystów należy być twardym jak skała, należy im powiedzieć, że mają bezwarunkowo zwrócić władzę rządowi Manuela Zelayi. Równocześnie zaprzeczył pogłoskom, jakoby Wenezuela szykowała się do interwencji militarnej w Hondurasie. Chávez wezwał też Wenezuelczyków do wyjścia na ulicę i okazania solidarności Zelayi i popierającym go mieszkańcom Hondurasu. Przypominając nieudany wenezuelski pucz z 2002 r., po którym stał się najszybciej przywróconą na urząd głową państwa w historii, stwierdził: Damy tym podporządkowanym burżuazji wyższym oficerom kolejną nauczkę, taką jak dostali 12 i 13 kwietnia. Już w niedzielę w stolicy Wenezueli Caracas, m.in. przed pałacem prezydenckim, odbyły się duże demonstracje solidarnościowe. Wenezuelczycy protestowali też w innych miejscach kraju, wszędzie domagając się ustąpienia puczystów i przywrócenia na urząd Zelayi. Niedługo przed puczem Zelaya wystąpił z inicjatywą niewiążącego referendum w sprawie wyborów do zgromadzenia konstytucyjnego w listopadzie. Sąd Najwyższy uznał inicjatywę za nielegalną. Następnie, gdy wojsko odmówiło kolportażu w kraju materiałów wyborczych, Zelaya odwołał generała Romeo Vásqueza. Sąd Najwyższy uznał ten krok za nielegalny i przywrócił go. Wkrótce potem, w niedzielę, Zelaya został porwany przez zamaskowane oddziały i wygnany do Kostaryki. Częsta jest opinia, że pucz ma być próbą powstrzymania integracji Ameryki Łacińskiej w ramach ALBA. Micheletti wprost stwierdził, że jeśli Zelaya powróci bez pomocy Hugo Cháveza, przywitamy go ciepło. Stwierdził również, że dokonana zostanie rewizja porozumień Hondurasu z ALBA. Pucz potępiły Unia Europejska, sekretarz generalny ONZ Ban Ki-Mun i Organizacja Państw Amerykańskich. Prezydent USA Barack Obama poprzestał na wyrażeniu zaniepokojenia i wezwaniu do przestrzegania norm demokratycznych. Z potępieniem puczu wystąpiła natomiast sekretarz stanu USA Hillary Clinton. USA zaprzeczyły wreszcie oskarżeniom Cháveza o udział w puczu. |
- Blog Radosława S. Czarneckiego: Syndrom wybrania
- Blog Radosława S. Czarneckiego: Materializacja frustracji i gniewu
- Pod prąd!: Trzaskowski połknie lewicę
- Blog Radosława S. Czarneckiego: Nauka o religiach winna łączyć a nie dzielić
- Blog Radosława S. Czarneckiego: Syndrom Pigmaliona i efekt Golema
- Wsparcie na rzecz funkcjonowania projektu Czerwony Goździk
- https://zrzutka.pl/evh9hv
- Do 18 maja
- Warszawska Socjalistyczna Grupa Dyskusyjno-Czytelnicza
- Warszawa, Jazdów 5A/4, część na górze
- od 25.10.2024, co tydzień o 17 w piątek
- Fotograf szuka pracy (Krk małopolska)
- Kraków
- Socialists/communists in Krakow?
- Krakow
- Poszukuję
- Partia lewicowa na symulatorze politycznym
- Discord
- Teraz
- Historia Czerwona
- Discord Sejm RP
- Polska
- Teraz
- Szukam książki
- Poszukuję książek
22 lipca:
1879 - Urodził się Janusz Korczak, pisarz, pedagog, działacz społeczny. Prekursor walki o prawa dziecka. Zgładzony w Treblince, gdzie do końca pozostał ze swymi podopiecznymi.
1908 - W Londynie zmarł Randal Cremer, brytyjski lider związkowy, rzecznik arbitrażu międzynarodowego, laureat Pokojowej Nagrody Nobla 1903.
1919 - Przestała działać ostatnia w Polsce Rada Delegatów Robotniczych.
1944 - W Lublinie ogłoszono Manifest PKWN.
1946 - Urodził się Danny Glover, amerykański aktor, producent i reżyser o lewicowych poglądach.
1946 - Syjonistyczne organizacje Irgun i Lehi dokonały zamachu bombowego na hotel King David w Jerozolimie, w którym mieściła się brytyjska kwatera główna. Zginęło 91 osób, a 45 zostało rannych.
1952 - Uchwalono konstytucję PRL. Przyjęto m.in. nowa nazwę państwa PRL, zniesiono urząd prezydenta, zastąpiony Radą Państwa.
1977 - Chiny: Deng Xiaoping został przywrócony do władzy.
1986 - Socjaldemokraci z PSOE wygrali wybory parlamentarne w Hiszpanii.
2002 - Rozpoczął się letni obóz ECOSY w Weissenbach am Attersee w Austrii.
2011 - Prawicowy ekstremista Anders Breivik dokonał zamachów na siedzibę premiera Norwegii w Oslo, w którym w wyniku wybuchu bomby zginęło 8 osób, a następnie na uczestników obozu młodzieżówki Norweskiej Partii Pracy na wyspie Utoya, gdzie zastrzelił 69 osób.
?