Czarnogóra nie uzna Kosowa?

[2009-07-03 17:17:16]

Premier Czarnogóry Milo Đukanović (na zdjęciu) wyraził skłonność do ponownego przedyskutowania sprawy uznania przez jego kraj niepodległości Kosowa.

Lider rządzących socjaldemokratów (na zdjęciu)swoją decyzję uzależnił o wyroku Międzynarodowego Trybunału Sprawiedliwości (IJC), który ma rozstrzygnąć w sprawie najgłośniejszej w ostatnich latach secesji.

Uznanie przez Czarnogórę niepodległości Kosowa w październiku ubiegłego roku spowodowało napięcie w stosunkach z Serbią, a władze w Belgradzie uznały czarnogórskiego ambasadora za persona non grata.

Ostatnio nowy, socjaldemokratyczny premier wyraził chęć zachowania jak najlepszych, dobrosąsiedzkich relacji z Belgradem.

W ubiegłym roku, Zgromadzenie Ogólne ONZ postanowiło na wniosek Serbii zwrócić się do Międzynarodowego Trybunału Sprawiedliwości (ICJ) o wydanie opinii w sprawie zgodności jednostronnego proklamowania niepodległości Kosowa przez władze w Prisztinie z prawem międzynarodowym oraz zapisami Karty Narodów Zjednoczonych. W chwili obecnej, międzynarodowy sąd kończy zbieranie dokumentacji i wniosków od zainteresowanych stron oraz chętnych do udziału w dochodzeniu.

Kosowo jednostronnie ogłosiło swoją niepodległość 17 lutego 2008 jako Republika Kosowa. Obecnie uznawane jest za jeden z najbiedniejszych i opanowanych przez mafie albańskie regionów Europy.

Andrzej Skiba


drukuj poleć znajomym poprzedni tekst następny tekst zobacz komentarze


lewica.pl w telefonie

Czytaj nasze teksty za pośrednictwem aplikacji LewicaPL dla Androida:



Wsparcie na rzecz funkcjonowania projektu Czerwony Goździk
https://zrzutka.pl/evh9hv
Do 18 maja
Warszawska Socjalistyczna Grupa Dyskusyjno-Czytelnicza
Warszawa, Jazdów 5A/4, część na górze
od 25.10.2024, co tydzień o 17 w piątek
Fotograf szuka pracy (Krk małopolska)
Kraków
Socialists/communists in Krakow?
Krakow
Poszukuję
Partia lewicowa na symulatorze politycznym
Discord
Teraz
Historia Czerwona
Discord Sejm RP
Polska
Teraz
Szukam książki
Poszukuję książek

Więcej ogłoszeń...


19 lipca:

1893 - W Bagdadi (Gruzja) urodził się Włodzimierz Majakowski, wybitny radziecki poeta i dramatopisarz futurystyczny.

1926 - Urodził się Tadeusz Kowalik, polski ekonomista, działacz społeczny.

1936 - Hiszpania: Powstanie lewicowego rządu Jose Girala. Frankiści odrzucili propozycję rozejmu i powołania rządu, w którym reprezentowane byłyby wszystkie partie. Rząd wydał broń organizacjom rewolucyjnym. Stłumiono bunty wojska w Madrycie i Barcelonie.

1963 - USA: Prezydent J. F. Kennedy przesłał do Kongresu projekt ustawy o prawach obywatelskich proponujący federalną opiekę dla Afroamerykanów chcących zagłosować, zrobić zakupy, zjeść poza domem i pragnących być kształconymi na równych zasadach z białymi.

1967 - W Paryżu zmarł Aleksander Wat, jeden z twórców polskiego futuryzmu, redaktor "Miesięcznika Literackiego".

1979 - Nikaragua: Lewicowi partyzanci z FSLN (sandiniści) wkroczyli do stolicy kraju, Managui.

1984 - Francja: Komuniści wycofali poparcie dla prezydenta Françoisa Mitterranda.

1989 - Strajki pracowników PKS w całym kraju.

1993 - USA: Prezydent Bill Clinton zdecydował, że chcący wstąpić do armii nie będa pytani o preferencje seksualne. Tym samym otworzył homoseksualistom dostęp do służby wojskowej.


?
Lewica.pl na Facebooku