WZZ "Sierpień 80" domaga się dymisji Donalda Tuska

[2009-08-18 10:44:32]

18 sierpnia Wolny Związek Zawodowy "Sierpień 80" wydał oświadczenie w którym potępił działania rządu Platformy Obywatelskiej i Polskiego Stronnictwa Ludowego w sprawie polskiego przemysłu stoczniowego. Zdaniem związkowców rząd zaniechał ratowania stoczni i miejsc pracy, a osobistą odpowiedzialność ponosi za to premier Donald Tusk.

Podczas kampanii wyborczej do Parlamentu Europejskiego z ust Premiera Tuska padały zapewnienia o rozwiązaniu problemu Stoczni Gdyńskiej i Szczecińskiej, kontynuacji działalności stoczni oraz gwarancje ponownego zatrudnienia stoczniowców w tych zakładach - czytamy w dokumencie podpisanym przez przewodniczącego związku Bogusława Ziętka.

Według WZZ "Sierpień 80" Tusk kłamał i oszukiwał nie tylko stoczniowców ale całe polskie społeczeństwo. Zdaniem związku w tych okolicznościach konieczna jest niezwłoczna dymisja premiera, który odpowiada za niechybny upadek stoczni, zniszczenie miejsc pracy i wywołanie kryzysu społecznego w stoczniowych miejscowościach.

PO idąc do wyborów perfidnie i świadomie okłamywała wyborców, iż uratuje stocznie przed likwidacją, a tysiące stoczniowców przed bezrobociem. W rzeczywistości jednak było to wyłącznie zabiegiem marketingowym mającym na celu pozyskanie dodatkowych głosów rządnych nadziei stoczniowych rodzin. Obecnie nie może być mowy o uratowaniu stoczni i kontynuacji produkcji statków. Dziś, kiedy już wiadomo, że żadnego poważnego inwestora nie ma, należy odczytać ten zabieg jako polityczną zasłonę dymną na potrzeby Eurowyborów - napisano w stanowisku.

"Sierpień 80" stwierdził, że wszystkie działania, jakie rząd prowadził wokół stoczni były pozorne, a ich zamiarem nigdy nie było dobro przemysłu stoczniowego, ani pracujących na jego rzecz ludzi. W dokumencie przypomniano także o brutalnym potraktowaniu stoczniowców podczas ich demonstracji w Warszawie.

Po raz kolejny okazało się, że dialog z tym rządem i zawierane z nim ustalenia, są katastrofalne w skutkach dla ludzi pracy, a dla przedstawicieli elit politycznych są nic nie znaczącą grą, w której kłamstwo, oszustwo, niedotrzymywanie obietnic, jest obowiązującą normą. W tych warunkach udawanie dialogu na forum Komisji Trójstronnej jest kompromitowaniem ruchu związkowego i prowadzeniem go do kolejnych klęsk. Tak było w przypadku odebrania prawa do wcześniejszych emerytur, tak jest w przypadku stoczni, tak będzie w przypadku kolejnych prób odbierania społeczeństwu gwarancji socjalnych np. zapowiedzianego pozbawienia wdów prawa do emerytury po zmarłym mężu - pisze związek.

WZZ "Sierpień 80" wezwał związki zawodowe uczestniczące w Komisji Trójstronnej do natychmiastowego wystąpienia z niej, argumentując, że uczestnictwo w jej pracach, wobec takiej postawy rządu obarcza uczestniczące w nim centrale związkowe odpowiedzialnością za kolejne klęski ruchu związkowego i utratę kolejnych uprawnień ludzi pracy.

Uczestnicząc w pracach Komisji Trójstronnej związki zawodowe ponoszą odpowiedzialność za kolejne antypracownicze i antyspołeczne posunięcia tego rządu, nie mając żadnych możliwości realnej obrony interesów pracowniczych. Czas skończyć z tą fikcją i rozpocząć realną walkę o interesy środowisk pracowniczych. Udział w Komisji Trójstronnej głównych central związkowych temu nie służy. Wprost przeciwnie prowadzi do kolejnych klęsk i porażek ludzi pracy oraz całego ruchu związkowego - napisano w zakończeniu oświadczenia.

Szymon Martys


drukuj poleć znajomym poprzedni tekst następny tekst zobacz komentarze


lewica.pl w telefonie

Czytaj nasze teksty za pośrednictwem aplikacji LewicaPL dla Androida:



Warszawska Socjalistyczna Grupa Dyskusyjno-Czytelnicza
Warszawa, Jazdów 5A/4, część na górze
od 25.10.2024, co tydzień o 17 w piątek
Fotograf szuka pracy (Krk małopolska)
Kraków
Socialists/communists in Krakow?
Krakow
Poszukuję
Partia lewicowa na symulatorze politycznym
Discord
Teraz
Historia Czerwona
Discord Sejm RP
Polska
Teraz
Szukam książki
Poszukuję książek
"PPS dlaczego się nie udało" - kupię!!!
Lca

Więcej ogłoszeń...


15 lutego:

1910 - Urodziła się Irena Sendlerowa, działaczka społeczna związana z ruchem socjalistycznym. Uratowała 2,5 tys. żydowskich dzieci z warszawskiego getta. Uhonorowana tytułem Sprawiedliwa Wśród Narodów Świata.

1959 - W Danii powstała Socjalistyczna Partia Ludowa (SF).

1971 - Władze PRL odwołały grudniowe podwyżki cen artykułów żywnościowych i podwyższyły najniższe płace.

1977 - Socjaldemokraci wygrali wybory parlamentarne w Danii.

1982 - Agatha Barbara z Partii Pracy została pierwszą kobietą-prezydentem Malty.

1999 - Kurdyjski przywódca Abdullah Öcalan został ujęty przez Turków.

2003 - Przeciwko inwazji na Irak protestowano w 600 miastach na całym świecie. W tym największym w dziejach proteście antywojennym wzięło udział łącznie 8-30 mln ludzi.

2009 - W Wenezueli 54,4% głosujących w referendum opowiedziało się za zniesieniem limitu dwóch kadencji dla prezydenta.

2017 - Zmarła Alicja Jaszczuk, dziennikarka publikująca pod panieńskim nazwiskiem Alicja Stypuła, działaczka organizacji lewicowych i świeckich.

2018 - Khadga Prasad Oli z Komunistycznej Partii Nepalu został po raz drugi premierem.


?
Lewica.pl na Facebooku