Austria: Za darmową i emancypacyjną edukacją

[2009-11-02 19:43:14]

W Austrii trwają protesty studenckie - rozpoczęły się 21 października, gdy doszło do spontanicznej okupacji Akademii Sztuk Pięknych przez studentów i studentki tejże uczelni. W ciągu dwóch następnych dni protestujący zajęli również Uniwersytet Wiedeński. W ostatnim tygodniu za wiedeńczykami poszły też grupy studenckie z ośrodków w Grazu, Linzu, Klagenfurcie i Innsbrucku.

28 października w centrum Wiednia odbyła się demonstracja studencka, w której według różnych źródeł wzięło udział od 30 do 50 tysięcy protestujących. 1 listopada, w auli Audimax Uniwersytetu Wiedeńskiego swoją solidarność z protestem wyrazili muzycy amerykańskiego zespołu punkowego Anti-Flag. Do protestujących cały czas spływają wyrazy poparcia od nauczycieli, wykładowców i studentów z całej Austrii, Europy i świata.

Studenci i studentki protestują przeciwko fatalnej kondycji edukacji wyższej. Wskazują oni na degenerację idei studiów, porzucenie idei badań naukowych i rozwoju osobistego na rzecz "przygotowania do zawodu" oraz niedofinansowanie uczelni. Protestujący domagają się zarówno zwiększenia środków przeznaczanych na edukację wyższą, jak i radykalnej demokratyzacji uczelni we wszystkich aspektach życia uniwersyteckiego.

Protesty są częścią europejskiego ruchu studenckiego sprzeciwu wobec reform w edukacji wyższej znanej jako Proces Boloński. Jednak sprzeciw wobec prywatyzacji i komercjalizacji szkolnictwa wyższego nie ogranicza się do terenu Unii Europejskiej - swój udział w Światowym Tygodniu Akcji, trwającym od 5 do 18 listopada zapowiedziały już m.in. grupy z Kanady czy Indonezji. W Polsce organizacją biorącą udział w pracach platformy "Emancipating Education For All" była dotychczas trójmiejska grupa OKUPE (Otwarty Komitet Uwalniania Przestrzeni Edukacyjnych). Solidarność z austriackimi studentami i studentkami i udział w Światowym Tygodniu Akcji deklaruje również nowopowstałe Demokratyczne Zrzeszenie Studenckie.

Mateusz Mirys


drukuj poleć znajomym poprzedni tekst następny tekst zobacz komentarze


lewica.pl w telefonie

Czytaj nasze teksty za pośrednictwem aplikacji LewicaPL dla Androida:



Warszawska Socjalistyczna Grupa Dyskusyjno-Czytelnicza
Warszawa, Jazdów 5A/4, część na górze
od 25.10.2024, co tydzień o 17 w piątek
Fotograf szuka pracy (Krk małopolska)
Kraków
Socialists/communists in Krakow?
Krakow
Poszukuję
Partia lewicowa na symulatorze politycznym
Discord
Teraz
Historia Czerwona
Discord Sejm RP
Polska
Teraz
Szukam książki
Poszukuję książek
"PPS dlaczego się nie udało" - kupię!!!
Lca

Więcej ogłoszeń...


8 lutego:

1805 - Urodził się Louis Auguste Blanqui, francuski socjalista utopijny, działacz i rewolucjonista.

1858 - Urodził się Szymon Dickstein (Diksztajn), pseudonim Jan Młot, jeden z prekursorów polskiego ruchu socjalistycznego, działacz Wielkiego Proletariatu, popularyzator marksizmu, tłumacz pierwszego tomu „Kapitału”.

1894 - W Warszawie rozpoczął się II Zjazd PPS, który wybrał pierwsze kierownictwo partii, Centralny Komitet Robotniczy oraz postanowił wydawać pismo "Robotnik".

1905 - 3000 robotników strajkowało o w hucie Hantkego w Rakowie k. Częstochowy, domagając się m.in. 8-godzinnego dnia pracy i podwyżki płacy o 30%.

1919 - Wydano dekret uznający związki zawodowe za reprezentację ogółu pracowników.

1921 - Zmarł Piotr Kropotkin, rosyjski uczony i rewolucjonista, z racji arystokratycznego pochodzenia i znaczenia dla ruchu anarchistycznego przełomu wieków, zwany anarchistycznym księciem.

1924 - W Carson City w USA przeprowadzono pierwszą na świecie egzekucję w komorze gazowej.

1962 - Paryska policja zamordowała 9 związkowców z CGT uczestniczących w demonstracji przeciwko OAS i wojnie w Algierii.

1963 - Władze USA zakazały swoim obywatelom podróży na Kubę.

2008 - Partia Polska Lewica została zarejestrowana przez Sąd Okręgowy w Warszawie.


?
Lewica.pl na Facebooku