Rosja: Prezydent Miedwiediew wzywa do wymazania przeżytków komunizmu

[2009-11-12 21:42:24]

Prezydent Rosji Dmitrij Miedwiediew wygłosił skierowane do elity politycznej Rosji, trwające ponad półtorej godziny, przemówienie o stanie państwa. Wezwał w nim do stanowczego wymazania dziedzictwa komunistycznego w życiu gospodarczym i społecznym; dziedzictwo to i jego przeżytki wskazał jako główny balast i przyczynę współczesnych problemów kraju.

Musimy przyznać, że w minionych latach nie uczyniliśmy dość, by rozwiązać odziedziczone po przeszłości problemy. Nie udało nam się przełamać upokarzającej struktury gospodarki uzależnionej od eksportu surowców i przekierować produkcji na realne potrzeby mieszkańców. Nie możemy dłużej czekać - powiedział.

Komentatorzy podkreślają, że przemówienie nie zawierało wielu konkretów, a jedynie powtarzało ogólniki już wygłoszone przez Miedwiediewa we wrześniowym artykule prasowym. Miedwiediew podkreślił, że jedyną rysującą się przed Rosją szansą na wydźwignięcie się na wyższy poziom cywilizacyjny jest rozwój nowoczesnej demokracji oraz gospodarki wiedzy i nowych technologii (telekomunikacyjnych, nuklearnych, medycznych i kosmicznych). Jako problemy wskazał zbyt duży, 40-procentowy udział państwa w gospodarce, oraz nie mające przed sobą żadnej przyszłości w dłuższej perspektywie wielkie państwowe przedsiębiorstwa powstałe pod rządami Władimira Putina; zalecił np. ich prywatyzację.

Postulaty umacniania demokracji liberalnej Miedwiediew opatrzył zapobiegawczymi zastrzeżeniami: Umacnianie demokracji nie oznacza jednak osłabiania prawa i porządku. Wszelkie próby wstrząśnięcia sytuacją [w kraju], destabilizacji państwa czy dzielenia społeczeństwa przy użyciu sloganów demokratycznych będą powstrzymane.

Uwagę zagranicznych dziennikarzy zwracał szczególnie jeden z nielicznych konkretów: pomysł podniesienia wydajności rosyjskiej gospodarki przez redukcję liczby stref czasowych, których obecnie od Kaliningradu po Kamczatkę jest aż jedenaście. Nie padła docelowa liczba, ale komentatorzy mówią o czterech.

Jarosław Pietrzak


drukuj poleć znajomym poprzedni tekst następny tekst zobacz komentarze


lewica.pl w telefonie

Czytaj nasze teksty za pośrednictwem aplikacji LewicaPL dla Androida:



Warszawska Socjalistyczna Grupa Dyskusyjno-Czytelnicza
Warszawa, Jazdów 5A/4, część na górze
od 25.10.2024, co tydzień o 17 w piątek
Fotograf szuka pracy (Krk małopolska)
Kraków
Socialists/communists in Krakow?
Krakow
Poszukuję
Partia lewicowa na symulatorze politycznym
Discord
Teraz
Historia Czerwona
Discord Sejm RP
Polska
Teraz
Szukam książki
Poszukuję książek
"PPS dlaczego się nie udało" - kupię!!!
Lca

Więcej ogłoszeń...


8 lutego:

1805 - Urodził się Louis Auguste Blanqui, francuski socjalista utopijny, działacz i rewolucjonista.

1858 - Urodził się Szymon Dickstein (Diksztajn), pseudonim Jan Młot, jeden z prekursorów polskiego ruchu socjalistycznego, działacz Wielkiego Proletariatu, popularyzator marksizmu, tłumacz pierwszego tomu „Kapitału”.

1894 - W Warszawie rozpoczął się II Zjazd PPS, który wybrał pierwsze kierownictwo partii, Centralny Komitet Robotniczy oraz postanowił wydawać pismo "Robotnik".

1905 - 3000 robotników strajkowało o w hucie Hantkego w Rakowie k. Częstochowy, domagając się m.in. 8-godzinnego dnia pracy i podwyżki płacy o 30%.

1919 - Wydano dekret uznający związki zawodowe za reprezentację ogółu pracowników.

1921 - Zmarł Piotr Kropotkin, rosyjski uczony i rewolucjonista, z racji arystokratycznego pochodzenia i znaczenia dla ruchu anarchistycznego przełomu wieków, zwany anarchistycznym księciem.

1924 - W Carson City w USA przeprowadzono pierwszą na świecie egzekucję w komorze gazowej.

1962 - Paryska policja zamordowała 9 związkowców z CGT uczestniczących w demonstracji przeciwko OAS i wojnie w Algierii.

1963 - Władze USA zakazały swoim obywatelom podróży na Kubę.

2008 - Partia Polska Lewica została zarejestrowana przez Sąd Okręgowy w Warszawie.


?
Lewica.pl na Facebooku