Kolej: Inwestycje i prywatyzacja

[2010-02-13 14:30:46]

PKP Linie Kolejowe planują rekordowe nakłady na inwestycje w bieżącym roku, donosi "Parkiet". Na budowę i modernizację infrastruktury kolejowej spółka chce wydać 5 mld zł. To o 2 mld zł więcej niż w poprzednim roku.

Priorytetami mają być remonty linii Gdynia - Warszawa (1,8 mld), Warszawa - Łódź (220 mln) i Legnica - Wrocław - Opole (300 mln). Środki na ten cel spółka ma pozyskać z budżetu państwa, funduszy Unii Europejskiej, Funduszu Kolejowego oraz kredytu z Europejskiego Banku Inwestycyjnego.

W styczniu polski rząd przygotował "Program działań dla rozwoju transportu kolejowego do roku 2015", którzy przewiduję m.in. oddłużenie spółek kolejowych poprzez ich prywatyzację. PKP InterCity i PKP Cargo mają być prywatyzowane przez giełdę. Do końca 2010 roku miałaby także zniknąć Grupa PKP. Odpowiedzialny za koleje, wiceminister infrastruktury Juliusz Engelhardt uważa, że reforma rządu Jerzego Buzka z 2000 roku nie przyniosła rezultatów m.in ze względu na nieprzeprowadzenie prywatyzacji spółek kolejowych.

Według cytowanego portal wyborcza.biz, prezesa Grupy PKP Andrzeja Wacha lata 2000-05 to dla Grupy PKP "czas stracony". Zdaniem szefa PKP w Polsce państwo do niedawna wcale się nie dokładało do utrzymania infrastruktury, a pieniądze na remonty dworców zostały zarezerwowane dopiero w budżecie na 2010 rok. Coś, co jest normalne w innych krajach europejskich, u nas staje się wydarzeniem - powiedział Wach.

Pomysły prywatyzacji kolei pojawiają się w wielu krajach. Jak donosi Deutsche Welle niemiecki minister komunikacji, Peter Ramsauer, wyraził zastrzeżenia wobec prywatyzacji kolei Deutsche Bahn. Prywatyzacja za wszelką cenę okazuje się często pułapką - stwierdził polityk CSU na łamach gazety" Berliner Zeitung". Kolej ma do spełnienia zadania dla dobra ogółu, tymczasem w przeszłości zaniedbywała ona potrzeby pasażerów - dodał. Ramsauer praktycznie wykluczył na najbliższe lata częściową prywatyzację kolejowej komunikacji pasażerskiej i towarowej. Z powodu kryzysu finansowego jesienią 2008 roku odwołano realizację przygotowanego planu sprzedaży działu transportu i logistyki DB.

Grzegorz Ilnicki


drukuj poleć znajomym poprzedni tekst następny tekst zobacz komentarze


lewica.pl w telefonie

Czytaj nasze teksty za pośrednictwem aplikacji LewicaPL dla Androida:



Warszawska Socjalistyczna Grupa Dyskusyjno-Czytelnicza
Warszawa, Jazdów 5A/4, część na górze
od 25.10.2024, co tydzień o 17 w piątek
Fotograf szuka pracy (Krk małopolska)
Kraków
Socialists/communists in Krakow?
Krakow
Poszukuję
Partia lewicowa na symulatorze politycznym
Discord
Teraz
Historia Czerwona
Discord Sejm RP
Polska
Teraz
Szukam książki
Poszukuję książek
"PPS dlaczego się nie udało" - kupię!!!
Lca

Więcej ogłoszeń...


7 lutego:

1890 - W Mławie urodził się Wiktor Alter, działacz żydowskiej socjalistycznej partii Bund, zabity przez NKWD.

1918 - W Lublinie odbył się pierwszy Zjazd Przewodników Spółdzielczości Polskiej.

1919 - Dekret o powszechnym obowiązku szkolnym dzieci w wieku 7-14 lat.

1962 - USA wprowadziły embargo na handel z Kubą.

1971 - Szwajcarzy opowiedzieli się w referendum za przyznaniem kobietom prawa głosu w wyborach federalnych.

2012 - Na Malediwach w następstwie antyrządowych protestów społecznych z urzędu ustąpił prezydent Mohamed Nasheed.


?
Lewica.pl na Facebooku