Austria: Nazistka startuje w wyborach prezydenckich

[2010-03-03 18:49:35]

Kobieta, która krytykuje antynazistowskie prawo i wyszła za mąż za skrajnie prawicowego polityka, kandyduje na prezydentkę Austrii. Krytycy twierdzą, że jej kandydatura może zaszkodzić reputacji Austrii, obciążonej historycznymi związkami z Holokaustem.

51-letnia Barbara Rosenkranz (na zdjęciu) najprawdopodobniej nie wygra wyborów 25 kwietnia, pomimo poparcia ze strony właściciela najpopularniejszej austriackiej gazety "Kronen Zeitung". Jednak będzie prowadziła kampanię przeciwko prezydentowi Heinzowi Fischerowi, posługując się antyeuropejską i skierowaną przeciwko cudzoziemcom retoryką, właściwą dla jej skrajnie prawicowej Wolnościowej Partii Austrii (Freiheitliche Partei Österreichs).

Rosenkranz jest najbardziej znana z poglądu, że prawo zakazujące gloryfikowania nazistów stanowi sprzeczny z konstytucją zamach na wolność słowa. Poddaje również w wątpliwość istnienie komór gazowych w czasie II Wojny Światowej.

Jej mąż, Horst Jakob Rosenkranz, był członkiem skrajnie prawicowej partii, która została zdelegalizowana za zbytni radykalizm.

Według austriackiej społeczności żydowskiej nominacja Rosenkranzowej to hańba i kpina z 65 tysięcy austriackich Żydów, którzy zniknęli w czasie Shoah. Także inne partie polityczne krytykują tę kandydaturę i wyrażają niepokój o wizerunek kojarzonej z Adolfem Hitlerem Austrii za granicą.

W latach 1938-39 około 130 tysięcy Żydów uciekło z kraju. Dopiero w 1991 roku kanclerz Franz Vranitzky ogłosił w parlamencie, że Austriacy byli nie tylko ofiarami, ale i sprawcami Holokaustu.

Choć w Austrii prezydent pełni jedynie funkcje reprezentacyjne, to wiążą się z nimi częste podróże zagraniczne i olbrzymi prestiż.

Znawcy twierdzą, że w kwietniowych wyborach Rosenkranz nie dostanie więcej niż 20 procent głosów. Jest postacią wywołującą skrajne reakcje - powiedział Christoph Hofinger, współwłaściciel i dyrektor naukowy wiedeńskiego Instytutu Badań i Analiz Społecznych.Dodał, że poparcie ze strony "Kroner Zeitung" może jej pomóc.

Jarosław Klebaniuk


drukuj poleć znajomym poprzedni tekst następny tekst zobacz komentarze


lewica.pl w telefonie

Czytaj nasze teksty za pośrednictwem aplikacji LewicaPL dla Androida:



Warszawska Socjalistyczna Grupa Dyskusyjno-Czytelnicza
Warszawa, Jazdów 5A/4, część na górze
od 25.10.2024, co tydzień o 17 w piątek
Fotograf szuka pracy (Krk małopolska)
Kraków
Socialists/communists in Krakow?
Krakow
Poszukuję
Partia lewicowa na symulatorze politycznym
Discord
Teraz
Historia Czerwona
Discord Sejm RP
Polska
Teraz
Szukam książki
Poszukuję książek
"PPS dlaczego się nie udało" - kupię!!!
Lca

Więcej ogłoszeń...


8 lutego:

1805 - Urodził się Louis Auguste Blanqui, francuski socjalista utopijny, działacz i rewolucjonista.

1858 - Urodził się Szymon Dickstein (Diksztajn), pseudonim Jan Młot, jeden z prekursorów polskiego ruchu socjalistycznego, działacz Wielkiego Proletariatu, popularyzator marksizmu, tłumacz pierwszego tomu „Kapitału”.

1894 - W Warszawie rozpoczął się II Zjazd PPS, który wybrał pierwsze kierownictwo partii, Centralny Komitet Robotniczy oraz postanowił wydawać pismo "Robotnik".

1905 - 3000 robotników strajkowało o w hucie Hantkego w Rakowie k. Częstochowy, domagając się m.in. 8-godzinnego dnia pracy i podwyżki płacy o 30%.

1919 - Wydano dekret uznający związki zawodowe za reprezentację ogółu pracowników.

1921 - Zmarł Piotr Kropotkin, rosyjski uczony i rewolucjonista, z racji arystokratycznego pochodzenia i znaczenia dla ruchu anarchistycznego przełomu wieków, zwany anarchistycznym księciem.

1924 - W Carson City w USA przeprowadzono pierwszą na świecie egzekucję w komorze gazowej.

1962 - Paryska policja zamordowała 9 związkowców z CGT uczestniczących w demonstracji przeciwko OAS i wojnie w Algierii.

1963 - Władze USA zakazały swoim obywatelom podróży na Kubę.

2008 - Partia Polska Lewica została zarejestrowana przez Sąd Okręgowy w Warszawie.


?
Lewica.pl na Facebooku