Włochy: Strajk generalny w obronie miejsc pracy
[2010-03-13 19:01:58]
![]() Do strajku przystąpiła część pracowników sfery budżetowej, transportu, komunikacji miejskiej, urzędów administracji publicznej, służby zdrowia i oświaty oraz banków. W różnych godzinach w poszczególnych miastach strajkowały załogi komunikacji miejskiej. Cztery godziny protestowali pracownicy kolei. Zamknięte były również liczne muzea, galerie i wystawy. Największy chaos zapanował jednak w szkolnictwie, ponieważ do strajku przystąpiły także mniejsze nauczycielskie związki zawodowe, protestując przeciwko cięciom w nakładach na oświatę i reformie edukacji. Większość włoskich dzieci nie poszła tego dnia do szkoły. Lewicowa, związana z opozycją, centrala CGIL wysunęła szereg postulatów, domagając się dodatkowych osłon socjalnych dla kierowanych na przymusowe urlopy pracowników, a także dla osób pracujących bez etatu. Ponadto związkowcy zażądali, aby gabinet Berlusconiego nie dopuścił do zamykania przedsiębiorstw oraz ucieczki zagranicznego kapitału z Włoch. W całym kraju odbyły się demonstracje związkowców i sympatyków lewicy. Według GCIL wzięło w nich udział łącznie około miliona ludzi. Po około 40 tysięcy osób manifestowało w Rzymie, Mediolanie, Padwie i Florencji. W Neapolu miała miejsce 30-tysięczna manifestacja, zaś w Genui i Bolonii na ulice wyszło po około 15 tysięcy osób. Na wiecu w Padwie sekretarz generalny CGIL Guglielmo Epifani powiedział: Ten kraj jest cały połatany. Pracownicy są w fatalnej sytuacji, bezrobocie wzrasta, przede wszystkim w przemyśle. Rząd nie robi nic. Epifani przypomniał, że w ostatnim czasie we Włoszech 13 przeżywających trudności finansowe rzemieślników, drobnych przedsiębiorców i robotników popełniło samobójstwo. |
- Blog Radosława S. Czarneckiego: Syndrom wybrania
- Blog Radosława S. Czarneckiego: Materializacja frustracji i gniewu
- Pod prąd!: Trzaskowski połknie lewicę
- Blog Radosława S. Czarneckiego: Nauka o religiach winna łączyć a nie dzielić
- Blog Radosława S. Czarneckiego: Syndrom Pigmaliona i efekt Golema
- Warszawska Socjalistyczna Grupa Dyskusyjno-Czytelnicza
- Warszawa, Jazdów 5A/4, część na górze
- od 25.10.2024, co tydzień o 17 w piątek
- Fotograf szuka pracy (Krk małopolska)
- Kraków
- Socialists/communists in Krakow?
- Krakow
- Poszukuję
- Partia lewicowa na symulatorze politycznym
- Discord
- Teraz
- Historia Czerwona
- Discord Sejm RP
- Polska
- Teraz
- Szukam książki
- Poszukuję książek
- "PPS dlaczego się nie udało" - kupię!!!
- Lca
8 lutego:
1805 - Urodził się Louis Auguste Blanqui, francuski socjalista utopijny, działacz i rewolucjonista.
1858 - Urodził się Szymon Dickstein (Diksztajn), pseudonim Jan Młot, jeden z prekursorów polskiego ruchu socjalistycznego, działacz Wielkiego Proletariatu, popularyzator marksizmu, tłumacz pierwszego tomu „Kapitału”.
1894 - W Warszawie rozpoczął się II Zjazd PPS, który wybrał pierwsze kierownictwo partii, Centralny Komitet Robotniczy oraz postanowił wydawać pismo "Robotnik".
1905 - 3000 robotników strajkowało o w hucie Hantkego w Rakowie k. Częstochowy, domagając się m.in. 8-godzinnego dnia pracy i podwyżki płacy o 30%.
1919 - Wydano dekret uznający związki zawodowe za reprezentację ogółu pracowników.
1921 - Zmarł Piotr Kropotkin, rosyjski uczony i rewolucjonista, z racji arystokratycznego pochodzenia i znaczenia dla ruchu anarchistycznego przełomu wieków, zwany anarchistycznym księciem.
1924 - W Carson City w USA przeprowadzono pierwszą na świecie egzekucję w komorze gazowej.
1962 - Paryska policja zamordowała 9 związkowców z CGT uczestniczących w demonstracji przeciwko OAS i wojnie w Algierii.
1963 - Władze USA zakazały swoim obywatelom podróży na Kubę.
2008 - Partia Polska Lewica została zarejestrowana przez Sąd Okręgowy w Warszawie.
?