Unia Europejska rozważa opodatkowanie banków na wypadek kryzysu

[2010-05-26 16:17:45]

Komisarz Unii Europejskiej ds. rynku wewnętrznego Michel Barnier powiedział, że powinna zostać stworzona sieć krajowych funduszy, tak żeby koszty ewentualnych upadłości banków nie musiały być pokrywane z pieniędzy podatników. Fundusze te powinny jego zdaniem stanowić cześć szerszego systemu mającego na celu zapobieganie kryzysom finansowym. Zgodnie z jego propozycją banki musiałyby wpłacać składkę do funduszy, których zadaniem nie byłoby ratowanie banków, ale zarządzanie ich upadłością we właściwy sposób.

Raport Unii Europejskiej zawiera także stwierdzenie, że banki zmuszone do płacenia składek nie powinny przerzucać ich kosztów na klientów w postaci wyższych opłat. W ten sposób sektor finansowy powinien budować rezerwę, która pozwoli na opłacenie kosztów kryzysu bankowego w przyszłości. Fundusz nie będzie miał charakteru paneuropejskiego. Popierane jest natomiast tworzenie zharmonizowanego zestawu uprawnień i zasad. Barnier powiedział: Europa musi objąć przewodnictwo w rozwijaniu wspólnych sposobów postępowania i dostarczaniu modelu współpracy, który mógłby zostać zastosowany globalnie.

Wątpliwości budzi niebezpieczeństwo, że banki poczują się zwolnione z odpowiedzialności, gdy będą miały świadomość istnienia funduszu antykryzysowego i zaczną podejmować większe ryzyko. Angela Knight z Brytyjskiego Stowarzyszenia Bankierów (British Bankers Association) powiedziała, że utrzymywanie dużych funduszy służących rozwiązywaniu problemów (resolution funds), jak to proponuje UE, może ułatwić doprowadzenie do kolejnego kryzysu. Zamiast tego proponuje więc zaostrzenie regulacji i nadzoru przez krajowe instytucje, które są uprawnione do interwencji.

Jak doniósł 26 maja news.bbc.co.uk, propozycja unijnej komisji ds. rynku wewnętrznego zostanie przedstawiona ministrom finansów UE, głowom państwa i uczestnikom szczytu G20 w czerwcu 2010. Projekt ustawy zostanie zaproponowany w 2011 i będzie potrzebował akceptacji Parlamentu Europejskiego.

Europejski pomysł stanowi jedną z prób zaostrzenia regulacji sektora bankowego. Podobny ma zostać zrealizowany za Oceanem. Zgodnie z reformą finansową uchwaloną przez kongres USA utworzony zostanie fundusz o wartości 150 miliardów dolarów, finansowany przez duże firmy z sektora finansowego. Będzie on mógł być używany do rozwiązywania upadłych firm bez sięgania do pieniędzy podatników. Pojawiają się jednak głosy, że instytucje nadzorcze mogą ulegać pokusie ratowania upadających firm. Poza tym ustawa kongresu i senatu muszą być połączone w jedną całość i podpisane przez prezydenta, zanim będą mogły wejść w życie.

Jarosław Klebaniuk


drukuj poleć znajomym poprzedni tekst następny tekst zobacz komentarze


lewica.pl w telefonie

Czytaj nasze teksty za pośrednictwem aplikacji LewicaPL dla Androida:



Warszawska Socjalistyczna Grupa Dyskusyjno-Czytelnicza
Warszawa, Jazdów 5A/4, część na górze
od 25.10.2024, co tydzień o 17 w piątek
Fotograf szuka pracy (Krk małopolska)
Kraków
Socialists/communists in Krakow?
Krakow
Poszukuję
Partia lewicowa na symulatorze politycznym
Discord
Teraz
Historia Czerwona
Discord Sejm RP
Polska
Teraz
Szukam książki
Poszukuję książek
"PPS dlaczego się nie udało" - kupię!!!
Lca

Więcej ogłoszeń...


8 lutego:

1805 - Urodził się Louis Auguste Blanqui, francuski socjalista utopijny, działacz i rewolucjonista.

1858 - Urodził się Szymon Dickstein (Diksztajn), pseudonim Jan Młot, jeden z prekursorów polskiego ruchu socjalistycznego, działacz Wielkiego Proletariatu, popularyzator marksizmu, tłumacz pierwszego tomu „Kapitału”.

1894 - W Warszawie rozpoczął się II Zjazd PPS, który wybrał pierwsze kierownictwo partii, Centralny Komitet Robotniczy oraz postanowił wydawać pismo "Robotnik".

1905 - 3000 robotników strajkowało o w hucie Hantkego w Rakowie k. Częstochowy, domagając się m.in. 8-godzinnego dnia pracy i podwyżki płacy o 30%.

1919 - Wydano dekret uznający związki zawodowe za reprezentację ogółu pracowników.

1921 - Zmarł Piotr Kropotkin, rosyjski uczony i rewolucjonista, z racji arystokratycznego pochodzenia i znaczenia dla ruchu anarchistycznego przełomu wieków, zwany anarchistycznym księciem.

1924 - W Carson City w USA przeprowadzono pierwszą na świecie egzekucję w komorze gazowej.

1962 - Paryska policja zamordowała 9 związkowców z CGT uczestniczących w demonstracji przeciwko OAS i wojnie w Algierii.

1963 - Władze USA zakazały swoim obywatelom podróży na Kubę.

2008 - Partia Polska Lewica została zarejestrowana przez Sąd Okręgowy w Warszawie.


?
Lewica.pl na Facebooku