Węgry: Premier przedstawił propozycję reformy finansów

[2010-06-08 23:52:05]

Premier Viktor Orbán przedstawił 8 czerwca propozycję reformy systemu podatkowego i cięć w wydatkach publicznych. Miało to na celu pokazanie, że Węgry są w stanie poradzić sobie z zadłużeniem i uspokojenie nerwowo zachowujących się rynków finansowych.

W przemówieniu w parlamencie Orban powiedział, że nowy, składający się z 29 punktów plan zakłada między innymi wprowadzenie sześcioletniego podatku dla instytucji finansowych i zmniejszenie biurokracji dla inwestorów. Premier sugerował również, że obniżone zostaną pensje w sektorze budżetowym, a także odebrane służbowe samochody i telefony komórkowe. Ma być również zakazane udzielanie kredytów hipotecznych w walutach obcych.

Plan został przedstawiony po trzydniowym posiedzeniu rządu i budzi żywe zainteresowanie po tym, jak sytuacja gospodarcza Węgier została porównana przez komentatorów do sytuacji Grecji, co spowodowało gwałtowny spadek wartości forinta i euro 5 i 7 czerwca. Minister gospodarki György Matolcsy powiedział potem, że jego rząd zrobi wszystko, żeby deficyt budżetowy w 2010 roku nie przekroczył 3,8 proc. PKB.

Jak podała Associated Press, w wywiadzie telewizyjnym udzielonym później 8 czerwca Orban potwierdził, że z początkiem września jego centroprawicowy rząd wprowadzi obniżki podatków dla małych i średnich przedsiębiorstw, a od przyszłego roku będzie obowiązywała liniowa stawka podatku dochodowego w wysokości 16 procent.

Socjaldemokratyczna opozycja, odsunięta od władzy w kwietniowych wyborach, stwierdziła, że plan nie zawiera konkretów, a niektóre punkty były proponowane już przez poprzedni rząd.

Także Lars Christensen z Danske Bank wyraził swój pesymizm. W pisemnej analizie stwierdził: W sumie fiskalna strona planu węgierskiego rządu polega na przesunięciach między wydatkami i przychodami o mniej niż 2 procent PKB w okresie dwóch lat. To raczej nie może być określone jako znaczący pakiet reform i jako takie rozczarowuje.

Węgry zostały ocalone od bankructwa pod koniec 2008 roku dzięki pożyczce w wysokości 20 miliardów euro, której udzieliły: Międzynarodowy Fundusz Walutowy, Bank Światowy i Unia Europejska.

Jarosław Klebaniuk


drukuj poleć znajomym poprzedni tekst następny tekst zobacz komentarze


lewica.pl w telefonie

Czytaj nasze teksty za pośrednictwem aplikacji LewicaPL dla Androida:



Warszawska Socjalistyczna Grupa Dyskusyjno-Czytelnicza
Warszawa, Jazdów 5A/4, część na górze
od 25.10.2024, co tydzień o 17 w piątek
Fotograf szuka pracy (Krk małopolska)
Kraków
Socialists/communists in Krakow?
Krakow
Poszukuję
Partia lewicowa na symulatorze politycznym
Discord
Teraz
Historia Czerwona
Discord Sejm RP
Polska
Teraz
Szukam książki
Poszukuję książek
"PPS dlaczego się nie udało" - kupię!!!
Lca

Więcej ogłoszeń...


8 lutego:

1805 - Urodził się Louis Auguste Blanqui, francuski socjalista utopijny, działacz i rewolucjonista.

1858 - Urodził się Szymon Dickstein (Diksztajn), pseudonim Jan Młot, jeden z prekursorów polskiego ruchu socjalistycznego, działacz Wielkiego Proletariatu, popularyzator marksizmu, tłumacz pierwszego tomu „Kapitału”.

1894 - W Warszawie rozpoczął się II Zjazd PPS, który wybrał pierwsze kierownictwo partii, Centralny Komitet Robotniczy oraz postanowił wydawać pismo "Robotnik".

1905 - 3000 robotników strajkowało o w hucie Hantkego w Rakowie k. Częstochowy, domagając się m.in. 8-godzinnego dnia pracy i podwyżki płacy o 30%.

1919 - Wydano dekret uznający związki zawodowe za reprezentację ogółu pracowników.

1921 - Zmarł Piotr Kropotkin, rosyjski uczony i rewolucjonista, z racji arystokratycznego pochodzenia i znaczenia dla ruchu anarchistycznego przełomu wieków, zwany anarchistycznym księciem.

1924 - W Carson City w USA przeprowadzono pierwszą na świecie egzekucję w komorze gazowej.

1962 - Paryska policja zamordowała 9 związkowców z CGT uczestniczących w demonstracji przeciwko OAS i wojnie w Algierii.

1963 - Władze USA zakazały swoim obywatelom podróży na Kubę.

2008 - Partia Polska Lewica została zarejestrowana przez Sąd Okręgowy w Warszawie.


?
Lewica.pl na Facebooku