Młodzi Socjaliści przeciwko antykomunistycznemu prawu
[2010-06-18 22:42:27]
Zgodnie z nowym brzmieniem art. 256. KK - produkcja, utrwalanie, nabywanie,przechowywanie, przesyłanie, wreszcie posiadanie i prezentowanie druków, nagrań lub innych przedmiotów będących nośnikiem symboliki faszystowskiej,komunistycznej lub innej totalitarnej - w celu ich rozpowszechniania - jest przestępstwem zagrożonym karą do dwóch lat więzienia. Przyjęte oświadczenie Młodzi Socjaliści rozpoczęli od historycznego cytatu: "Kiedy przyszli po Żydów, nie protestowałem. Nie byłem Żydem. Kiedy przyszli po komunistów, nie protestowałem. Nie byłem komunistą. Kiedy przyszli po socjaldemokratów, nie protestowałem. Nie byłem socjaldemokratą. Kiedy przyszli po związkowców, nie protestowałem. Nie byłem związkowcem. Kiedy przyszli po mnie, nikt nie protestował. Nikogo już nie było". Nową formułę przepisów Kodeksu Karnego uważamy za przejaw zawłaszczania sfery publicznej przez prawicę oraz próbę wymazania ze świadomości społecznej całej - a nie tylko komunistycznej - lewicy - napisali Młodzi Socjaliści. Działacze lewicowego stowarzyszenia argumentowali: Obawiamy się, że (...) symbole całej lewicy - by wymienić czerwony sztandar lub czerwoną gwiazdę - mogą zostać zakwalifikowane jako "komunistyczne". W konsekwencji, utrudniałoby to działalność różnych - legalnych i demokratycznych - ugrupowań lewicowych w Polsce (od socjaldemokratów, przez socjalistów demokratycznych czy anarchistów, aż po komunistów). Za wystarczające uznali obowiązujące przed zmianą Kodeksu Karnego zapisy prawne zakazujące między innymi nawoływania do nienawiści czy propagowania totalitarnych praktyk. Młodzi Socjaliści zwrócili uwagę na wielonurtowość oraz niejednoznaczność pojęcia "komunizm" - również w ujęciu europejskim. Jako demokratyczni socjaliści, mamy świadomość tego, że komunizm, który jest z założenia ideologią równości - ma wiele odmian, nie zaś tylko te - kojarzone z przemocą i nadużyciami aparatu władzy totalitarnej. Sprzeciwiamy się stawianiu go na równi z faszyzmem, który jest z założenia ideologią segregacji, a wręcz nienawiści. Przypominają również, że w Europie działają legalnie partie komunistyczne, a przyjęcie nowego prawa sprawi, że Polska stanie się, po raz kolejny, "skansenem Europy". Dodają, że w systemie demokratycznym mogą funkcjonować organizacje wyznające różne ideologie, a to właśnie PiS i PO sięgają po metody totalitarne popierając nowe prawo. Jako Młodzi Socjaliści, mówimy "nie!" - doktrynerskiemu "polowaniu na komunistyczne czarownice" przez rządzących polityków - kończą oświadczenie. Inicjatorzy oświadczenia podkreślają, że: Socjalizm i komunizm to ideologie przynajmniej do pewnego momentu zbieżne i nie powinno się oceniać ich wyłącznie na podstawie wypaczeń. W ruchu komunistycznym zapisały się również takie postaci, jak Andreu Nin - antystalinowski bojownik o Republikę Hiszpańską czy Enrico Berlinguer - włoski polityk i sojusznik I "Solidarności". Nie dajmy się zwieść doktrynerskiej, antykomunistycznej propagandzie. |
- Blog Radosława S. Czarneckiego: Syndrom wybrania
- Blog Radosława S. Czarneckiego: Materializacja frustracji i gniewu
- Pod prąd!: Trzaskowski połknie lewicę
- Blog Radosława S. Czarneckiego: Nauka o religiach winna łączyć a nie dzielić
- Blog Radosława S. Czarneckiego: Syndrom Pigmaliona i efekt Golema
- Warszawska Socjalistyczna Grupa Dyskusyjno-Czytelnicza
- Warszawa, Jazdów 5A/4, część na górze
- od 25.10.2024, co tydzień o 17 w piątek
- Fotograf szuka pracy (Krk małopolska)
- Kraków
- Socialists/communists in Krakow?
- Krakow
- Poszukuję
- Partia lewicowa na symulatorze politycznym
- Discord
- Teraz
- Historia Czerwona
- Discord Sejm RP
- Polska
- Teraz
- Szukam książki
- Poszukuję książek
- "PPS dlaczego się nie udało" - kupię!!!
- Lca
15 lutego:
1910 - Urodziła się Irena Sendlerowa, działaczka społeczna związana z ruchem socjalistycznym. Uratowała 2,5 tys. żydowskich dzieci z warszawskiego getta. Uhonorowana tytułem Sprawiedliwa Wśród Narodów Świata.
1959 - W Danii powstała Socjalistyczna Partia Ludowa (SF).
1971 - Władze PRL odwołały grudniowe podwyżki cen artykułów żywnościowych i podwyższyły najniższe płace.
1977 - Socjaldemokraci wygrali wybory parlamentarne w Danii.
1982 - Agatha Barbara z Partii Pracy została pierwszą kobietą-prezydentem Malty.
1999 - Kurdyjski przywódca Abdullah Öcalan został ujęty przez Turków.
2003 - Przeciwko inwazji na Irak protestowano w 600 miastach na całym świecie. W tym największym w dziejach proteście antywojennym wzięło udział łącznie 8-30 mln ludzi.
2009 - W Wenezueli 54,4% głosujących w referendum opowiedziało się za zniesieniem limitu dwóch kadencji dla prezydenta.
2017 - Zmarła Alicja Jaszczuk, dziennikarka publikująca pod panieńskim nazwiskiem Alicja Stypuła, działaczka organizacji lewicowych i świeckich.
2018 - Khadga Prasad Oli z Komunistycznej Partii Nepalu został po raz drugi premierem.
?