Lewacka Jaruga-Nowacka (akt.)
[2004-04-10 02:51:29]
Gośćmi sesji byli posłowie Ryszard Hayn (SLD), wspomniany Marian Janicki (UP), Andrzej Grzyb (PSL), Tadeusz Wojtkowiak (Samoobrona) oraz senatorowie Zbigniew Kulak (SLD) i Andrzej Kazimierz Spychalski (UP). Zgromadzonych licealistów najbardziej intrygowała postać posła Janickiego. Wtrącał dowcipne powiedzonka, odgryzał się Rokicie, chwalił Marka Pola i starał się bronić Leszka Millera, którego – jak przyznał – bardzo ceni. Ponadto nawoływał do kupowania polskich produktów w polskich sklepach (tzw. patriotyzm konsumencki). - Belka na drzewo! – wykrzyknął pytany przez dziennikarza lewica.pl o kandydaturę prof. Marka Belki na urząd premiera. Co dziwi o tyle, że do tej pory Unia Pracy tak zdecydowanie nie wyrażała się o tej kandydaturze - swoje poparcie uzależniała od spełnienia przez Belkę pewnych warunków (wycofanie wojsk z Iraku oraz dołączenie pakietu socjalnego do Planu Hausnera). Poseł Janicki dał też wyraźnie do zrozumienia, że nie poprze Izabeli Jarugi-Nowackiej. Jego zdaniem Unia Pracy pod jej przewodnictwem stałaby się „partią lewacką, która nie zajmuje się gospodarką, lecz aborcją i wojną z Kościołem”. Dlatego też Janicki optuje za tym, aby Marek Pol dalej przewodniczył unitom. Ubolewał też nad tym, że Tomasz Nałęcz, który – jak się wyraził – był „głównym ideologiem UP” postanowił przejść do SDPL. Sugerował też Janowi Marii Rokicie, aby „umierał za Niceę” skoro tego chce. Jednakże indagowany o swoją wizję Unii Europejskiej stwierdził, że zdecydowanie popiera ideę „Europy Ojczyzn”. - Unia Pracy nigdy nie opowiadała się za „Europą Ojczyzn” – mówi lewica.pl rzecznik prasowy UP Bartłomiej Morzycki - W obecnym stanie rzeczy akceptujemy projekt Konstytucji UE po uwzględnieniu kompromisu zawartego w Brukseli. Przedtem, UP oficjalnie broniła "Nicei", ale jej środowisko było w tej sprawie podzielone. Co do kandydatury Marka Belki Morzycki poinformował, że „UP przyjęła tę kandydaturę bardzo chłodno, pamiętając liberalne poglądy ekonomiczne prof. Belki i jego działania jako ministra finansów z początku kadencji. Niemniej, KKW UP oraz KP UP w głosowaniu nie opowiedziały się za definitywnym odrzuceniem tej kandydatury”. Przypomniał też dwa warunki, jakie musiałby spełnić Belka, aby uzyskać poparcie Unii Pracy: „1) złagodzenie skutków społecznych Planu Hausnera, poprzez korektę cięć socjalnych (m.in. świadczenia przedemerytalne, weryfikacja rent) oraz dodanie pakietu rozwiązań wspierających najsłabsze grupy społeczne (np. stawka zerowa PIT dla najniżej zarabiających); 2) określenie jasnego terminarza wycofania wojsk polskich z Iraku lub zmiana ich statusu stacjonowania z okupacyjnego na status sił pokojowych ONZ”. Rzecznik prasowy UP przyznał też, że poseł Janicki już nie raz wygłaszał dość kontrowersyjne poglądy. Zaznaczył, że podczas tego rodzaju spotkań [jak to w Lesznie – przyp. DK] „poseł reprezentuje raczej siebie, a nie partię”. Podkreślił ponadto, że pos. Marian Janicki nie jest członkiem władz wykonawczych UP. |
|
- Blog Radosława S. Czarneckiego: Syndrom wybrania
- Blog Radosława S. Czarneckiego: Materializacja frustracji i gniewu
- Pod prąd!: Trzaskowski połknie lewicę
- Blog Radosława S. Czarneckiego: Nauka o religiach winna łączyć a nie dzielić
- Blog Radosława S. Czarneckiego: Syndrom Pigmaliona i efekt Golema
- Wsparcie na rzecz funkcjonowania projektu Czerwony Goździk
- https://zrzutka.pl/evh9hv
- Do 18 maja
- Warszawska Socjalistyczna Grupa Dyskusyjno-Czytelnicza
- Warszawa, Jazdów 5A/4, część na górze
- od 25.10.2024, co tydzień o 17 w piątek
- Fotograf szuka pracy (Krk małopolska)
- Kraków
- Socialists/communists in Krakow?
- Krakow
- Poszukuję
- Partia lewicowa na symulatorze politycznym
- Discord
- Teraz
- Historia Czerwona
- Discord Sejm RP
- Polska
- Teraz
- Szukam książki
- Poszukuję książek
2 lipca:
1839 - Bunt niewolników na statku Amistad.
1840 - W Rzymie zmarł Bogdan Jański, pierwszy chronologicznie polski socjalista, saintsimonista.
1843 - W Cassino urodził się Antonio Labriola filozof, teoretyk marksizmu, działacz włoskiego ruchu robotniczego.
1923 - W Bninie urodziła się Wisława Szymborska, poetka, eseistka i krytyk literacki, tłumacz, felietonistka; członek Stowarzyszenia Pisarzy Polskich i Polskiej Akademii Umiejętności, laureatka literackiej Nagrody Nobla (1996).
1925 - Urodził się Patrice Lumumba, kongijski polityk lewicowy, pierwszy premier niepodległego Konga, obalony i zamordowany 1961.
1925 - Urodził się Medgar Evers, aktywista ruchu na rzecz praw obywatelskich czarnej ludności w USA; zamordowany w 1963.
1928 - W Wielkiej Brytanii kobiety, które ukończyły 21. rok życia otrzymały czynne i bierne prawo wyborcze.
1949 - Zmarł Georgi Dymitrow, bułgarski działacz komunistyczny. 1933 oskarżony przez nazistów o podpalenie Reichstagu. Uniewinniony. 1946 premier Bułgarii. 1948 sekretarz generalny BPK.
1964 - Prezydent USA Lyndon Johnson podpisał ustawę o swobodach obywatelskich dla Afroamerykanów. Dokument ten podpisał również Martin Luther King.
1976 - Zjednoczenie Wietnamu Północnego z Południowym i utrworzenie Socjalistycznej Republiki Wietnamu.
1979 - Przez uczestników ROPCiO z Krakowa został założony Ruch Porozumienia Polskich Socjalistów. Byli to: Krzysztof Bzdyl, Krzysztof Gąsiorowski, Stanisław Janik-Palczewski, Romana Kahl-Stachniewicz, Mieczysław Majdzik i Stanisław Tor.
2006 - W Managui zmarł Herty Lewites, lewicowy polityk nikaraguański, minister w sandinistowskim rządzie w latach 1979-90.
?