Hiroszima: Rocznica ludobójstwa po raz pierwszy z udziałem USA

[2010-08-06 21:33:38]

W obchodach 65. rocznicy zrzucenia bomby atomowej na Hiroszimę wzięli udział przedstawiciele 74 państw, a także sekretarz generalny ONZ Ban Ki-moon. Wśród gości zbrakło reprezentantów Chin, ale po raz pierwszy w historii pojawili się wysłannicy trzech państw oficjalnie posiadających broń nuklearną: Wielkiej Brytanii, Francji i USA. To ostatnie mocarstwo reprezentował ambasador John Ross.

W przemówieniu do zgromadzonych 55 tysięcy ludzi burmistrz Hiroszimy Tadatoshi Akiba powiedział: Musimy zakomunikować każdemu zakątkowi naszego globu intensywne pragnienie tych, którzy przeżyli, żeby broń nuklearna została zakazana. Wezwał rząd Japonii, żeby przejął przywództwo w procesie rozbrojenia nuklearnego i dążył do otwarcia nowej karty w historii ludzkości. Z zadowoleniem przyjął decyzję Waszyngtonu o wysłaniu ambasadora i wyraził nadzieję, że prezydent Barack Obama zechce złożyć wizytą w Hiroszimie. Amerykański przywódca powiedział niegdyś, że chciałby rozważyć takie posunięcie, ale byłoby ono bardzo kontrowersyjne i bez precedensu w aktywności urzędujących prezydentów USA.

W czasie uroczystości, oprócz uczczenia pamięci 140 tysięcy ofiar pierwszego z dwóch amerykańskich ataków nuklearnych (drugi, trzy dni później, przeprowadzony został na Nagasaki, gdzie zginęło 75 tysięcy ludzi), unikano roztrząsania zasadności zrzucenia bomb atomowych (wielu analityków uważa, że wojna bez tego także zmierzała do szybkiego końca). Skupiano się natomiast na unikaniu użycia broni masowej zagłady w przyszłości - jest to jeden deklarowanych z priorytetów administracji Obamy.

Jak podaje Associated Press, niezależni analitycy szacują, że liczba głowic nuklearnych na świecie wynosi ponad 22 tysiące, czyli mniej niż jedna trzecia tego, z czym mieliśmy do czynienia w zaawansowanym okresie zimnej wojny w latach 80. XX wieku. Jednak i obecnie siła rażenia tych głowic równa jest około 100 tysiącom ładunków użytych 6 sierpnia 1945 roku w Hiroszimie.

W maju 190 krajów przyjęło Traktat o Nierozprzestrzenianiu Broni Nuklearnej (The Nuclear Nonproliferation Treaty), zgodnie z którym ma zostać przyspieszona redukcja zapasów tego rodzaju broni, a także podjęte kroki, żeby zakazać zbrojeń nuklearnych na Bliskim Wschodzie. W traktacie tym uznano za mocarstwa atomowe: USA, Rosję, Wielką Brytanię, Francję i Chiny. Natomiast stronami traktatu nie są: Indie, Pakistan, Izrael i Korea Północna, chociaż te kraje także mają broń nuklearną.

Niezależnie od tego w kwietniu USA i Rosja uzgodniły, że zredukują liczbę głowic nuklearnych używanych w rakietach dalekiego zasięgu o około jedną trzecią - do 1550 po każdej ze stron.

Jarosław Klebaniuk


drukuj poleć znajomym poprzedni tekst następny tekst zobacz komentarze


lewica.pl w telefonie

Czytaj nasze teksty za pośrednictwem aplikacji LewicaPL dla Androida:



Warszawska Socjalistyczna Grupa Dyskusyjno-Czytelnicza
Warszawa, Jazdów 5A/4, część na górze
od 25.10.2024, co tydzień o 17 w piątek
Fotograf szuka pracy (Krk małopolska)
Kraków
Socialists/communists in Krakow?
Krakow
Poszukuję
Partia lewicowa na symulatorze politycznym
Discord
Teraz
Historia Czerwona
Discord Sejm RP
Polska
Teraz
Szukam książki
Poszukuję książek
"PPS dlaczego się nie udało" - kupię!!!
Lca

Więcej ogłoszeń...


12 lutego:

1906 - We Lwowie rozpoczął swe obrady VIII Zjazd PPS, który zaaprobował taktykę lewicy partyjnej.

1921 - Urodził się Raniero Panzieri, włoski polityk, pisarz i teoretyk marksistowski, znany jako założyciel operaizmu.

1926 - Powstała lewicowa partia ludowa Stronnictwo Chłopskie; programowo zbliżona do PSL "Wyzwolenie"; prezes - Andrzej Waleron.

1970 - W izraelskim nalocie na zakłady metalowe koło Abu Zabal w Egipcie zginęło 70 osób.

1988 - Zmarł Witold Kula, historyk, w latach 1950–1986 profesor Uniwersytetu Warszawskiego, przedstawiciel polskiej szkoły historii społeczno-gospodarczej.

1989 - Zmarł Thomas Bernhard, austriacki pisarz i dramaturg, uważany za jednego z najwybitniejszych reprezentantów literatury niemieckojęzycznej.

2008 - W USA zakończył się 3-miesięczny strajk scenarzystów.


?
Lewica.pl na Facebooku