ONZ: Raport o rozwoju ludzkości
[2010-11-06 22:50:39]
![]() Istotnym twierdzeniem raportu jest to, że znaczący postęp pod względem zdrowia i edukacji może zachodzić bez związku ze wzrostem gospodarczym. W okresie od 1970 do 2010 roku oczekiwana długość życia na świecie wzrosła z 59 lat do 70 lat. W poszczególnych regionach świata zmiany te miały jednak różną wielkość. O ile w krajach arabskich średnia oczekiwana długość życia wzrosłą o 18 lat, o tyle w Afryce Subsaharyjskiej - jedynie o 8. Wśród dziesięciu krajów, w których nastąpiło największe polepszenie, znajdują się Oman, Nepal i Laos, a w drugiej dziesiątce znajdują się m.in. Etiopia, Kambodża i Benin. Jednocześnie jednak raport podkreśla wielkie nierówności w tempie rozwoju. W ciągu minionych 40 lat kraje o najniższym HDI doświadczyły jego wzrostu o mniej niż 20 procent, podczas gdy w najlepszych krajach przyrost ten wyniósł średnio 54 procent. Choć różnice w rozwoju w skali świata maleją, to wciąż pozostają jednak ogromne. Dwudzieste wydanie raportu zawiera jednak konkluzję, że ludzie obecnie są zdrowsi, bogatsi i lepiej wykształceni niż w 1970 roku. Polska zaliczona została do 41 państw "wysoko rozwiniętych", zajmując wśród nich przedostatnie miejsce. Znajdujemy się na poziomie Portugalii, ale wyprzedzają nas Czechy (28. miejsce), Słowacja (31.) i Węgry (36.). Natomiast za nami w tym opartym na danych z 2008 roku rankingu, znalazły się: Litwa, Łotwa, Rumunia i Bułgaria. Jednocześnie poziom nierówności dochodowych w Polsce jest wyższy niż u naszych sąsiadów z Europy Środkowej, także w Niemczech. Stosunkowo dobrze wypadł natomiast nasz kraj pod względem nierówności między płciami - miejsce 26. stawia nas m.in. przed Czechami i Izraelem. Na stosunkowo odległe miejsce Polski wśród krajów wysoko rozwiniętych wpłynął niski PKB per capita. Jednak aż w 128 krajach świata ludziom - jeśli przyjąć za miarę pomyślności HDI - żyje się gorzej. W większości krajów o szybko rosnącym PKB na głowę pozostałe składowe HDI nie nadążają za wzrostem gospodarczym (wyjątek stanowią Korea Południowa i Indonezja). Oznacza to, co dla ludzi o lewicowych poglądach jest oczywiste, że to nie wolny rynek, ale polityka państwa odpowiada za pomyślność obywateli, zwłaszcza w sferze zdrowia i edukacji. |
- Blog Radosława S. Czarneckiego: Syndrom wybrania
- Blog Radosława S. Czarneckiego: Materializacja frustracji i gniewu
- Pod prąd!: Trzaskowski połknie lewicę
- Blog Radosława S. Czarneckiego: Nauka o religiach winna łączyć a nie dzielić
- Blog Radosława S. Czarneckiego: Syndrom Pigmaliona i efekt Golema
- Warszawska Socjalistyczna Grupa Dyskusyjno-Czytelnicza
- Warszawa, Jazdów 5A/4, część na górze
- od 25.10.2024, co tydzień o 17 w piątek
- Fotograf szuka pracy (Krk małopolska)
- Kraków
- Socialists/communists in Krakow?
- Krakow
- Poszukuję
- Partia lewicowa na symulatorze politycznym
- Discord
- Teraz
- Historia Czerwona
- Discord Sejm RP
- Polska
- Teraz
- Szukam książki
- Poszukuję książek
- "PPS dlaczego się nie udało" - kupię!!!
- Lca
13 lutego:
1921 - Moskwa: Pogrzeb Piotra Kropotkina, jednego z głównych ideologów anarchizmu, przerodził się w ostatnią legalną demonstrację anarchistyczną. Wkrótce potem bolszewicy aresztowali większość anarchistycznych działaczy.
1930 - Powstała Komunistyczna Partia Wietnamu.
1961 - Władze separatystycznej kongijskiej prowincji Katanga ogłosiły śmierć Patrice'a Lumumby.
1991 - 403 irackich cywilów zginęło, gdy amerykańska bomba zniszczyła schron w Bagdadzie.
1996 - W Nepalu wybuchła zbrojna rebelia maoistów w celu obalenia monarchii i wprowadzenia na jej miejsce ustroju komunistycznego.
2008 - Laburzystowski premier Australii Kevin Rudd wygłosił w parlamencie przemówienie, w którym publicznie przeprosił Aborygenów za dyskryminację i prześladowania, w tym praktyki tzw. "skradzionego pokolenia".
?