ONZ wzywa rządy do pomocy niepełnosprawnym

[2010-12-03 19:08:30]

Sekretarz Generalny ONZ Ban Ki-moon i szefowa ds. praw człowieka wezwali rządy do zrobienia więcej, żeby pomóc ludziom niepełnosprawnym. Podkreślili, że odgrywają oni istotną rolę w wysiłkach zmierzających do osiągnięcia jednego z milenijnych celów rozwoju w 2015 roku - ograniczenia ubóstwa. W przesłaniu ogłoszonym 3 grudnia, a więc w Międzynarodowym Dniu Osób Niepełnosprawnych, Ban wezwał rządy do wcielania w życie odpowiedniej konwencji Narodów Zjednoczonych oraz do integrowania potrzeb tej grupy z wysiłkami w celu ograniczenia ubóstwa.

Ludzie niepełnosprawni stanowią około 20 procent tych, którzy żyją w ubóstwie w krajach rozwijających się. W skali świata cierpią oni z powodu wysokiej stopy bezrobocia, a często także braku dostępu do odpowiedniej edukacji i opieki zdrowotnej. W wielu społeczeństwach ta grupa po prostu nie jest w żaden szczególny sposób traktowana i kończy żyjąc w izolacji, odłączona od swojej społeczności - powiedział Ban.

Tegorocznym tematem Dnia Osób Niepełnosprawnych jest Dotrzymywanie obietnicy: traktowanie niepełnosprawności jako części głównego nurtu Milenijnych Celów Rozwoju. Ban przypomniał, że jedną z obietnic złożonych przez przywódców państw na wrześniowym szczycie było polepszenie życia osób z niepełnosprawnością.

Wysoka Komisarz ONZ ds. Praw Człowieka Navi Pillay powiedziała m.in., że w maju 2008 roku weszła w życie pierwsza konwencja praw człowieka w XXI wieku - Konwencja Praw Osób Niepełnosprawnych (Convention on the Rights of Persons with Disabilities). Dotąd podpisało ją 147 państw, a ratyfikowało 96. Pozwala to utworzyć szeroką, składającą się z 18 członków komisję do monitorowania tego, jak poszczególne państwa wywiązują się ze zobowiązań, które przyjęły wraz z Konwencją.

Na świecie jest 650 milionów osób niepełnosprawnych. 3 grudnia został ustanowiony ich dniem w 1981 roku - w Międzynarodowym Roku Osób Niepełnosprawnych.

Jarosław Klebaniuk


drukuj poleć znajomym poprzedni tekst następny tekst zobacz komentarze


lewica.pl w telefonie

Czytaj nasze teksty za pośrednictwem aplikacji LewicaPL dla Androida:



Warszawska Socjalistyczna Grupa Dyskusyjno-Czytelnicza
Warszawa, Jazdów 5A/4, część na górze
od 25.10.2024, co tydzień o 17 w piątek
Fotograf szuka pracy (Krk małopolska)
Kraków
Socialists/communists in Krakow?
Krakow
Poszukuję
Partia lewicowa na symulatorze politycznym
Discord
Teraz
Historia Czerwona
Discord Sejm RP
Polska
Teraz
Szukam książki
Poszukuję książek
"PPS dlaczego się nie udało" - kupię!!!
Lca

Więcej ogłoszeń...


11 lutego:

1900 - W Charkowie została założona podziemna Rewolucyjna Partia Ukrainy (RUP).

1916 - W USA Emma Goldman została aresztowana za wykład o kontroli urodzeń.

1937 - Po uznaniu związku zawodowego United Auto Workers Union przez zarząd firmy, zakończył się strajk okupacyjny w zakładach General Motors.

1941 - Zmarł torturowany przez hitlerowców Rudolf Hilferding, austriacki ekonomista, polityk i publicysta, jeden z teoretyków austromarksizmu.

1948 - Zmarł Siergiej Eisenstein, wybitny radziecki reżyser, scenarzysta, montażysta, operator filmowy, scenograf filmowy i teatralny oraz teoretyk filmu.

1981 - 8 robotników zostało zostało napromieniowanych po wycieku wody z układu chłodzenia w elektrowni atomowej Sequoyah 1 w stanie Tennessee.

1990 - Po 27 latach spędzonych w więzieniu Nelson Mandela wyszedł na wolność.

2006 - Wiceprezydent USA Dick Cheney postrzelił na polowaniu teksańskiego biznesmena Harry'ego Whittingtona.

2007 - W Portugalii odbyło się nieważne z powodu niskiej frekwencji referendum w sprawie liberalizacji prawa aborcyjnego.

2011 - Po wielodniowych manifestacjach ustąpił prezydent Egiptu H. Mubarak.


?
Lewica.pl na Facebooku