Malezja wciąż stosuje karę chłosty
[2010-12-07 11:57:15]
![]() Co roku ponad 10 tys. Osób jest poddawanych chłoście przez władze malezyjskie, ale liczba ta jest raczej zaniżona. Praktyka ta została wprowadzona przez brytyjskich kolonistów przez uzyskaniem niepodległości przez Malezję w 1957 roku, ale w większości byłych kolonii zaniechano jej stosowania. Obecnie ten przeżytek brutalnych form znęcania się nad ludźmi z czasów wiktoriańskich istnieje tylko w niewielu miejscach na świecie. Zdaniem rządu Malezji chłosta jest nie tylko zgodnym z prawem, ale i skutecznym sposobem zniechęcania do działalności kryminalnej. Jednak jeden z wysoko postawianych urzędników powiedział Amnesty, że dane przeczą temu twierdzeniu. Osoby biorące narkotyki czy uchodźcy nie zmieniają postępowania pod wpływem chłosty czy zagrożenia nią. Do stosowania tej tortury wyznaczeni są specjalnie szkoleni mundurowi. Ich zadaniem jest przedarcie się przez skórę skazańca poprzez zadawanie razów za pomocą metrowej trzciny, z dużą prędkością, obiema rękami. Trzcina rozcina nagą skórę, miażdży tkankę tłuszczową i pozostawia blizny, które sięgają aż do włókien mięśniowych. Ofiary często z bólu tracą przytomność. Krew i kawałki ciała odpryskują od korpusu ofiary, która często podczas bicia wydala mocz i kał. Rząd Malezji szkoli oficerów, jak przeprowadzać chłostę, ale też płaci im premię za każdy cios. Strażnicy więzienni dostają wynagrodzenie, dzięki któremu czasem wręcz podwajają swoje podstawowe zarobki. Inny sposobem wzbogacania się jest przyjmowanie łapówek za to, żeby celowo nie trafiać w plecy ofiary. Raport Amnesty International mówi, że wielu obcokrajowców skazanych na chłostę nie tylko nie dostaje w sądzie obrońców, ale nie rozumie, o co zostali skazani. Jak przypomina aljazeera.net. chłosta wymierzana zgodnie z prawem karnym jest czymś innymi niż ta, która tradycyjnie jest praktykowana w Malezji zgodnie z prawem islamskim za przestępstwa religijne. |
- Blog Radosława S. Czarneckiego: Syndrom wybrania
- Blog Radosława S. Czarneckiego: Materializacja frustracji i gniewu
- Pod prąd!: Trzaskowski połknie lewicę
- Blog Radosława S. Czarneckiego: Nauka o religiach winna łączyć a nie dzielić
- Blog Radosława S. Czarneckiego: Syndrom Pigmaliona i efekt Golema
- Warszawska Socjalistyczna Grupa Dyskusyjno-Czytelnicza
- Warszawa, Jazdów 5A/4, część na górze
- od 25.10.2024, co tydzień o 17 w piątek
- Fotograf szuka pracy (Krk małopolska)
- Kraków
- Socialists/communists in Krakow?
- Krakow
- Poszukuję
- Partia lewicowa na symulatorze politycznym
- Discord
- Teraz
- Historia Czerwona
- Discord Sejm RP
- Polska
- Teraz
- Szukam książki
- Poszukuję książek
- "PPS dlaczego się nie udało" - kupię!!!
- Lca
15 lutego:
1910 - Urodziła się Irena Sendlerowa, działaczka społeczna związana z ruchem socjalistycznym. Uratowała 2,5 tys. żydowskich dzieci z warszawskiego getta. Uhonorowana tytułem Sprawiedliwa Wśród Narodów Świata.
1959 - W Danii powstała Socjalistyczna Partia Ludowa (SF).
1971 - Władze PRL odwołały grudniowe podwyżki cen artykułów żywnościowych i podwyższyły najniższe płace.
1977 - Socjaldemokraci wygrali wybory parlamentarne w Danii.
1982 - Agatha Barbara z Partii Pracy została pierwszą kobietą-prezydentem Malty.
1999 - Kurdyjski przywódca Abdullah Öcalan został ujęty przez Turków.
2003 - Przeciwko inwazji na Irak protestowano w 600 miastach na całym świecie. W tym największym w dziejach proteście antywojennym wzięło udział łącznie 8-30 mln ludzi.
2009 - W Wenezueli 54,4% głosujących w referendum opowiedziało się za zniesieniem limitu dwóch kadencji dla prezydenta.
2017 - Zmarła Alicja Jaszczuk, dziennikarka publikująca pod panieńskim nazwiskiem Alicja Stypuła, działaczka organizacji lewicowych i świeckich.
2018 - Khadga Prasad Oli z Komunistycznej Partii Nepalu został po raz drugi premierem.
?