Sejm za likwidacją Komisji Majątkowej

[2010-12-23 17:24:34]

16 grudnia Sejm przyjął nowelizację ustawy o stosunku państwa do Kościoła z 17 maja 1989 r. stanowiącą, że Komisja Majątkowa zostanie zlikwidowana od dnia 1 marca 2011 r. Wcześniej, na międzyresortowym posiedzeniu rządu, likwidację Komisji zaplanowano na 1 stycznia, a następnie na 31 stycznia 2011 r., jednak okazało się, że jest to niemożliwe ze względu na drogę legislacyjną, jaką musi przejść nowelizacja ustawy (ma ją przegłosować Senat, którego posiedzenie odbędzie się dopiero w połowie stycznia). 1 marca 2011 r. okazał się więc najbliższym możliwym terminem wejścia w życie rzeczonej nowelizacji. Na mocy nowych przepisów prawnych roszczenia Kościoła dotyczące dalszych zwrotów ziem mają się odbywać w ramach sądów powszechnych.

Nowalizacja została przyjęta w Sejmie stosunkiem głosów - 390 za, 50 przeciw, przy 3 wstrzymujących się. Za jej przyjęciem opowiedziały się kluby Platformy Obywatelskiej, Prawa i Sprawiedliwości, Polskiego Stronnictwa Ludowego i Polska Jest Najważniejsza, przeciwko zagłosowali natomiast posłowie Sojuszu Lewicy Demokratycznej oraz kół poselskich Socjaldemokracji Polskiej i Stronnictwa Demokratycznego (wśród przeciwnych znalazł się również głos wicemarszałek Sejmu Ewy Kierzkowskiej z PSL i posła niezrzeszonego Andrzeja Celińskiego). Od głosu wstrzymali się: John Godson z PO, wicepremier Waldemar Pawlak z PSL i Zbigniew Kruszewski z SLD.

Zwolennicy natychmiastowej likwidacji Komisji Majątkowej argumentowali swoje stanowisko niewielką ilością pozostałych do rozpatrzenia przez nią wniosków. Przeciwnicy takiego rozwiązania wskazywali natomiast na ryzyko oddalenia skargi konstytucyjnej dotyczącej Komisji Majątkowej (wniesionej w styczniu 2009 r. do Trybunału Konstytucyjnego przez klub SLD wz. z jej jednoinstancyjnością) - w przypadku wygaśnięcia przedmiotowych przepisów prawnych.

Niezależnie od SLD, ponad tydzień temu skargę konstytucyjną dotyczącą Komisji Majątkowej wniosła również Rzecznik Praw Obywatelskich - prof. Irena Lipowicz. Choć zdaję sobie sprawę, że działalność Komisji zmierza ku końcowi, w naszym systemie legislacji jest rzeczą istotną, by pokazać, jak ważne jest zachowanie zasady dwuinstancyjności oraz jak ważne jest poszanowanie praw samorządu terytorialnego. A właśnie tego dotyczył, jak uważam, błąd ustawodawcy - uzasadniała. Nieoficjalnie wiadomo, że dodatkowa skarga RPO może przyczynić się do opóźnienia nadania biegu przedmiotowej sprawie przez Trybunał Konstytucyjny, ale również do podniesienia jej rangi. Trybunał, jak dotąd, nie wyznaczył terminu rozpatrzenia skarg wniesionych przez SLD i RPO.

Ustawa z 17 maja 1989 r. o stosunku Państwa do Kościoła katolickiego w RP określiła zasady stosunku Państwa do Kościoła, w tym jego sytuację prawną i majątkową. Komisja Majątkowa przez ponad 20 lat działalności rozpatrywała wnioski dotyczące przywrócenia lub przekazania własności nieruchomości lub ich części. W jej 12-osobowym składzie zasiadało po sześciu przedstawicieli MSWiA i sekretariatu Konferencji Episkopatu Polski. Komisja Majątkowa była krytykowana głównie za brak możliwości odwołania od jej decyzji, jak również za domniemane działania korupcyjne (w związku z którymi toczy się obecnie kilka postępowań prokuratorskich).

Joanna Darkiewicz


drukuj poleć znajomym poprzedni tekst następny tekst zobacz komentarze


lewica.pl w telefonie

Czytaj nasze teksty za pośrednictwem aplikacji LewicaPL dla Androida:



Warszawska Socjalistyczna Grupa Dyskusyjno-Czytelnicza
Warszawa, Jazdów 5A/4, część na górze
od 25.10.2024, co tydzień o 17 w piątek
Fotograf szuka pracy (Krk małopolska)
Kraków
Socialists/communists in Krakow?
Krakow
Poszukuję
Partia lewicowa na symulatorze politycznym
Discord
Teraz
Historia Czerwona
Discord Sejm RP
Polska
Teraz
Szukam książki
Poszukuję książek
"PPS dlaczego się nie udało" - kupię!!!
Lca

Więcej ogłoszeń...


15 lutego:

1910 - Urodziła się Irena Sendlerowa, działaczka społeczna związana z ruchem socjalistycznym. Uratowała 2,5 tys. żydowskich dzieci z warszawskiego getta. Uhonorowana tytułem Sprawiedliwa Wśród Narodów Świata.

1959 - W Danii powstała Socjalistyczna Partia Ludowa (SF).

1971 - Władze PRL odwołały grudniowe podwyżki cen artykułów żywnościowych i podwyższyły najniższe płace.

1977 - Socjaldemokraci wygrali wybory parlamentarne w Danii.

1982 - Agatha Barbara z Partii Pracy została pierwszą kobietą-prezydentem Malty.

1999 - Kurdyjski przywódca Abdullah Öcalan został ujęty przez Turków.

2003 - Przeciwko inwazji na Irak protestowano w 600 miastach na całym świecie. W tym największym w dziejach proteście antywojennym wzięło udział łącznie 8-30 mln ludzi.

2009 - W Wenezueli 54,4% głosujących w referendum opowiedziało się za zniesieniem limitu dwóch kadencji dla prezydenta.

2017 - Zmarła Alicja Jaszczuk, dziennikarka publikująca pod panieńskim nazwiskiem Alicja Stypuła, działaczka organizacji lewicowych i świeckich.

2018 - Khadga Prasad Oli z Komunistycznej Partii Nepalu został po raz drugi premierem.


?
Lewica.pl na Facebooku