Bahrajn: Dwie ofiary demonstracji

[2011-02-15 17:56:13]

15 lutego tysiące szyitów w Bahrajnie starły się z policją na przedmieściach i w centrum stolicy kraju. Jedna osoba zginęła, a co najmniej 25 zostało rannych. Do starć doszło w czasie pogrzebu 22-latka, zabitego podczas protestów dzień wcześniej. Podczas przemarszu trumny z ciałem zabitego demonstranta z przedmieść Manamy do centrum miasta. Policja użyła gazów łzawiących. W wystąpieniu telewizyjnym król Hamad ibn Isa Al-Chalifa (na zdjęciu) zaapelował o spokój i zapowiedział reformy. Obiecał też śledztwo w sprawie obu zabitych. Na czele komisji, mającej wyjaśnić oba incydenty stanął wicepremier Bahrajnu.

W Bahrajnie większość stanowią szyici, ale rodzina królewska oraz przeważająca część przedstawicieli władz wywodzi się z sunnitów. Kilka dni temu, by uprzedzić zapowiadaną przez szyitów manifestację, król zdecydował o przyznaniu około 2,5 tysiąca dolarów na każdą rodzinę z okazji narodowego święta. Zapowiedział też dofinansowanie świadczeń socjalnych. Mimo to wzorem mieszkańców Egiptu i Tunezji, szyici mieszkający na przedmieściach Manamy, wyszli 14 lutego na ulice, by domagać się zmian z prawie. Podczas manifestacji podkreślali, że nie chcą obalać monarchii, ale po zabójstwie 22-latka, pojawiły się już hasła zmiany władzy. Z kolei największa szyicka partia zapowiedziała bojkot parlamentu.

Bahrajn dzięki obfitym złożom ropy naftowej jest jednym z bogatszych państw na Bliskim Wschodzie. W 2001 roku w referendum mieszkańcy kraju zdecydowali o przekształceniu kraju z emiratu na monarchię konstytucyjną. Rok później wybrali pierwszy od prawie 30 lat parlament.

Jarosław Klebaniuk


drukuj poleć znajomym poprzedni tekst następny tekst zobacz komentarze


lewica.pl w telefonie

Czytaj nasze teksty za pośrednictwem aplikacji LewicaPL dla Androida:



Warszawska Socjalistyczna Grupa Dyskusyjno-Czytelnicza
Warszawa, Jazdów 5A/4, część na górze
od 25.10.2024, co tydzień o 17 w piątek
Fotograf szuka pracy (Krk małopolska)
Kraków
Socialists/communists in Krakow?
Krakow
Poszukuję
Partia lewicowa na symulatorze politycznym
Discord
Teraz
Historia Czerwona
Discord Sejm RP
Polska
Teraz
Szukam książki
Poszukuję książek
"PPS dlaczego się nie udało" - kupię!!!
Lca

Więcej ogłoszeń...


15 lutego:

1910 - Urodziła się Irena Sendlerowa, działaczka społeczna związana z ruchem socjalistycznym. Uratowała 2,5 tys. żydowskich dzieci z warszawskiego getta. Uhonorowana tytułem Sprawiedliwa Wśród Narodów Świata.

1959 - W Danii powstała Socjalistyczna Partia Ludowa (SF).

1971 - Władze PRL odwołały grudniowe podwyżki cen artykułów żywnościowych i podwyższyły najniższe płace.

1977 - Socjaldemokraci wygrali wybory parlamentarne w Danii.

1982 - Agatha Barbara z Partii Pracy została pierwszą kobietą-prezydentem Malty.

1999 - Kurdyjski przywódca Abdullah Öcalan został ujęty przez Turków.

2003 - Przeciwko inwazji na Irak protestowano w 600 miastach na całym świecie. W tym największym w dziejach proteście antywojennym wzięło udział łącznie 8-30 mln ludzi.

2009 - W Wenezueli 54,4% głosujących w referendum opowiedziało się za zniesieniem limitu dwóch kadencji dla prezydenta.

2017 - Zmarła Alicja Jaszczuk, dziennikarka publikująca pod panieńskim nazwiskiem Alicja Stypuła, działaczka organizacji lewicowych i świeckich.

2018 - Khadga Prasad Oli z Komunistycznej Partii Nepalu został po raz drugi premierem.


?
Lewica.pl na Facebooku