USA: Echa decyzji Obamy o bezterminowym więzieniu bez sądu
[2011-03-08 20:20:36]
![]() Obama przyrzekł na początku swej prezydentury, w styczniu 2009 roku, że zamknie więzienie w Guantanamo, gdzie przebywa bez decyzji sądu i nadziei na proces jeszcze 172 podejrzanych o terroryzm. Przedstawiciele administracji zapewniają, że prezydent nadal zamierza zamknąć więzienie w Guantanamo, ale w rzeczywistości decyzja Obamy - jak pisze "Washington Post" - uznaje fakt, że niektórzy więźniowie Guantanamo pozostaną w amerykańskim areszcie przez wiele lat, lub całe życie. Administracja Obamy uzasadnia bezterminowe przetrzymywanie podejrzanych o terroryzm bez sankcji prokuratorskiej prawem wojny. Polecenie Obamy odnosi się do co najmniej 48 spośród 172 osób przetrzymywanych w Guantanamo. Międzyresortowa komisja pod kierunkiem prawników z Ministerstwa Sprawiedliwości orzekła, że nie można ich postawić przed sądem, ani nawet specjalnym trybunałem wojskowym, gdyż dowody przeciw nim uzyskano niekiedy w wyniku metod przesłuchań uznawanych za tortury. Nie można ich także zwolnić, ponieważ stanowią zbyt wielkie zagrożenie. Nie powiodły się też próby przekazania ich władzom innych krajów lub umieszczenia w więzieniach w USA. Temu ostatniemu rozwiązaniu sprzeciwił się Kongres. Republikanie w triumfalnym tonie komentują decyzję Obamy jako przyznanie słuszności polityki Busha. Potwierdza ona stanowisko administracji Busha, że nasz rząd ma prawo przetrzymywania w areszcie niebezpiecznych terrorystów do zakończenia wojny - powiedział republikański kongresman Peter King, przewodniczący Komisji Bezpieczeństwa Kraju w Izbie Reprezentantów. Zarządzenie prezydenta rozczarowało środowiska lewicowo-liberalne. Skrytykowała je m.in. organizacja obrony praw człowieka Human Rights First. Przeciwna jest także znaczna część światowej opinii publicznej. Według niektórych komentatorów, decyzja Obamy ma związek z zapowiedzianymi na 9 marca przesłuchaniami w Kongresie w sprawie "niebezpieczeństwa islamskiego ekstremizmu", które zorganizował je kongresman Peter King, podsycając w ten sposób postawy antymuzułmańskie. |
- Blog Radosława S. Czarneckiego: Syndrom wybrania
- Blog Radosława S. Czarneckiego: Materializacja frustracji i gniewu
- Pod prąd!: Trzaskowski połknie lewicę
- Blog Radosława S. Czarneckiego: Nauka o religiach winna łączyć a nie dzielić
- Blog Radosława S. Czarneckiego: Syndrom Pigmaliona i efekt Golema
- Warszawska Socjalistyczna Grupa Dyskusyjno-Czytelnicza
- Warszawa, Jazdów 5A/4, część na górze
- od 25.10.2024, co tydzień o 17 w piątek
- Fotograf szuka pracy (Krk małopolska)
- Kraków
- Socialists/communists in Krakow?
- Krakow
- Poszukuję
- Partia lewicowa na symulatorze politycznym
- Discord
- Teraz
- Historia Czerwona
- Discord Sejm RP
- Polska
- Teraz
- Szukam książki
- Poszukuję książek
- "PPS dlaczego się nie udało" - kupię!!!
- Lca
11 lutego:
1900 - W Charkowie została założona podziemna Rewolucyjna Partia Ukrainy (RUP).
1916 - W USA Emma Goldman została aresztowana za wykład o kontroli urodzeń.
1937 - Po uznaniu związku zawodowego United Auto Workers Union przez zarząd firmy, zakończył się strajk okupacyjny w zakładach General Motors.
1941 - Zmarł torturowany przez hitlerowców Rudolf Hilferding, austriacki ekonomista, polityk i publicysta, jeden z teoretyków austromarksizmu.
1948 - Zmarł Siergiej Eisenstein, wybitny radziecki reżyser, scenarzysta, montażysta, operator filmowy, scenograf filmowy i teatralny oraz teoretyk filmu.
1981 - 8 robotników zostało zostało napromieniowanych po wycieku wody z układu chłodzenia w elektrowni atomowej Sequoyah 1 w stanie Tennessee.
1990 - Po 27 latach spędzonych w więzieniu Nelson Mandela wyszedł na wolność.
2006 - Wiceprezydent USA Dick Cheney postrzelił na polowaniu teksańskiego biznesmena Harry'ego Whittingtona.
2007 - W Portugalii odbyło się nieważne z powodu niskiej frekwencji referendum w sprawie liberalizacji prawa aborcyjnego.
2011 - Po wielodniowych manifestacjach ustąpił prezydent Egiptu H. Mubarak.
?