Libia: Walki trwają; ONZ podejmie decyzję
[2011-03-17 17:31:26]
![]() Powstańcy twierdzą, że zestrzelili dwa rządowe samoloty bojowe, które brały udział w nalotach na Bengazi. Według ich rzecznika, jedna z maszyn została zestrzelona rano nad lotniskiem, a druga na przedmieściach Bengazi. Obyło się bez ofiar w ludziach. Libijska armia zapowiedziała, że od 20 marca wstrzyma operacje przeciwko powstańcom. Według komunikatu ogłoszonego przez rządową agencję informacyjną Dżana, armia chce dać rebeliantom szansę na złożenie broni i skorzystanie z amnestii. 17 marca na kolejnym posiedzeniu zbierze się Rada Bezpieczeństwa Narodów Zjednoczonych. Francja, Wielka Brytania i Stany Zjednoczone naciskają na to ciało, by podjęło uchwałę wprowadzającą zakaz lotów nad Libią. Ma to uniemożliwić lotnictwu Kaddafiego atakowanie powstańców. W podobnym tonie wypowiedział się na swoim koncie na Facebooku szef NATO Anders Fogh Rasmussen (na zdjęciu), który 17 marca przebywa z wizytą w Warszawie. Zapewnił on, że NATO w razie potrzeby będzie broniło cywilnej ludności Libii. Francja chce, by nad dokumentem głosowano nie później niż o 23.00 naszego czasu. Według źródeł francuskich, na które powołuje się agencja Reutera, w ewentualnej interwencji w Libii wzięłyby udział: Francja, Wielka Brytania, kilka państw arabskich i być może również Stany Zjednoczone. Według tego samego źródła, do interwencji mogłoby dojść już kilkanaście godzin po uchwaleniu rezolucji. Francja jest przekonana, że zbierze 9 głosów stałych członków Rady Bezpieczeństwa ONZ. Nadzieję na to, że dokument zostanie uchwalony ma także amerykański podsekretarz stanu William Burns. Szef brytyjskiej dyplomacji William Hague powiedział w Izbie Gmin, że rezolucja nie przewiduje wprowadzenia sił okupacyjnych do Libii. W takim samym tonie wypowiedział się Burns. Według Hague'a, projekt wzywa do podjęcia wszelkich kroków, by ochronić cywilów przed atakiem, z wyjątkiem wprowadzenia sił okupacyjnych. Znalazło się tam natomiast wezwanie do natychmiastowego zawieszenia broni, całkowitego zakończenia walk i wprowadzenia zakazu lotów nad Libią (z wyjątkiem samolotów z pomocą humanitarną). Wzywa on też do podjęcia wszelkich kroków, chroniących Libijczyków przed atakami, z wyjątkiem wprowadzania sił okupacyjnych. ONZ chce również, by libijskie samoloty nie mogły startować w państwach ONZ, przelatywać nad ich terytorium ani tam lądować. |
- Blog Radosława S. Czarneckiego: Syndrom wybrania
- Blog Radosława S. Czarneckiego: Materializacja frustracji i gniewu
- Pod prąd!: Trzaskowski połknie lewicę
- Blog Radosława S. Czarneckiego: Nauka o religiach winna łączyć a nie dzielić
- Blog Radosława S. Czarneckiego: Syndrom Pigmaliona i efekt Golema
- Warszawska Socjalistyczna Grupa Dyskusyjno-Czytelnicza
- Warszawa, Jazdów 5A/4, część na górze
- od 25.10.2024, co tydzień o 17 w piątek
- Fotograf szuka pracy (Krk małopolska)
- Kraków
- Socialists/communists in Krakow?
- Krakow
- Poszukuję
- Partia lewicowa na symulatorze politycznym
- Discord
- Teraz
- Historia Czerwona
- Discord Sejm RP
- Polska
- Teraz
- Szukam książki
- Poszukuję książek
- "PPS dlaczego się nie udało" - kupię!!!
- Lca
12 lutego:
1906 - We Lwowie rozpoczął swe obrady VIII Zjazd PPS, który zaaprobował taktykę lewicy partyjnej.
1921 - Urodził się Raniero Panzieri, włoski polityk, pisarz i teoretyk marksistowski, znany jako założyciel operaizmu.
1926 - Powstała lewicowa partia ludowa Stronnictwo Chłopskie; programowo zbliżona do PSL "Wyzwolenie"; prezes - Andrzej Waleron.
1970 - W izraelskim nalocie na zakłady metalowe koło Abu Zabal w Egipcie zginęło 70 osób.
1988 - Zmarł Witold Kula, historyk, w latach 1950–1986 profesor Uniwersytetu Warszawskiego, przedstawiciel polskiej szkoły historii społeczno-gospodarczej.
1989 - Zmarł Thomas Bernhard, austriacki pisarz i dramaturg, uważany za jednego z najwybitniejszych reprezentantów literatury niemieckojęzycznej.
2008 - W USA zakończył się 3-miesięczny strajk scenarzystów.
?