ONZ wprowadziła strefę zakazu lotów nad Libią
[2011-03-18 07:48:31]
![]() Rezolucja wprowadza całkowity zakaz używania samolotów wojskowych przez libijskie władze. Jest to o tyle ważny krok, że ze względu na ukształtowanie terenu wojska lotnicze stanowią duże wsparcie dla działań lądowych wymierzonych w powstańców. W strefie zakazu lotów będzie mogło się poruszać - i w razie potrzeby podejmować interwencję zbrojną wobec innych samolotów - jedynie lotnictwo NATO. Dokument pozwala także obronę niektórych libijskich terenów przez kraje arabskie oraz inne państwa. Wszystko musi się jednak odbywać przy współpracy z ONZ. Rezolucja zawiera żądanie, by pułkownik Muammar Kaddafi natychmiast zarządził zawieszenie broni. Strefa zakazu lotów zostaje wprowadzona, by wojska reżimu Kaddafiego nie mogły używać sił powietrznych przeciwko narodowi libijskiemu. Dokument upoważnia państwa członkowskie ONZ-u do podjęcia wszelkich możliwych kroków w kwestii ochrony zagrożonych cywilów i terytoriów cywilnych, ale wyklucza wprowadzenie sił okupacyjnych w jakiejkolwiek formie na terytorium państwa libijskiego. Unia Europejska jest zadowolona z ustanowienia przez ONZ strefy zakazu lotów nad Libią, a szef europarlamentu podkreślił, że teraz przyszedł czas na działanie. We wspólnym oświadczeniu, przewodniczący Rady Europejskiej Herman Van Rompuy i szefowa unijnej dyplomacji Catherine Ashton napisali, że zdecydowanie popierają żądanie całkowitego zaprzestania używania przemocy w Libii i i atakowania ludności cywilnej. Unia Europejska jest gotowa do wdrożenia rezolucji ONZ w ramach swojego mandatu i swoich kompetencji - oświadczyli. Ponowili też apel do Kaddafiego o oddanie władzy. Libia skrytykowała przyjęcie rezolucji przez Radę Bezpieczeństwa ONZ. Według libijskich władz, rezolucja zagraża jedności kraju i jest równoznaczna z wezwaniem Libijczyków do wzajemnego zabijania się. Wiceminister spraw zagranicznych Libii Chaled Kaim oświadczył jednak w Trypolisie, że władze jego kraju są gotowe do ogłoszenia zawieszenia broni, jednak chcą najpierw dowiedzieć się, w jaki sposób rozejm miałby być wprowadzony w życie i z kim miałyby być prowadzone negocjacje na ten temat. W Bengazi, głównym bastionie libijskiej opozycji, informacja o przyjęciu rezolucji wywołała szał radości. Mieszkańcy tłumnie wylegli na ulice i skandowali "Allah jest wielki!", rebelianci strzelali zaś w powietrze i odpalali race. |
- Blog Radosława S. Czarneckiego: Syndrom wybrania
- Blog Radosława S. Czarneckiego: Materializacja frustracji i gniewu
- Pod prąd!: Trzaskowski połknie lewicę
- Blog Radosława S. Czarneckiego: Nauka o religiach winna łączyć a nie dzielić
- Blog Radosława S. Czarneckiego: Syndrom Pigmaliona i efekt Golema
- Warszawska Socjalistyczna Grupa Dyskusyjno-Czytelnicza
- Warszawa, Jazdów 5A/4, część na górze
- od 25.10.2024, co tydzień o 17 w piątek
- Fotograf szuka pracy (Krk małopolska)
- Kraków
- Socialists/communists in Krakow?
- Krakow
- Poszukuję
- Partia lewicowa na symulatorze politycznym
- Discord
- Teraz
- Historia Czerwona
- Discord Sejm RP
- Polska
- Teraz
- Szukam książki
- Poszukuję książek
- "PPS dlaczego się nie udało" - kupię!!!
- Lca
15 lutego:
1910 - Urodziła się Irena Sendlerowa, działaczka społeczna związana z ruchem socjalistycznym. Uratowała 2,5 tys. żydowskich dzieci z warszawskiego getta. Uhonorowana tytułem Sprawiedliwa Wśród Narodów Świata.
1959 - W Danii powstała Socjalistyczna Partia Ludowa (SF).
1971 - Władze PRL odwołały grudniowe podwyżki cen artykułów żywnościowych i podwyższyły najniższe płace.
1977 - Socjaldemokraci wygrali wybory parlamentarne w Danii.
1982 - Agatha Barbara z Partii Pracy została pierwszą kobietą-prezydentem Malty.
1999 - Kurdyjski przywódca Abdullah Öcalan został ujęty przez Turków.
2001 - Opublikowano wyniki sekwencjonowania ludzkiego genomu.
2003 - Przeciwko inwazji na Irak protestowano w 600 miastach na całym świecie. W tym największym w dziejach proteście antywojennym wzięło udział łącznie 8-30 mln ludzi.
2009 - W Wenezueli 54,4% głosujących w referendum opowiedziało się za zniesieniem limitu dwóch kadencji dla prezydenta.
2017 - Zmarła Alicja Jaszczuk, dziennikarka publikująca pod panieńskim nazwiskiem Alicja Stypuła, działaczka organizacji lewicowych i świeckich.
2018 - Khadga Prasad Oli z Komunistycznej Partii Nepalu został po raz drugi premierem.
?