Uroczystości w rocznicę ludobójstwa Ormian na całym świecie
[2011-04-27 16:39:21]
Własne uroczystości rocznicowe zorganizowała opozycja w Armenii. Członkowie Armeńskiego Kongresu Narodowego (AKN) skupiającego 16 partii politycznych i organizacji społecznych, na czele z jej liderem byłym prezydentem Lewonem Ter-Petrosjanem, odwiedzili Cicernakaberd (orm. "Twierdza Jaskółki" Ծիծեռնակաբերդ), kompleks pomnikowy w stolicy kraju, poświęcony pamięci ofiar ludobójstwa z 1915 roku. W swim przemówieniu koordynator AKN Lewon Zurabjan stwierdził, że przyznanie się przez Turcję do zbrodni jest tylko kwestią czasu. W Turcji grupa manifestantów zgromadziła się przed Muzeum Sztuki Tureckiej i Islamskiej w Istambule. Byli wśród nich m.in. Arat Dink, syn zamordowanego przez tureckiego nacjonalistę dziennikarza Hranta Dinka, założyciela i wydawcy tygodnika "Agos" (ukazywał się w dwóch językach: tureckim i ormiańskim) oraz działacz na rzecz praw człowieka Ragıp Zarakolu. Podczas uroczystości prawniczka i działaczka kurdyjska Eren Keskin odczytała listę zamordowanych w Turcji ormiańskich pisarzy, poetów i dziennikarzy. Ludobójstwo Ormian (orm.: Մեծ Եղեռն - Medz Jeghern, tur. Ermeni Soykırımı) miało miejsce w Imperium Osmańskim w czasie I wojny światowej w latach 1915-17. Ocenia się, że w jego wyniku zginąć mogło około 1,5 mln ludzi (głównie Ormian, choć dotknęło też społeczność asyryjską). Turcja do dzisiaj nie uznaje swojej odpowiedzialności za tę zbrodnię, choć walczą o to niektórzy tureccy intelektualiści, w tym laureat Nagrody Nobla w dziedzinie literatury Orhan Pamuk czy historyk Taner Akçam. Za ludobójstwo wydarzenie to uznały Urugwaj, Rosja, Francja, Litwa, Watykan, Włochy, Grecja, Cypr, Argentyna, Belgia, Walia, Szwajcaria, Polska, Kanada, Białoruś, Chile, Niemcy, Holandia, Liban, Słowacja, Szwecja, Wenezuela, a także Kraj Basków, Katalonia, Autonomiczna Republika Krymu, Nowa Południowa Walia, Południowa Australia, Quebec, Szkocja, Walia, 43 z 50 stanów USA, Parlament Europejski i Światowa Rada Kościołów. |
- Blog Radosława S. Czarneckiego: Syndrom wybrania
- Blog Radosława S. Czarneckiego: Materializacja frustracji i gniewu
- Pod prąd!: Trzaskowski połknie lewicę
- Blog Radosława S. Czarneckiego: Nauka o religiach winna łączyć a nie dzielić
- Blog Radosława S. Czarneckiego: Syndrom Pigmaliona i efekt Golema
- Warszawska Socjalistyczna Grupa Dyskusyjno-Czytelnicza
- Warszawa, Jazdów 5A/4, część na górze
- od 25.10.2024, co tydzień o 17 w piątek
- Fotograf szuka pracy (Krk małopolska)
- Kraków
- Socialists/communists in Krakow?
- Krakow
- Poszukuję
- Partia lewicowa na symulatorze politycznym
- Discord
- Teraz
- Historia Czerwona
- Discord Sejm RP
- Polska
- Teraz
- Szukam książki
- Poszukuję książek
- "PPS dlaczego się nie udało" - kupię!!!
- Lca
22 lutego:
1840 - W Deutz urodził się August Bebel, jeden z twórców i liderów niemieckiej socjaldemokracji.
1846 - Rewolucja krakowska: Rząd Polski ogłosił zniesienie poddaństwa i pańszczyzny, obiecał parobkom uposażenie z dóbr narodowych, a rzemieślnikom utworzenie warszatów narodowych.
1848 - Wiosna Ludów: we Francji wybuchła rewolucja lutowa.
1900 - Likwidacja drukarni "Robotnika" przez rosyjską policję.
1944 - Urodził się Ryszard Bugaj, polityk i ekonomista. Działacz opozycji w okresie PRL, współzałożyciel Solidarności Pracy (1990) oraz Unii Pracy (1992), przewodniczący UP w latach 1993–1997.
1948 - 58 osób zginęło, a 123 zostały ranne w zamachu bombowym w Jerozolimie, przeprowadzonym przez żydowską organizację terrorystyczną Irgun.
1949 - Zawieszenie broni w wojnie izraelsko-arabskiej.
1954 - Po raz pierwszy podano dzieciom szczepionkę przeciwko polio.
2014 - Matteo Renzi z Partii Demokratycznej został premierem Włoch.
?