Międzynarodowy Dzień Walki z Ubóstwem i Wykluczeniem Społecznym

[2011-10-17 15:26:06]

17 października przypada ogłoszony przez ONZ w 1987 roku Międzynarodowy Dzień Walki z Ubóstwem i Wykluczeniem społecznym. Na świecie około półtora miliarda ludzi jest dotkniętych ubóstwem.

W Polsce z powodu skrajnego ubóstwa cierpi około 2 milionów osób, których dochody nie pozwalają na zaspokojenie podstawowych potrzeb. Według danych GUS i badań w ramach Diagnozy Społecznej 2011, sfera ubóstwa w Polsce liczebnie nieco się zmniejsza. Od 2009 r. liczba gospodarstw domowych, które nie mogą pozwolić sobie na zaspokojenie bieżących potrzeb, spadła o z 28 do 26 proc. Jednocześnie wzrosła jednak liczba ubogich osób utrzymujących się z tak zwanych źródeł utrzymania jak zasiłki, świadczenia rentowe i pielęgnacyjne i inne - od 2009 r. z 28,5 proc. do 36,4 proc. ubogich. Wyraźny wzrost wystąpił także w przypadku gospodarstw rencistów z 6,3 do 10,2 proc. Ubóstwem są zagrożone przede wszystkim rodziny niepełne i wielodzietne, wychowujące troje i więcej dzieci.

Międzynarodowy Dzień Walki z Ubóstwem i wykluczeniem społecznym jest okazją do przypomnienia o znaczeniu organizacji, które pomagają osobom dotkniętym ubóstwem. Taką rolę pełnią Polskie Banki Żywności, które przekazują produkty spożywcze organizacjom zajmującym się bezpośrednią pomocą potrzebującym. 17 października Banki Żywności przypominają o konieczności racjonalnego gospodarowania żywnością i niemarnowaniu jej. W 16 miastach w Polsce z tej okazji odbędą się happeningi przeciwko marnowaniu produktów spożywczych "Strajki Żywności" Wolontariusze Banków Żywności przebrani za owoce i warzywa, które należą do najczęściej wyrzucanych produktów, będą namawiać przechodniów do przemyślanych zakupów i właściwego przechowywania produktów, tak, aby się nie marnowały.

Polska, według danych Eurostatu, znajduje się w pierwszej piątce krajów europejskich, w których marnuje się najwięcej żywności, średnio dziewięć milionów ton rocznie, z czego ponad dwa miliony ton są marnowane przez konsumentów indywidualnych, a pozostałe ponad sześć milionów jest marnowanych masowo przez producentów, hurtowników i dystrybutorów. W ocenie Banków Żywności, wiele z tych produktów, z aktualnymi, choć krótkimi datami przydatności do spożycia mogłoby być przeznaczonych na pomoc potrzebującym.

Jarosław Klebaniuk


drukuj poleć znajomym poprzedni tekst następny tekst zobacz komentarze


lewica.pl w telefonie

Czytaj nasze teksty za pośrednictwem aplikacji LewicaPL dla Androida:



Warszawska Socjalistyczna Grupa Dyskusyjno-Czytelnicza
Warszawa, Jazdów 5A/4, część na górze
od 25.10.2024, co tydzień o 17 w piątek
Fotograf szuka pracy (Krk małopolska)
Kraków
Socialists/communists in Krakow?
Krakow
Poszukuję
Partia lewicowa na symulatorze politycznym
Discord
Teraz
Historia Czerwona
Discord Sejm RP
Polska
Teraz
Szukam książki
Poszukuję książek
"PPS dlaczego się nie udało" - kupię!!!
Lca

Więcej ogłoszeń...


13 lutego:

1921 - Moskwa: Pogrzeb Piotra Kropotkina, jednego z głównych ideologów anarchizmu, przerodził się w ostatnią legalną demonstrację anarchistyczną. Wkrótce potem bolszewicy aresztowali większość anarchistycznych działaczy.

1930 - Powstała Komunistyczna Partia Wietnamu.

1961 - Władze separatystycznej kongijskiej prowincji Katanga ogłosiły śmierć Patrice'a Lumumby.

1991 - 403 irackich cywilów zginęło, gdy amerykańska bomba zniszczyła schron w Bagdadzie.

1996 - W Nepalu wybuchła zbrojna rebelia maoistów w celu obalenia monarchii i wprowadzenia na jej miejsce ustroju komunistycznego.

2008 - Laburzystowski premier Australii Kevin Rudd wygłosił w parlamencie przemówienie, w którym publicznie przeprosił Aborygenów za dyskryminację i prześladowania, w tym praktyki tzw. "skradzionego pokolenia".


?
Lewica.pl na Facebooku