ONZ: Raport o dostępie do energii i ubóstwie

[2012-01-20 18:45:27]

W raporcie opublikowanym 19 stycznia przez Program Rozwoju ONZ (United Nations Develppment Programme, UNDP) potwierdzono, że rozwój nie może mieć miejsca bez dostępu energii, a problem ubóstwa nie zostanie rozwiązany w trwały sposób bez brania tego pod uwagę. Dokument zatytułowany „Towards an ‘Energy Plus’ Approach for the Poor” (Ku podejściu Energia + dla biednych) 17 projektów w rejonie Azji-Pacyfiku zostało poddanych przeglądowi pod kątem skuteczności w przerywaniu zaklętego kręgu „ubósto-energia-ubóstwo”.

Biednych ze wsi i z miast często nie stać na zakup energii (…) Potrzebują wsparcia, żeby uzyskiwać dochód wystarczający, by mogli sobie pozwolić na energię, co z kolei polepszy poziom życia ich gospodarstw domowych - powiedział Martin Krause, który przewodzi zespołowi UNDP zajmującemu się klimatem, środowiskiem i energią w Azji.

Niemal połowa ludzi na świecie nie ma dostępu do nowoczesnych usług energetycznych, a ponad 20 procent, czyli 1 miliard 400 milionów pozostaje bez dostępu do energii w ogóle. Około 2 mld 700 mln, czyli prawie 40 proc. populacji świata do gotowania i ogrzewania domostwa używa drewna, węgla drzewnego i odchodów zwierzęcych. Do 2030 roku wytwarzane przez gospodarstwa domowe zanieczyszczenia pochodzące z używania biomasy w nieefektywnych piecach prawdopodobnie będą przyczyną ponad 1,5 mln zgonów rocznie.

Zgodne z danymi UNDP brak dostępu do energii i jego wpływ na zdrowie, edukację i dochód wciąż będzie znaczącą przyczyną chronicznego ubóstwa, które z kolei przyczynia się do utrzymywania się biedy.

W raporcie stwierdzono, że większość projektów energetycznych opartych jest na minimalistycznym założeniu, że wystarczy zaspokoić podstawowe potrzeby w zakresie oświetlania domów, gotowania i ogrzewania. Jednak samo to nie redukuje ubóstwa. Dzieje się tak dlatego, że dostarczane usługi energetyczne nie zwiększają dochodów. Dlatego też zasoby potrzebne do uzyskiwania nowoczesnych usług energetycznych wciąż są ograniczone, a programy energetyczne muszą polegać na nieustannie nie stabilnych subsydiach.

Jarosław Klebaniuk


Fot. www.un.org

drukuj poleć znajomym poprzedni tekst następny tekst zobacz komentarze


lewica.pl w telefonie

Czytaj nasze teksty za pośrednictwem aplikacji LewicaPL dla Androida:



Warszawska Socjalistyczna Grupa Dyskusyjno-Czytelnicza
Warszawa, Jazdów 5A/4, część na górze
od 25.10.2024, co tydzień o 17 w piątek
Fotograf szuka pracy (Krk małopolska)
Kraków
Socialists/communists in Krakow?
Krakow
Poszukuję
Partia lewicowa na symulatorze politycznym
Discord
Teraz
Historia Czerwona
Discord Sejm RP
Polska
Teraz
Szukam książki
Poszukuję książek
"PPS dlaczego się nie udało" - kupię!!!
Lca

Więcej ogłoszeń...


13 lutego:

1921 - Moskwa: Pogrzeb Piotra Kropotkina, jednego z głównych ideologów anarchizmu, przerodził się w ostatnią legalną demonstrację anarchistyczną. Wkrótce potem bolszewicy aresztowali większość anarchistycznych działaczy.

1930 - Powstała Komunistyczna Partia Wietnamu.

1961 - Władze separatystycznej kongijskiej prowincji Katanga ogłosiły śmierć Patrice'a Lumumby.

1991 - 403 irackich cywilów zginęło, gdy amerykańska bomba zniszczyła schron w Bagdadzie.

1996 - W Nepalu wybuchła zbrojna rebelia maoistów w celu obalenia monarchii i wprowadzenia na jej miejsce ustroju komunistycznego.

2008 - Laburzystowski premier Australii Kevin Rudd wygłosił w parlamencie przemówienie, w którym publicznie przeprosił Aborygenów za dyskryminację i prześladowania, w tym praktyki tzw. "skradzionego pokolenia".


?
Lewica.pl na Facebooku