USA: SOPA nie przejdzie? Odwet hakerów

[2012-01-21 00:23:58]

Strajk internetowy, który miał miejsce 18 stycznia, przyniósł pożądane rezultaty. Amerykański Kongres odłożył głosowanie w sprawie projektu ustawy SOPA (Stop Online Piracy Act). Jest to ustawa w sprawie przeciwdziałania piractwu internetowemu, która miałaby zostać wprowadzona na czas nieokreślony. Eksperci przewidują, że w swej aktualnej formie projekt nie spotka się z akceptacją.

Przeciwko projektowi ustawy wystąpiły największe spółki internetowe. Wikipedia, hosting zdjęć TwitPic, platforma blogów WorldPress i szereg innych serwisów internetowych tymczasowo zawiesiło pracę na znak protestu. Założyciel sieci społecznościowej Facebook Mark Zuckerberg wezwał kongresmanów do rezygnacji z wszelkiego pośpiechu i do rozpatrzenia innych sposobów na zapewnianie ochrony praw właścicieli treści.

Projekt SOPA aktywnie forsowują wielcy gracze amerykańskiego przemysłu filmowego i wytwórnie muzyczne. Proponują oni przecinanie dostępu do każdej serwerowni rozpowszechniającej produkcję nie posiadającą licencji, jeszcze przed podjęciem decyzji przez sąd. Przy tym nie bierze się pod uwagę tego, czy właściciel serwisu ma związek z nielegalnym rozpowszechnianiem treści czy nie.

Masowe wystąpienia protestu przeciwko ustawie nie były daremne, jednak kongresmeni niedwuznacznie dali do zrozumienia, że nie zamierzają rezygnować z SOPA. W odpowiedzi na strajk w sieci Departament Sprawiedliwości Stanów Zjednoczonych zamknął wielki serwis internetowy Megaupload.com – jedną z pięciu największych w świecie platform do wymiany plików.

Na żądanie władz amerykańskich na Nowej Zelandii aresztowano czterech pracowników spółki, będącej właścicielem tej strony. Oskarża się ich o popełnienie wykroczenia wobec praw autorskich i o spowodowanie szkód w wysokości 500 milionów dolarów.

W odwecie za zamknięcie Megaupload hakerzy międzynarodowej grupy Anonymous włamali się i zablokowali 10 stron amerykańskich instytucji państwowych oraz firm fonograficznych.

Zaatakowane zostały m.in. strony Departamentu Sprawiedliwości USA, FBI, wytwórni Universal Music i organizacji Recording Industry Association of America. Hakerzy poinformowali, że 15 minut po tym, jak władze zamknęły Megaupload, Anonymous zamknęła serwisy państwowe i strony wydawców muzycznych.

Waldemar Chamala


drukuj poleć znajomym poprzedni tekst następny tekst zobacz komentarze


lewica.pl w telefonie

Czytaj nasze teksty za pośrednictwem aplikacji LewicaPL dla Androida:



Warszawska Socjalistyczna Grupa Dyskusyjno-Czytelnicza
Warszawa, Jazdów 5A/4, część na górze
od 25.10.2024, co tydzień o 17 w piątek
Fotograf szuka pracy (Krk małopolska)
Kraków
Socialists/communists in Krakow?
Krakow
Poszukuję
Partia lewicowa na symulatorze politycznym
Discord
Teraz
Historia Czerwona
Discord Sejm RP
Polska
Teraz
Szukam książki
Poszukuję książek
"PPS dlaczego się nie udało" - kupię!!!
Lca

Więcej ogłoszeń...


13 lutego:

1921 - Moskwa: Pogrzeb Piotra Kropotkina, jednego z głównych ideologów anarchizmu, przerodził się w ostatnią legalną demonstrację anarchistyczną. Wkrótce potem bolszewicy aresztowali większość anarchistycznych działaczy.

1930 - Powstała Komunistyczna Partia Wietnamu.

1961 - Władze separatystycznej kongijskiej prowincji Katanga ogłosiły śmierć Patrice'a Lumumby.

1991 - 403 irackich cywilów zginęło, gdy amerykańska bomba zniszczyła schron w Bagdadzie.

1996 - W Nepalu wybuchła zbrojna rebelia maoistów w celu obalenia monarchii i wprowadzenia na jej miejsce ustroju komunistycznego.

2008 - Laburzystowski premier Australii Kevin Rudd wygłosił w parlamencie przemówienie, w którym publicznie przeprosił Aborygenów za dyskryminację i prześladowania, w tym praktyki tzw. "skradzionego pokolenia".


?
Lewica.pl na Facebooku