Warszawa: Porozumienie Oświatowe zapowiada kolejne protesty
[2012-02-07 21:11:03]
2 lutego podczas Sesji Rady m.st. Warszawy - mimo protestów uczniów, rodziców i aktywistów - radni PO podjęli 12 uchwał o zamiarze likwidacji szkół, uchwałę o likwidacji przedszkola "Wiatraczek" oraz dwie uchwały o zmianie siedziby warszawskich szkół.
Radni nie odpowiedzieli na argumenty przytaczane przez członków Porozumienia Oświatowego, którzy wskazywali na bezprawność podejmowanych uchwał. Nie wykazali również zainteresowania dyskusją z warszawiakami. Wypowiedzi przedstawicieli mieszkańców, nauczycieli i uczniów były ignorowane. Radni Platformy w tym czasie rozmawiali, surfowali w internecie bądź czytali gazety. Wzbudziło to początkowo niedowierzanie, a w końcu gniew zgromadzonych na sali mieszkańców. Przeciwnicy likwidacji skandowali m.in.: Tylko matoły likwidują szkoły!, Edukacja to nie towar! i Przerwana kadencja!.
W sesji uczestniczyli również uczniowie z LXXIV Liceum Ogólnokształcącego im. Kazimierza Pułaskiego w Warszawie, zwolnieni w tym celu z lekcji przez rodziców. Burmistrz Bielan, Rafał Miastowski z PO, zadzwonił do dyrektorki Liceum im. Pułaskiego grożąc jej zwolnieniem dyscyplinarnym, jeśli natychmiast nie sprowadzi uczniów do szkoły. Wśród protestujących znaleźli się również przedstawiciele środowisk związanych z gimnazjum nr 26 im. Jana Kochanowskiego oraz przedszkolem nr 398 „Wiatraczek”.
23 lutego odbędzie się kolejna sesja Rady m.st. Warszawy, podczas której radni podejmą decyzję ws. zamiaru likwidacji ok. 20 - 30 placówek oświatowych. Porozumienie Oświatowe i Demokratyczne Zrzeszenie Studenckie zapowiadają kolejne akcje i protesty przeciw niszczeniu polskiego systemu edukacji. Najbliższy odbędzie się 13 lutego o 17:00 pod Urzędem Miasta st. Warszawa na Pl. Bankowym 3/5.
Na zdjęciu: radni Warszawy zajęci lekturą internetowych wiadomości w swoich laptopach.
Mateusz Piotrowski
Fot. Porozumienie Oświatowe
lewica.pl w telefonie
Czytaj nasze teksty za pośrednictwem aplikacji LewicaPL dla Androida:
1848 - Karol Marks i Fryderyk Engels opublikowali "Manifest komunistyczny".
1904 - W Warszawie odbyła się demonstracja antywojenna (w związku z wojną rosyjsko-japońską), zorganizowana przez PPS. Dała ona początek trwającym przez cały rok wystąpieniom antywojennym, organizowanym przez PPS, SDKPiL i Bund w różnych ośrodkach Królestwa.
1907 - Urodził się Wystan Auden, angielski poeta. Wyjechał na hiszpańską wojnę domową, by wspierać wojska republikańskie.
1919 - Skrajny prawicowiec zastrzelił Kurta Eisnera, lewicowego premiera Bawarii.
1928 - Urodził się Michael Harrington, amerykański politolog, socjalista, założyciel Democratic Socialist.
1934 - Zmarł Augusto Sandino, przywódca nikaraguańskiego ruchu partyzanckiego. W latach 1927-1932 kierował powstaniem przeciwko interwencji wojskowej USA. Zamordowany przez gwardię narodową.
2004 - Na kongresie w Rzymie została założona Europejska Partia Zielonych.
2012 - Członkinie grupy Pussy Riot zorganizowały podczas nabożeństwa w moskiewskim soborze Chrystusa Zbawiciela happening wymierzony w premiera Władimira Putina i prawosławnych duchownych.