Warszawa: Obchody XX-lecia rewolucji boliwariańskiej
[2012-02-08 07:06:55]
Attache ambasady Jesus Cruz zaprezentował krótki zarys historii kraju, który według jego wypowiedzi, miał do tej pory tradycję najgorszych rządów w Ameryce Łacińskiej oraz bilans dotychczasowych osiągnięć, zaznaczając, że wiele pozostało jeszcze do zrobienia. Równocześnie wyraził zaniepokojenie, że obecni nie chcieli podjąć polemiki z jego wypowiedziami, zauważając, że kształtowanie procesu myślenia wymaga dyskusji. W swoim wystąpieniu poruszył m.in. kwestię problemów ze świadomością, jakie musi napotkać i przezwyciężyć każdy proces przemian, prowadzących do powstania lepszego społeczeństwa. Opisał krótko między innymi sytuację w sektorze spółdzielczym. Zakładający spółdzielnie dostali pomoc finansową od państwa, ale nie zdołali spełnić zadania, zasłaniając się błahymi pretekstami, co zwróciło uwagę władz na kwestię mentalności części społeczeństwa, tkwiącej jeszcze w kapitalizmie. W ramach omawiania zdobyczy rewolucji Cruz zauważył, że państwo dopłaca do kształcenia utalentowanych w kierunku muzyki klasycznej dzieci, które potem dają doceniane przez publiczność koncerty w wielu krajach świata, między innymi w Polsce – kraju Chopina. Zabierający po nim głos ambasador Kuby Juan Dagoberto Castro Martínez wyrażał się bardzo ciepło o Hugo Chavezie - nazwał go prawdziwym humanistą i rewolucjonistą, powiedział, że żaden inny prezydent Wenezueli nie dał tyle swemu krajowi i całej Ameryce Łacińskiej. Stwierdził, że jego rodacy jako internacjonaliści mają bardzo emocjonalny stosunek do prezydenta Chaveza. Z historii Wenezueli Martinez wspomniał też pomoc w postaci transportu broni będącej prezentem dla Fidela Castro prowadzącego w Sierra Maestra walkę przeciw dyktaturze Fulgencio Batisty. Zaznaczył, że kubański przywódca jako pierwszy kraj po rewolucji odwiedził Wenezuelę. - Bo za solidarność płaci się solidarnością - dodał. Po zakończeniu części oficjalnej goście udali się na poczęstunek zorganizowany przez gospodarzy. |
- Blog Radosława S. Czarneckiego: Syndrom wybrania
- Blog Radosława S. Czarneckiego: Materializacja frustracji i gniewu
- Pod prąd!: Trzaskowski połknie lewicę
- Blog Radosława S. Czarneckiego: Nauka o religiach winna łączyć a nie dzielić
- Blog Radosława S. Czarneckiego: Syndrom Pigmaliona i efekt Golema
- Warszawska Socjalistyczna Grupa Dyskusyjno-Czytelnicza
- Warszawa, Jazdów 5A/4, część na górze
- od 25.10.2024, co tydzień o 17 w piątek
- Fotograf szuka pracy (Krk małopolska)
- Kraków
- Socialists/communists in Krakow?
- Krakow
- Poszukuję
- Partia lewicowa na symulatorze politycznym
- Discord
- Teraz
- Historia Czerwona
- Discord Sejm RP
- Polska
- Teraz
- Szukam książki
- Poszukuję książek
- "PPS dlaczego się nie udało" - kupię!!!
- Lca
15 lutego:
1910 - Urodziła się Irena Sendlerowa, działaczka społeczna związana z ruchem socjalistycznym. Uratowała 2,5 tys. żydowskich dzieci z warszawskiego getta. Uhonorowana tytułem Sprawiedliwa Wśród Narodów Świata.
1959 - W Danii powstała Socjalistyczna Partia Ludowa (SF).
1971 - Władze PRL odwołały grudniowe podwyżki cen artykułów żywnościowych i podwyższyły najniższe płace.
1977 - Socjaldemokraci wygrali wybory parlamentarne w Danii.
1982 - Agatha Barbara z Partii Pracy została pierwszą kobietą-prezydentem Malty.
1999 - Kurdyjski przywódca Abdullah Öcalan został ujęty przez Turków.
2003 - Przeciwko inwazji na Irak protestowano w 600 miastach na całym świecie. W tym największym w dziejach proteście antywojennym wzięło udział łącznie 8-30 mln ludzi.
2009 - W Wenezueli 54,4% głosujących w referendum opowiedziało się za zniesieniem limitu dwóch kadencji dla prezydenta.
2017 - Zmarła Alicja Jaszczuk, dziennikarka publikująca pod panieńskim nazwiskiem Alicja Stypuła, działaczka organizacji lewicowych i świeckich.
2018 - Khadga Prasad Oli z Komunistycznej Partii Nepalu został po raz drugi premierem.
?