Boliwia: Niepełnosprawni starli się z policją

[2012-02-24 21:37:03]

23 lutego w stolicy Boliwii La Paz niepełnosprawni demonstranci starli się z policją w rynsztunku szturmowym. Po przebyciu około 1600 km w ciągu 100 dni z Beni w pobliżu granicy z Brazylią karawana składająca się z około 50 dorosłych i dzieci w pobliżu budynków rządowych wyraziła swoje niezadowolenie z polityki władz. Niepełnosprawni aktywiści domagali się potrojenia miesięcznego zasiłku, którego wysokość obecnie wynosi odpowiednik 450 zł, a także większych wysiłków na rzecz ich integracji ze społeczeństwem.

Doszło do przepychanek, a policja użyła gazu pieprzowego, by zablokować demonstrantów, którzy – używając wózków i kul inwalidzkich próbowali przedrzeć się przez kordon policji, by wręczyć petycję parlamentarzystom i prezydentowi. Kilkoro ludzi zostało rannych w wale wręcz, a czworo zatrzymanych. Organizatorzy ogłosili strajk głodowy, który będzie prowadzić dziesięcioro z nich, podczas gdy pozostali będą czuwać przez całą dobę.

Starcia są porażką wizerunkową prezydenta Evo Moralesa, którego popularność, niegdyś bardzo duża, obecnie topnieje. Protestują plantatorzy koki, działacze broniący praw ludności indygenicznej i obrońcy środowiska naturalnego. Rozczarowanie rządami Moralesa jest tym większe, że to właśnie obietnice zmniejszenia biedy i nierówności społecznych wyniosły go do władzy tego rdzennie południowoamerykańskiego polityka pod koniec 2005 roku i zapewniły reelekcję w 2009.

Jarosław Klebaniuk


drukuj poleć znajomym poprzedni tekst następny tekst zobacz komentarze


lewica.pl w telefonie

Czytaj nasze teksty za pośrednictwem aplikacji LewicaPL dla Androida:



Wsparcie na rzecz funkcjonowania projektu Czerwony Goździk
https://zrzutka.pl/evh9hv
Do 18 maja
Warszawska Socjalistyczna Grupa Dyskusyjno-Czytelnicza
Warszawa, Jazdów 5A/4, część na górze
od 25.10.2024, co tydzień o 17 w piątek
Fotograf szuka pracy (Krk małopolska)
Kraków
Socialists/communists in Krakow?
Krakow
Poszukuję
Partia lewicowa na symulatorze politycznym
Discord
Teraz
Historia Czerwona
Discord Sejm RP
Polska
Teraz
Szukam książki
Poszukuję książek

Więcej ogłoszeń...


26 lipca:

1880 - Urodził się Wołodymyr Wynnyczenko, ukraiński polityk lewicowy, pisarz; przewodniczący Sekretariatu Generalnego Ukraińskiej Centralnej Rady (1917), pierwszy premier Ukraińskiej Republiki Ludowej.

1894 - Urodził się Aldous Huxley, angielski pisarz. Autor m.in. powieści "Nowy wspaniały świat" i "Wyspa". Zwolennik radykalnego pacyfizmu.

1908 - Urodził się Salvador Allende, współzałożyciel i przywódca Socjalistycznej Partii Chile, prezydent w latach 1970-73. Zginął podczas krwawego zamachu stanu gen. Pinocheta.

1909 - Hiszpania: Anarchiści i socjaliści zorganizowali w Barcelonie strajk generalny.

1937 - Hiszpańska wojna domowa: zakończyła się bitwa pod Brunete.

1944 - Małgorzata Fornalska, ps. Jasia, polska działaczka komunistyczna, więziona w okresie międzywojennym i podczas wojny, została rozstrzelana przez Gestapo.

1953 - Kuba: Atak rebeliantów pod wodzą Fidela Castro na koszary Moncada.

1959 - Uroczyste przekazanie szkoły – pierwszej w Polsce "Tysiąclatki" w Czeladzi.

1964 - Zmarł Franciszek Trąbalski, działacz socjalistyczny, polityk, poseł na Sejm Ustawodawczy.

2005 - Demonstrujący pod Sejmem górnicy wymogli na marszałku Sejmu Włodzimierzu Cimoszewiczu wprowadzenie pod obrady projektu ustawy emerytalnej m.in. utrzymującej przechodzenie na emeryturę w górnictwie po 25 latach pracy.


?
Lewica.pl na Facebooku