Pracownicy TP SA zapowiadają strajk

[2005-02-13 01:47:50]

Na poniedziałek, 14 lutego, związkowcy ze spółki Telekomunikacja Polska SA zapowiedzieli początek referendum w sprawie ogólnopolskiego strajku w obronie miejsc pracy. Referendum potrwa do końca lutego, a od jego wyników związkowcy uzależniają formę ewentualnego strajku. W akcję referendalną zaangażowały się wszystkie centrale związkowe działające na terenie spółki.

Zapowiedzi strajkowe pojawiły się podczas styczniowej manifestacji w Warszawie, w której uczestniczyło 1 tys. pracowników firmy. Związki zawodowe zażądały wtedy negocjacji w sprawie planowanych przez zarząd zwolnień.

Pod koniec grudnia zarząd TP przekazał pracownikom informację, że w 2005 r. zwolnionych zostanie około 3,5 tys. pracowników, a 500 kolejnych odejdzie na emerytury i renty. Prezes TP SA zapowiedział dziś, że w przyszłym tygodniu rozpoczną się negocjacje ze związkowcami w sprawie planowanych zwolnień.

Jednak szefowa Sekcji Krajowej Pracowników Telekomunikacji NSZZ "Solidarność" Elżbieta Pacuła powiedziała w piątek dziennikarzom, że "do strony związkowej nie dotarły żadne oficjalne informacje, dotyczące daty rozpoczęcia negocjacji w sprawie zwolnień". Pacuła dodała też, że wedle zarządu spółki "zwolnienia są potrzebne, bo, choć zysk spółki wzrasta, to przychody maleją".

Krzysztof Kobrzak


drukuj poleć znajomym poprzedni tekst następny tekst zobacz komentarze


lewica.pl w telefonie

Czytaj nasze teksty za pośrednictwem aplikacji LewicaPL dla Androida:



Warszawska Socjalistyczna Grupa Dyskusyjno-Czytelnicza
Warszawa, Jazdów 5A/4, część na górze
od 25.10.2024, co tydzień o 17 w piątek
Fotograf szuka pracy (Krk małopolska)
Kraków
Socialists/communists in Krakow?
Krakow
Poszukuję
Partia lewicowa na symulatorze politycznym
Discord
Teraz
Historia Czerwona
Discord Sejm RP
Polska
Teraz
Szukam książki
Poszukuję książek
"PPS dlaczego się nie udało" - kupię!!!
Lca

Więcej ogłoszeń...


11 lutego:

1900 - W Charkowie została założona podziemna Rewolucyjna Partia Ukrainy (RUP).

1937 - Po uznaniu związku zawodowego United Auto Workers Union przez zarząd firmy, zakończył się strajk okupacyjny w zakładach General Motors.

1941 - Zmarł torturowany przez hitlerowców Rudolf Hilferding, austriacki ekonomista, polityk i publicysta, jeden z teoretyków austromarksizmu.

1948 - Zmarł Siergiej Eisenstein, wybitny radziecki reżyser, scenarzysta, montażysta, operator filmowy, scenograf filmowy i teatralny oraz teoretyk filmu.

1981 - 8 robotników zostało zostało napromieniowanych po wycieku wody z układu chłodzenia w elektrowni atomowej Sequoyah 1 w stanie Tennessee.

1990 - Po 27 latach spędzonych w więzieniu Nelson Mandela wyszedł na wolność.

2011 - Po wielodniowych manifestacjach ustąpił prezydent Egiptu H. Mubarak.


?
Lewica.pl na Facebooku