Sejm: Aborcja odłożona ad calendas graecas

[2005-02-15 11:49:13]

Nie będzie pierwszego czytania projektu ustawy o świadomym rodzicielstwie, przygotowanego przez SLD, Parlamentarną Grupę Kobiet i organizacje pozarządowe. Posłowie zadecydowali o skreśleniu z porządku dziennego punktu przewidującego debatę nad tym projektem. Głosowanie takie zarządził Marszałek Sejmu Włodzimierz Cimoszewicz.

Za utrzymaniem debaty w sprawie aborcji opowiedziało się 183 posłów, przeciw było 199, wstrzymało się 7. Jednak aż 71 posłów nie wzięło w ogóle udziału w głosowaniu.

Jednomyślnie przeciwko debacie nad projektem ustawy opowiedziały się kluby Ligi Polskich Rodzin, Platformy Obywatelskiej, Prawa i Sprawiedliwości oraz Samoobrony RP. Przeciwko dyskusji o aborcji opowiedziała się także zdecydowana większość posłanek i posłów Polskiego Stronnictwa Ludowego. Jedynie posłanka Krystyna Ozga była za utrzymaniem tego punktu w porządku dziennym. Przeciwko debacie głosowały także koła skrajnej prawicy.

Utrzymanie pierwszego czytania projektu poparły kluby parlamentarne Sojuszu Lewicy Demokratycznej (jedynie poseł Jan Klimek był przeciw) oraz Socjaldemokracji Polskiej. Jednak i w tych dwóch klubach łącznie aż 20 posłów (17 z SLD, troje z SdPl) nie wzięło udział w głosowaniu. Byli to między innymi: Marek Dyduch, Jerzy Hausner, Leszek Miller, Jacek Piechota, Grzegorz Kurczuk, Jacek Zdrojewski.

Dyscypliny klubowej nie potrafili zachować posłowie wywodzący się z Unii Pracy. Przeciwko projektowi zagłosował na przykład poseł Marian Janicki. Od głosu wstrzymały się posłanki Barbara Błońska-Fajfrowska i Hanna Gucwińska, a w ogóle nie głosowała posłanka Ewa Kralkowska. Podobny brak dyscypliny wykazali posłowie koła Partii Ludowo-Demokratycznej.

Marszałek Cimoszewicz zapowiedział, że wobec takich wyników głosowania nie będzie on w ogóle wprowadzał projektu ustawy o świadomym rodzicielstwie pod obrady Sejmu tej kadencji.

Wnioskodawczyniami projektu ustawy były posłanki Joanna Senyszyn (SLD) i Joanna Sosnowska (SdPl). Projekt cieszył się poparciem działaczek organizacji kobiecych, które aktywnie włączyły się w prace nad jej projektem.

Bartłomiej Kacper Przybylski

Kiedy Sejm zajmie się aborcją? Starożytni powiedzieliby w tych okolicznościach, że problem aborcji został odłożony ad calendas graecas. Bardziej znajomo brzmiałoby określenie, że na ponowne poruszenie problemu dopuszczalności aborcji będziemy czekali ruski miesiąc. Niestety - oczekiwanie trwać będzie nie miesiące a lata.

Kolejny raz lewica przegrała w wyniku braku subordynacji i dyscypliny. Przegrała, choć zwycięstwo było niemal pewne i wynikało z prostej arytmetyki. Brak wyobraźni niektórych posłanek i posłów sprawił, że Polska wciąż będzie czarną plamą na mapie Europy - krajem, gdzie nie ma możliwości przerwania ciąży, dostępnych dla mas środków antykoncepcyjnych i edukacji seksualnej w szkołach.

Bartłomiej Kacper Przybylski




Posłanka Senyszyn przegrała na własne życzenie. Wiele środowisk proponowało, aby rozdzielić sprawy aborcji oraz sprawy edukacji seksualnej i dotowania środków antykoncepcyjnych. Posłanka Senyszyn, nie dostrzegała jednak potrzeby rozdzielenia tych spraw. Dziś wiemy już, że zamknęło to drogę do realizacjii chociażby części postulatów zawartych w ustawie. Nadal będziemy żyć w państwie, w którym świecka szkoła uczy o Bogu, ale nie przekazuje prawie żadnej wiedzy o seksualności człowieka.

Grzegorz Ilnicki



drukuj poleć znajomym poprzedni tekst następny tekst zobacz komentarze


lewica.pl w telefonie

Czytaj nasze teksty za pośrednictwem aplikacji LewicaPL dla Androida:



Warszawska Socjalistyczna Grupa Dyskusyjno-Czytelnicza
Warszawa, Jazdów 5A/4, część na górze
od 25.10.2024, co tydzień o 17 w piątek
Fotograf szuka pracy (Krk małopolska)
Kraków
Socialists/communists in Krakow?
Krakow
Poszukuję
Partia lewicowa na symulatorze politycznym
Discord
Teraz
Historia Czerwona
Discord Sejm RP
Polska
Teraz
Szukam książki
Poszukuję książek
"PPS dlaczego się nie udało" - kupię!!!
Lca

Więcej ogłoszeń...


15 lutego:

1910 - Urodziła się Irena Sendlerowa, działaczka społeczna związana z ruchem socjalistycznym. Uratowała 2,5 tys. żydowskich dzieci z warszawskiego getta. Uhonorowana tytułem Sprawiedliwa Wśród Narodów Świata.

1959 - W Danii powstała Socjalistyczna Partia Ludowa (SF).

1971 - Władze PRL odwołały grudniowe podwyżki cen artykułów żywnościowych i podwyższyły najniższe płace.

1977 - Socjaldemokraci wygrali wybory parlamentarne w Danii.

1982 - Agatha Barbara z Partii Pracy została pierwszą kobietą-prezydentem Malty.

1999 - Kurdyjski przywódca Abdullah Öcalan został ujęty przez Turków.

2001 - Opublikowano wyniki sekwencjonowania ludzkiego genomu.

2003 - Przeciwko inwazji na Irak protestowano w 600 miastach na całym świecie. W tym największym w dziejach proteście antywojennym wzięło udział łącznie 8-30 mln ludzi.

2009 - W Wenezueli 54,4% głosujących w referendum opowiedziało się za zniesieniem limitu dwóch kadencji dla prezydenta.

2017 - Zmarła Alicja Jaszczuk, dziennikarka publikująca pod panieńskim nazwiskiem Alicja Stypuła, działaczka organizacji lewicowych i świeckich.

2018 - Khadga Prasad Oli z Komunistycznej Partii Nepalu został po raz drugi premierem.


?
Lewica.pl na Facebooku