OBOP: Polacy o Unii Europejskiej

[2005-03-01 01:09:44]

OBOP przeprowadził sondaż o skutkach wejścia Polski do Unii Europejskiej. Wynika z niego, że 90 proc. Polaków jest przekonanych, że po wejściu Polski do UE wzrosły ceny artykułów codziennego użytku. Z tego 52 proc. badanych wskazało na niewielkie podwyżki cen, a 38 proc. uznało, że ceny znacznie wzrosły. Zdaniem 7 proc. respondentów, po wejściu Polski do UE ceny nie zmieniły się. Z sondażu wynika również, że szczególnie często przekonanie o wysokiej podwyżce cen wyrażały osoby o złej sytuacji materialnej.

OBOP zapytał też Polaków, czy ich zdaniem członkostwo Polski w UE jest (będzie) czymś dobrym, czy złym. 56 proc. respondentów uznało, że nasze członkostwo w UE jest czymś dobrym, 11 – że złym. Dla 27 proc. badanych obecność Polski w strukturach unijnych nie jest ani czymś dobrym, ani złym. Najbardziej pozytywnie członkostwo Polski w UE oceniają zwolennicy Platformy Obywatelskiej (86 proc.), SdPl (77 proc.) i SLD (74 proc.) Najbardziej krytycznie o członkostwie Polski w UE wypowiadają się sympatycy Samoobrony (28 proc.), LPR (21 proc.) i PiS (18 proc.).

78 proc. badanych uważa, że ich życie nie zmieniło się po wejściu Polski do Unii Europejskiej, 8 proc. uważa, że ich życie od tego czasu zmieniło się na lepsze, 12 proc., że na gorsze. Zgodnie z danymi OBOP-u o poprawie swojej sytuacji życiowej najczęściej są przekonani respondenci z wyższym wykształceniem i osoby zadowolone ze swojej sytuacji materialnej. Tymczasem bezrobotni najczęściej deklarują, że ich sytuacja się pogorszyła.

Wedle badań OBOP-u 39 proc. respondentów ocenia, że sytuacja Polski nie zmieniła się po wejściu naszego kraju do UE, 36 proc. uważa, że zmieniła się ona na lepsze, a 15 proc. badanych twierdzi, że się pogorszyła.

52 proc. Polaków uważa, że po przystąpieniu Polski do UE poprawiła się pozycja naszego kraju na świecie. 32 proc. badanych sądzi, że członkostwo w UE nie wpłynęło na sytuację Polski w świecie. W opinii 5 proc. sytuacja ta uległa pogorszeniu.

Piotr Szumlewicz


drukuj poleć znajomym poprzedni tekst następny tekst zobacz komentarze


lewica.pl w telefonie

Czytaj nasze teksty za pośrednictwem aplikacji LewicaPL dla Androida:



Warszawska Socjalistyczna Grupa Dyskusyjno-Czytelnicza
Warszawa, Jazdów 5A/4, część na górze
od 25.10.2024, co tydzień o 17 w piątek
Fotograf szuka pracy (Krk małopolska)
Kraków
Socialists/communists in Krakow?
Krakow
Poszukuję
Partia lewicowa na symulatorze politycznym
Discord
Teraz
Historia Czerwona
Discord Sejm RP
Polska
Teraz
Szukam książki
Poszukuję książek
"PPS dlaczego się nie udało" - kupię!!!
Lca

Więcej ogłoszeń...


12 lutego:

1906 - We Lwowie rozpoczął swe obrady VIII Zjazd PPS, który zaaprobował taktykę lewicy partyjnej.

1921 - Urodził się Raniero Panzieri, włoski polityk, pisarz i teoretyk marksistowski, znany jako założyciel operaizmu.

1926 - Powstała lewicowa partia ludowa Stronnictwo Chłopskie; programowo zbliżona do PSL "Wyzwolenie"; prezes - Andrzej Waleron.

1970 - W izraelskim nalocie na zakłady metalowe koło Abu Zabal w Egipcie zginęło 70 osób.

1988 - Zmarł Witold Kula, historyk, w latach 1950–1986 profesor Uniwersytetu Warszawskiego, przedstawiciel polskiej szkoły historii społeczno-gospodarczej.

1989 - Zmarł Thomas Bernhard, austriacki pisarz i dramaturg, uważany za jednego z najwybitniejszych reprezentantów literatury niemieckojęzycznej.

2008 - W USA zakończył się 3-miesięczny strajk scenarzystów.


?
Lewica.pl na Facebooku