Czechy: Prezydent przeciwko reformie emerytalnej

[2012-09-25 01:59:44]

Prezydent Republiki Czeskiej Václav Klaus odmówił podpisania przyjętej przez parlament 6 września ustawy o reformie emerytalnej, wprowadzającej m.in. drugi filar i skierował ją do parlamentu do ponownego rozpatrzenia. Prezydent zwrócił uwagę na to, że reforma ma długofalowe skutki i dotyczy wszystkich obywateli. Dlatego jej treść, przygotowanie i realizacja wymaga w społeczeństwie jak najszerszego konsensusu – argumentuje Klaus, stwierdzając jednocześnie, że takiego konsensusu jest obecnie brak. Czeski prezydent zwraca też uwagę na to, że Senat odrzucił projekt ustawy przyjęty przez izbę niższą bardzo nieznaczną większością głosów. Przeforsowanie na siłę tak kluczowych zmian przez parlament nie stwarza dobrej perspektywy co do ich długofalowej stabilności i stabilnych uwarunkowań w przyszłych ewentualnych konstelacjach politycznych – twierdzi Klaus.

Istotnie, konstelacje te już w niedługiej przyszłości mogą ulec radykalnym zmianom. Rządząca obecnie centroprawicowa koalicja już teraz posiada minimalną przewagę głosów i najprawdopodobniej utraci władzę w najbliższych wyborach. Sondaże opinii publicznej wskazują na wyraźną przewagę lewicy. Według ostatnich badań przeprowadzonych przez Centrum Badania Opinii Publicznej, na Czeską Partię Socjaldemokratyczną głosowałoby 31,5 proc. wyborców a na Komunistyczną Partię Czech i Moraw 21,5 proc. tj. j 0,5 pkt. proc. więcej niż na najsilniejsze ugrupowanie prawicowe – Obywatelską Partię Demokratyczną.

Prezydent Klaus zwraca też uwagę na to, że wprowadzenie drugiego filaru następuje w momencie, gdy załamało się zaufanie do długofalowego kolektywnego inwestowania a podobne systemy na świecie a zwłaszcza w krajach położonych blisko nas (nie wymieniając bezpośrednio Polski) dopadł ciężki kryzys i są ponownie nacjonalizowane czy w istotny sposób modyfikowane. W takiej sytuacji, zdaniem Václava Klausa, nowa reforma oznaczałaby grę hazardowa z zaufaniem obywateli i stabilnością systemu emerytalnego.

Przeciwko zmianom w systemie emerytalnym protestuje też czeska lewica. Ukradli nam przeszłość i teraźniejszość a teraz chcą nam ukraść przyszłość – mówił w nawiązaniu do reformy emerytalnej przewodniczący Komunistycznej Partii Czech i Moraw Vojtěch Filip podczas święta komunistycznego dziennika „Haló Noviny”. Wezwał też obywateli do udziału w zbliżających się wyborach samorządowych i senackich a w perspektywie również parlamentarnych, mówiąc: Mamy dwie możliwości. Albo zaczniemy lubić to, co mamy i pójdziemy jak owce na rzeź albo zjednoczymy siły i powiemy NIE. Mamy ku temu narzędzie jakim są wybory.

Bolesław K. Jaszczuk


drukuj poleć znajomym poprzedni tekst następny tekst zobacz komentarze


lewica.pl w telefonie

Czytaj nasze teksty za pośrednictwem aplikacji LewicaPL dla Androida:



Warszawska Socjalistyczna Grupa Dyskusyjno-Czytelnicza
Warszawa, Jazdów 5A/4, część na górze
od 25.10.2024, co tydzień o 17 w piątek
Fotograf szuka pracy (Krk małopolska)
Kraków
Socialists/communists in Krakow?
Krakow
Poszukuję
Partia lewicowa na symulatorze politycznym
Discord
Teraz
Historia Czerwona
Discord Sejm RP
Polska
Teraz
Szukam książki
Poszukuję książek
"PPS dlaczego się nie udało" - kupię!!!
Lca

Więcej ogłoszeń...


25 lutego:

1944 - Powstała Centralizacja Stronnictw Demokratycznych, Socjalistycznych i Syndykalistycznych – porozumienie polityczne skupiające ugrupowania lewicowe: Robotniczą Partię Polskich Socjalistów, Polskie Stronnictwo Demokratyczne, Polską Ludową Akcję Niepod

1950 - Urodził się Néstor Kirchner, polityk argentyński, peronista o odchyleniu lewicowym, gubernator prowincji Santa Cruz; 2003-2007 prezydent Argentyny.

1984 - Ponad 500 osób zginęło w wyniku eksplozji ropociągu w mieście Cubatão w brazylijskim stanie São Paulo.

1986 - Prawicowy, filipiński dyktator Ferdinand Marcos został zmuszony do ucieczki z kraju. Funkcję prezydenta objęła liderka opozycji Corazon Aquino.

1993 - Pod zarzutem przyjęcia łapówki aresztowano Wojciecha Dobrzyńskiego, dyrektora biura Klubu Parlamentarnego Porozumienia Centrum.

1993 - Początek 48-godzinnego strajku generalnego w regionie łódzkim.

1994 - Żydowski osadnik Baruch Goldstein otworzył ogień do modlących się w Grocie Praojców w Hebronie Palestyńczyków, zabijając 29 osób.

1994 - Odbył się Kongres Jedności PPS, w wyniku którego scalono cztery odłamy partii (bez PPS Ikonowicza).

1996 - Kolejny Kongres Jedności PPS - ostateczne scalenie wszystkich partii używających nazwy PPS.

2013 - We Włoszech centrolewicowa koalicja wygrała przedterminowe wybory parlamentarne.


?
Lewica.pl na Facebooku