Poznań: Przeciwko "czyścicielom kamienic"

[2012-10-23 10:28:35]

Około 300 osób demonstrowało w sobotę w Poznaniu przeciwko represjom wobec lokatorów ze strony tak zwanych "czyścicieli kamienic". Organizatorami protestu było Wielkopolskie Stowarzyszenie Lokatorów, Federacja Anarchistyczna oraz Stowarzyszenie My-Poznaniacy i uczestnicy Koalicji na Rzecz mieszkańców Stolarskiej.

Demonstracja ruszyła spod kamienicy przy ul. Stolarskiej, której właścicielem jest jeden z najbardziej bezwzględnych "czyścicieli" Piotr Śruba. Kamienica jest okupowana przez mieszkańców, którzy nie chcą dopuścić do jej celowej dewastacji przez właściciela.

W demonstracji wzięli udział m.in.: Przewodniczący Komisji Gospodarki Komunalnej i Polityki Mieszkaniowej Rady Miasta Poznania Tomasz Lewandowski, profesorowie Margarit Mayer z Berlina i Tomasz Polak z UAM oraz aktorzy Teatru Ósmego Dnia.

Niesiono transparenty "Gdzie jest ustawa reprywatyzacyjna chroniąca lokatorów" oraz "Neo Gang - terroryzujemy lokatorów" (Neo Bank jest firmą zamieszaną w proceder reprywatyzacji budynków).

Podczas demonstracji lokatorzy budynku przy ul. Stolarskiej 2 i innych kamienic mówili o swojej sytuacji.

Protest zakończył się przed przed siedzibą Zarządu Komunalnych Zasobów Lokalowych odpowiedzialnego między innymi za wysiedlanie lokatorów do kontenerów. Wejście do budynku było chronione przez policję. Zebrani skandowali "Lokatorzy to nie towar!". Wypomnieli również władzom miasta prowadzenie antyspołecznej polityki mieszkaniowej i wysiedlanie ludzi do kontenerów w sytuacji gdy w mieście niszczeją pustostany. Przypomniano o napaści policji na skłotersów, którzy zajęli jedną z takich niszczejących ruder i chcieli doprowadzić ją do stanu używalności.

(fot. Rozbrat.org)

Piotr Ciszewski


drukuj poleć znajomym poprzedni tekst następny tekst zobacz komentarze


lewica.pl w telefonie

Czytaj nasze teksty za pośrednictwem aplikacji LewicaPL dla Androida:



Warszawska Socjalistyczna Grupa Dyskusyjno-Czytelnicza
Warszawa, Jazdów 5A/4, część na górze
od 25.10.2024, co tydzień o 17 w piątek
Fotograf szuka pracy (Krk małopolska)
Kraków
Socialists/communists in Krakow?
Krakow
Poszukuję
Partia lewicowa na symulatorze politycznym
Discord
Teraz
Historia Czerwona
Discord Sejm RP
Polska
Teraz
Szukam książki
Poszukuję książek
"PPS dlaczego się nie udało" - kupię!!!
Lca

Więcej ogłoszeń...


22 lutego:

1840 - W Deutz urodził się August Bebel, jeden z twórców i liderów niemieckiej socjaldemokracji.

1846 - Rewolucja krakowska: Rząd Polski ogłosił zniesienie poddaństwa i pańszczyzny, obiecał parobkom uposażenie z dóbr narodowych, a rzemieślnikom utworzenie warszatów narodowych.

1848 - Wiosna Ludów: we Francji wybuchła rewolucja lutowa.

1900 - Likwidacja drukarni "Robotnika" przez rosyjską policję.

1944 - Urodził się Ryszard Bugaj, polityk i ekonomista. Działacz opozycji w okresie PRL, współzałożyciel Solidarności Pracy (1990) oraz Unii Pracy (1992), przewodniczący UP w latach 1993–1997.

1948 - 58 osób zginęło, a 123 zostały ranne w zamachu bombowym w Jerozolimie, przeprowadzonym przez żydowską organizację terrorystyczną Irgun.

1949 - Zawieszenie broni w wojnie izraelsko-arabskiej.

1954 - Po raz pierwszy podano dzieciom szczepionkę przeciwko polio.

2014 - Matteo Renzi z Partii Demokratycznej został premierem Włoch.


?
Lewica.pl na Facebooku