Arłukowicz chce dodatkowych, płatnych ubezpieczeń

[2012-12-13 12:59:41]

Minister zdrowia, Bartosz Arłukowicz (na zdjęciu), zaproponował wprowadzenie dodatkowych, dobrowolnych, płatnych ubezpieczeń zdrowotnych w ramach publicznej opieki zdrowotnej. Arłukowicz nie zdradza szczegółów reformy, ale zapewnia, że pacjenci z dodatkowymi ubezpieczeniami będą mogli „efektywniej korzystać z systemu, który dzisiaj funkcjonuje”.

Propozycja ministra nawiązuje do rozwiązań rozpatrywanych przez rząd pod koniec zeszłego roku. Wtedy ministerstwo proponowało, by obowiązywały dwa rodzaje dodatkowych, płatnych ubezpieczeń w obrębie publicznej służby zdrowia: suplementarne i komplementarne. Pierwsze miały zapewnić części pacjentom krótszy czas oczekiwania na świadczenia, które są obecnie gwarantowane; drugie – umożliwić dostęp do świadczeń, które nie są finansowane przez państwo. MZ liczyło, że dzięki dodatkowym ubezpieczeniom znacznie wzrosną wpływy do Narodowego Funduszu Zdrowia. Gdyby ten pomysł został zrealizowany, najbogatsi Polacy za opłatą mieliby uprzywilejowany dostęp do publicznej opieki zdrowotnej.

Zdaniem niektórych konstytucjonalistów wprowadzenie płatnych ubezpieczeń, gwarantujących ich posiadaczom krótszy czas oczekiwania na zabiegi, stoi w sprzeczności z artykułem 68, ust. 2 Konstytucji, który głosi, że „Obywatelom, niezależnie od ich sytuacji materialnej, władze publiczne zapewniają równy dostęp do świadczeń opieki zdrowotnej finansowanej ze środków publicznych”. Planowana reforma sprawiłaby, że dostęp do świadczeń zdrowotnych zostałby uzależniony od gotowości do ich współfinansowania przez pacjentów. W związku z tym naruszona byłaby konstytucyjna zasada równego dostępu do opieki medycznej.

Piotr Szumlewicz



Fot. Wikimedia Commons

drukuj poleć znajomym poprzedni tekst następny tekst zobacz komentarze


lewica.pl w telefonie

Czytaj nasze teksty za pośrednictwem aplikacji LewicaPL dla Androida:



Warszawska Socjalistyczna Grupa Dyskusyjno-Czytelnicza
Warszawa, Jazdów 5A/4, część na górze
od 25.10.2024, co tydzień o 17 w piątek
Fotograf szuka pracy (Krk małopolska)
Kraków
Socialists/communists in Krakow?
Krakow
Poszukuję
Partia lewicowa na symulatorze politycznym
Discord
Teraz
Historia Czerwona
Discord Sejm RP
Polska
Teraz
Szukam książki
Poszukuję książek
"PPS dlaczego się nie udało" - kupię!!!
Lca

Więcej ogłoszeń...


23 lutego:

1921 - Powszechny strajk ekonomiczny kolejarzy węzła warszawskiego; w odpowiedzi rząd wprowadził czasową militaryzację kolei.

1943 - Oddział Gwardii Ludowej opanował Głogów Małopolski.

1981 - Oddziały Guardia Civil dokonały nieudanej próby puczu wojskowego w Hiszpanii.

1983 - Socjalistyczny rząd hiszpański znacjonalizował holding prasowy Rumasa.

1992 - W Gruzji powstała Socjalistyczna Partia Pracy.

2001 - Ustanowiono Ogólnopolski Dzień Walki z Depresją.

2003 - Zmarł Christopher Hill, angielski historyk, marksista.

2011 - Strajk generalny w Grecji.


?
Lewica.pl na Facebooku