Gdańsk: Wyrok w sprawie "śmieciówek" w Narpolu
[2013-04-12 10:55:06]
![]() Panowie Dariusz i Jerzy brali udział w pracach remontowo-wykończeniowych na statkach na terenie jednej ze stoczni w Gdańsku. Pracowali od czerwca do grudnia 2010 roku, po 6 dni w tygodniu od 10 do 12 godzin dziennie. Pod koniec grudnia 2010 roku, ich pracodawca oznajmił, że nie ma dla nich pracy i mają czekać w domu na wezwanie do pracy. Następnie kontakt z pracodawcą się urwał. Pracownicy zwrócili się o pomoc i przystąpili do związku zawodowego OPZZ "Konfederacji Pracy", który najpierw próbował mediować z pracodawcą, a następnie skierował sprawę do sądu pracy. W toku postępowania sądowego prezes Narpolu przyznał, że zatrudniał zleceniobiorców, bo w ten sposób łatwiej było mu operować ryzykiem działalności gospodarczej. Potwierdził także, że pan Dariusz i Jerzy od początku domagali się zawarcia umów o pracę, a nie umów cywilnoprawnych. Uzasadniając wyrok, sędzia Katarzyna Antoniewicz podkreśliła, że Narpol zatrudniał obok siebie pracowników i zleceniobiorców, ale ich praca niczym się nie różniła. Sędzia wskazywała także, że Narpol przy zatrudnianiu na podstawie umowy zlecenia kierował się chęcią uchylania się od ponoszenia kosztów pracy, co - zdaniem sądu - jest niedopuszczalnym powodem odmowy zatrudnienia na umowie o pracę. Z wyroku w sprawie Narpola zadowolony jest pełnomocnik pracowników, Grzegorz Ilnicki z Konfederacji Pracy, ale jego zdaniem kolejnym krokiem w sprawie powinno być odzyskanie zaległych wynagrodzeń pracowników. To może jednak być trudne, ponieważ spółka Narpol została w między czasie postawiona w stan upadłości. Proces trwał blisko dwa lata. |
- Blog Radosława S. Czarneckiego: Syndrom wybrania
- Blog Radosława S. Czarneckiego: Materializacja frustracji i gniewu
- Pod prąd!: Trzaskowski połknie lewicę
- Blog Radosława S. Czarneckiego: Nauka o religiach winna łączyć a nie dzielić
- Blog Radosława S. Czarneckiego: Syndrom Pigmaliona i efekt Golema
- Warszawska Socjalistyczna Grupa Dyskusyjno-Czytelnicza
- Warszawa, Jazdów 5A/4, część na górze
- od 25.10.2024, co tydzień o 17 w piątek
- Fotograf szuka pracy (Krk małopolska)
- Kraków
- Socialists/communists in Krakow?
- Krakow
- Poszukuję
- Partia lewicowa na symulatorze politycznym
- Discord
- Teraz
- Historia Czerwona
- Discord Sejm RP
- Polska
- Teraz
- Szukam książki
- Poszukuję książek
- "PPS dlaczego się nie udało" - kupię!!!
- Lca
22 lutego:
1840 - W Deutz urodził się August Bebel, jeden z twórców i liderów niemieckiej socjaldemokracji.
1846 - Rewolucja krakowska: Rząd Polski ogłosił zniesienie poddaństwa i pańszczyzny, obiecał parobkom uposażenie z dóbr narodowych, a rzemieślnikom utworzenie warszatów narodowych.
1848 - Wiosna Ludów: we Francji wybuchła rewolucja lutowa.
1900 - Likwidacja drukarni "Robotnika" przez rosyjską policję.
1944 - Urodził się Ryszard Bugaj, polityk i ekonomista. Działacz opozycji w okresie PRL, współzałożyciel Solidarności Pracy (1990) oraz Unii Pracy (1992), przewodniczący UP w latach 1993–1997.
1948 - 58 osób zginęło, a 123 zostały ranne w zamachu bombowym w Jerozolimie, przeprowadzonym przez żydowską organizację terrorystyczną Irgun.
1949 - Zawieszenie broni w wojnie izraelsko-arabskiej.
1954 - Po raz pierwszy podano dzieciom szczepionkę przeciwko polio.
2014 - Matteo Renzi z Partii Demokratycznej został premierem Włoch.
?