RP i PO poparły ograniczenie badań lekarskich pracowników
[2013-05-25 10:46:15]
Za dalszymi pracami nad projektem opowiedzieli się wszyscy posłowie i posłanki RP biorący udział w głosowaniu, w tym kojarzona z lewicą Anna Grodzka. Niezrzeszony poseł Ryszard Kalisz opowiedział się za odrzuceniem projektu, a Wanda Nowicka nie brała udziału w głosowaniu. Projekt RP zakłada, że badaniami objęte byłyby jedynie osoby przyjmowane do pracy na stanowiska, „których charakter wymaga stwierdzenia braku przeciwwskazań do wykonywania pracy, ze względu na bezpieczeństwo lub higienę tej pracy”, a nie jak obecnie – wszyscy pracownicy. W debacie Stanisław Szwed (PiS) przypominał, że w swoich opiniach związki zawodowe, a nawet Państwowa Inspekcja Pracy chcą utrzymania badań lekarskich. Józef Zych (PSL) podkreślał, że przyjęcie projektu spowodowałoby cofnięcie się o kilkadziesiąt lat w dziedzinie prawa pracy i praw pracowniczych. Ryszard Zbrzyzny (SLD) mówił, że taki projekt to "wstyd dla partii, która mieni się lewicową". "Trzeba ten projekt odrzucić i nigdy nie wracać do takich antypracowniczych rozwiązań" – podkreślał. Kazimierz Ziobro (SP) również skrytykował projektu RP, ale sugerował, że należy zastanowić się, czy takie badania nie powinny być finansowane przez NFZ. Łukasz Gibała, który w imieniu Ruchu Palikota bronił projektu, argumentował, że co prawda przeciw projektowi wypowiedziało się OPZZ, ale za takim rozwiązaniem są Pracodawcy RP. Apelował o nieodrzucanie projektu i dalszą dyskusję nad rozwiązaniami w komisji. Mówił, że intencją projektu było ograniczenie kosztów ponoszonych przez pracodawców. Przeciw zmianom opowiedział się wiceminister pracy Radosław Mleczko, który zaznaczył, że nie ma jeszcze oficjalnego stanowiska rządu do projektu, ale resort pracy ma negatywne zdanie o zapisach. Trwają zaś prace nad innym rozwiązaniem - umożliwieniem podjęcia pracy bez ponownych badań – na podstawie ważnego orzeczenia od poprzedniego pracodawcy. Teraz projektem zajmie się nim komisja nadzwyczajna ds. zmian w kodyfikacjach. |
- Blog Radosława S. Czarneckiego: Syndrom wybrania
- Blog Radosława S. Czarneckiego: Materializacja frustracji i gniewu
- Pod prąd!: Trzaskowski połknie lewicę
- Blog Radosława S. Czarneckiego: Nauka o religiach winna łączyć a nie dzielić
- Blog Radosława S. Czarneckiego: Syndrom Pigmaliona i efekt Golema
- Warszawska Socjalistyczna Grupa Dyskusyjno-Czytelnicza
- Warszawa, Jazdów 5A/4, część na górze
- od 25.10.2024, co tydzień o 17 w piątek
- Fotograf szuka pracy (Krk małopolska)
- Kraków
- Socialists/communists in Krakow?
- Krakow
- Poszukuję
- Partia lewicowa na symulatorze politycznym
- Discord
- Teraz
- Historia Czerwona
- Discord Sejm RP
- Polska
- Teraz
- Szukam książki
- Poszukuję książek
- "PPS dlaczego się nie udało" - kupię!!!
- Lca
13 lutego:
1921 - Moskwa: Pogrzeb Piotra Kropotkina, jednego z głównych ideologów anarchizmu, przerodził się w ostatnią legalną demonstrację anarchistyczną. Wkrótce potem bolszewicy aresztowali większość anarchistycznych działaczy.
1930 - Powstała Komunistyczna Partia Wietnamu.
1961 - Władze separatystycznej kongijskiej prowincji Katanga ogłosiły śmierć Patrice'a Lumumby.
1991 - 403 irackich cywilów zginęło, gdy amerykańska bomba zniszczyła schron w Bagdadzie.
1996 - W Nepalu wybuchła zbrojna rebelia maoistów w celu obalenia monarchii i wprowadzenia na jej miejsce ustroju komunistycznego.
2008 - Laburzystowski premier Australii Kevin Rudd wygłosił w parlamencie przemówienie, w którym publicznie przeprosił Aborygenów za dyskryminację i prześladowania, w tym praktyki tzw. "skradzionego pokolenia".
?