Od połowy lipca w Syrii trwają zmasowane pogromy ludności kurdyjskiej organizowane przez fundamentalistyczne grupy islamskie, będące uczestnikami rebelii przeciwko rządowi w Damaszku. Jak podaje irańska telewizja Al-Alam 5 sierpnia terroryści powiązani z jedną z największych grup opozycyjnych w Syrii – Frontem Al-Nusra, dokonali masakry ludności kurdyjskiej w mieści Tal Abyad. W wyniku pogromu zginęło ok. 450 kobiet i dzieci. Rosyjskie Ministerstwo Spraw Zagranicznych potwierdza także częste przypadki wykorzystywania przez zbrojną opozycję pojmanych Kurdów jako żywych tarcz w konflikcie ze stroną rządową.
Jak podaje UNHCR do chwili obecnej Syrię opuściło ponad 30 tys. kurdyjskich uchodźców udających się głównie do kurdyjskiego regionu autonomicznego w Iraku. Dane te mogą pozostawać mocno niedoszacowane, gdyż ministerstwo spraw zagranicznych regionu podaje, że faktyczne liczby mogą przekraczać 200 tys. osób.
Wybuch pogromów związany jest z planami utworzenia przez Front Al-Nusra oraz inne fundamentalistyczne organizacje Islamskiego Państwa Iraku i Lewantu. Wg RT Al-Nusra od ponad roku korzysta z finansowego wsparcia Kataru oraz Arabii Saudyjskiej, które dążą do realizacji własnych celów geopolitycznych w regionie. RT wskazuje również na brak wyraźnego stanowiska Unii Europejskiej i Stanów Zjednoczonych wobec zbrodni dokonywanych przez Front Al-Nusra. Zdaniem dziennikarzy taka sytuacja wynika ze strategicznych powiązań Stanami Zjednoczonymi, a państwami Zatoki Perskiej.
Większość ludności kurdyjskiej od początku wybuchu konfliktu syryjskiego starała się zajmować stanowisko neutralne zarówno wobec rządu jak i opozycji. 30 lipca została ogłoszona jednak mobilizacja wśród organizacji kurdyjskich wzywająca do walki z fundamentalistami oraz ochrony ludności cywilnej.
Zaangażowania zbrojnego w konflikt nie wyklucza też Masoud Barzani – prezydent Irackiego Kurdystanu (regionu autonomicznego).
Na zdjęciu: Kurdyjscy uchodźcy.
fot. www.UNHCR.org
lewica.pl w telefonie
Czytaj nasze teksty za pośrednictwem aplikacji LewicaPL dla Androida:
1840 - W Deutz urodził się August Bebel, jeden z twórców i liderów niemieckiej socjaldemokracji.
1846 - Rewolucja krakowska: Rząd Polski ogłosił zniesienie poddaństwa i pańszczyzny, obiecał parobkom uposażenie z dóbr narodowych, a rzemieślnikom utworzenie warszatów narodowych.
1848 - Wiosna Ludów: we Francji wybuchła rewolucja lutowa.
1900 - Likwidacja drukarni "Robotnika" przez rosyjską policję.
1944 - Urodził się Ryszard Bugaj, polityk i ekonomista. Działacz opozycji w okresie PRL, współzałożyciel Solidarności Pracy (1990) oraz Unii Pracy (1992), przewodniczący UP w latach 1993–1997.
1948 - 58 osób zginęło, a 123 zostały ranne w zamachu bombowym w Jerozolimie, przeprowadzonym przez żydowską organizację terrorystyczną Irgun.
1949 - Zawieszenie broni w wojnie izraelsko-arabskiej.
1954 - Po raz pierwszy podano dzieciom szczepionkę przeciwko polio.
2014 - Matteo Renzi z Partii Demokratycznej został premierem Włoch.